Potępiając nieprawne i brutalne naruszenie terytorium Ukrainy przez Federację Rosyjską, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla agresji na suwerenne państwo – niezależnie od przyczyn politycznych, prawnych czy moralnych. Wsparcie dla ukraińskiego narodu, który pragnie obronić swoją ziemię, jest niezwykle ważne. Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) wydała oświadczenie potępiające te działania w ramach swojego XVI zgromadzenia ogólnego, które miało miejsce w Tallinie od 15 do 20 czerwca.
Zgromadzenie obradowało pod hasłem “Pod błogosławieństwem Bożym tworzyć przyszłość”. Wśród trzech ogłoszonych dokumentów, jednym dotyczyło sytuacji na Ukrainie, a pozostałe dotyczyły zmian klimatycznych i kryzysu ekologicznego oraz migracji i przemieszczania się ludzi.
W oświadczeniu KEK-u czytamy: “Modlimy się za tych, którzy cierpią w wyniku tej wojny. Żalimy się z powodu licznych ofiar – kobiet, mężczyzn, młodych i starych – oraz z powodu bólu, ran i traum, które towarzyszą tym wydarzeniom. Współczujemy również tym, którzy musieli opuścić swoje domy i najbliższych. ‘Płaczemy z tymi, którzy płaczą’ (Rz 12, 15-18)”. Uczestnicy zgromadzenia docenili wysiłki Kościołów i chrześcijan, którzy udzielają pomocy humanitarnej i duchowej poszkodowanym.
Podkreślono również potępienie groźby użycia broni jądrowej oraz stwierdzono, iż łamanie praw człowieka, choćby w czasie wojny, nie może być usprawiedliwione. Odpowiedzialność za tę wojnę oraz propagowanie kłamstw i dezinformacji powinny być poniesione przez tych, którzy doprowadzili do takiej sytuacji.
KEK wezwało Kościoły, rządy i społeczeństwo obywatelskie do poparcia oporu Ukrainy wobec agresji ze strony Rosji. Podkreślono, iż droga do przyszłego pokoju nie będzie łatwa. Kościoły, zwłaszcza te, które w tej chwili są podzielone politycznie lub regionalnie, powinny działać jako budownicze pokoju, dążąc do sprawiedliwości, prawdy i ochrony praw człowieka.
Konferencja Kościołów Europejskich została założona w 1959 roku i w tej chwili skupia 114 Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich z całego kontynentu, reprezentujących ponad 380 milionów wiernych. Zgromadzenie ogólne jest najważniejszym forum KEK-u i zwykle odbywa się co pięć lat. Poprzednie zgromadzenie miało miejsce w 2018 roku w Nowym Sadzie w Serbii. Tegoroczne spotkanie w Tallinnie zostało zorganizowane wspólnie przez Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański i Prawosławny Kościół Estonii (Patriarchatu Konstantynopolskiego).
Podczas zgromadzenia KEK-u wybrano nowe władze organizacji. Na czele stoi w tej chwili arcybiskup Tiatyry i Wielkiej Brytanii (Patriarchat Konstantynopola) Nicetas (Loulias), a jego zastępcami zostali biskupka anglikańska dr Dagmar Winter i ks. Frank Kopania z Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Wybrano również 17-osobowy skład Biura Zarządzającego, w którym znalazł się ks. Krzysztof Pikulski z Kościoła Polskokatolickiego, oraz 8-osobową Rezerwę Wyborczą. Kościół rzymskokatolicki nie jest członkiem KEK-u, ale blisko współpracuje z tą organizacją poprzez Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
Źródło: KAI