KONGO: Biskupi wyrażają „duchową bliskość” z ofiarami śmiertelnych powodzi w Kinszasie

1 dzień temu

Biskupi Demokratycznej Republiki Konga wyrażają duchową bliskość z ofiarami niszczycielskich powodzi w Kinszasie, które pochłonęły dziesiątki ofiar i pozbawiły dachu nad głową tysiące osób. Hierarchowie wzywają rząd oraz organizacje humanitarne do natychmiastowej pomocy poszkodowanym, podkreślając potrzebę jedności i wsparcia w obliczu katastrofy.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Jude Atemanke | ACI Africa | 14 kwietnia 2025 |
Photo credit: Catholic Radio Elikya/Arsene/Radio Okapi
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Biskupi katoliccy w Demokratycznej Republice Konga (DRK) wyrazili swoją „duchową bliskość i solidarność” z ofiarami niedawnych powodzi i osuwisk, które dotknęły stolicę Konga Kinszasę i okolice, powodując śmierć wielu osób i ogromne zniszczenia.

Co najmniej 33 osoby zginęły , a tysiące zostały przesiedlone w wyniku powodzi z 5-6 kwietnia, która odcięła dostęp do ponad połowy stolicy. Powodzie miały miejsce, gdy rzeka N’Djili, która przepływa przez miasto o szacunkowej populacji 17,8 miliona, wystąpiła z brzegów i zalała główne drogi.

Biskupi współczują

W oświadczeniu przekazanym ACI Africa, partnerowi informacyjnemu CNA w Afryce, 9 kwietnia członkowie Narodowej Konferencji Episkopatu Konga (CENCO) przekazali swoje współczucie i zapewnili o modlitwie za osoby dotknięte niszczycielską klęską żywiołową, która nastąpiła po ulewnych deszczach w nocy z 4 na 5 kwietnia.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni tragicznymi wydarzeniami wywołanymi przez ulewne deszcze… skutkującymi utratą życia ludzkiego i znacznymi stratami materialnymi” – napisali członkowie CENCO w swoim oświadczeniu.

Wyrazili oni „duchową bliskość i solidarność” z kardynałem Fridolinem Ambongo , arcybiskupem Kinszasy, i biskupem Jean-Crispinem Kimbeni z Kisantu. „Razem z nimi dzielimy cierpienie wszystkich mieszkańców poważnie dotkniętych terenów” – powiedzieli.

„Jako pasterze ludzi, z zadowoleniem przyjmujemy środki podjęte przez rząd Konga oraz ustalenia wdrożone w celu udzielenia pomocy i schronienia osobom mieszkającym na terenach zalanych” – głosi oświadczenie.

Zaapelowali również do „organizacji humanitarnych i solidarności wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie ofiar tych katastrof”.

„Nasi bracia i siostry z terenów dotkniętych powodziami i osuwiskami powinni być zapewnieni o naszym współczuciu i modlitwach” – powiedzieli przywódcy Kościoła.

„Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej z Konga, niech zmartwychwstały Pan uleczy rany rannych i przywróci odwagę i nadzieję wszystkim, którzy stracili swoje rzeczy” – kontynuowali. „Niech pocieszy pogrążone w żałobie rodziny i udzieli wiecznego odpoczynku ofiarom”.

Co się wydarzyło

Mieszkańcy Kinszasy wciąż liczą straty po powodzi, opisując katastrofę jako rozdzierającą miasto „na dwie części”, według miejscowego księdza. Ojciec Patrick Lonkoy Bolengu, członek Mill Hill Missionaries w Demokratycznej Republice Konga, podzielił się swoją relacją z pierwszej ręki na temat tragedii w wywiadzie dla ACI Africa.

„Jako ksiądz katolicki stałem przy łóżku chorego, modliłem się przy umierających i chodziłem z biednymi. Ale nic nie przygotowało mnie na smutek, którego teraz jestem świadkiem w moim ukochanym mieście, Kinszasie” – powiedział Bolengu w wywiadzie dla ACI Africa z 9 kwietnia.

„W sobotę 5 kwietnia rano z nieba spadły ulewne deszcze nie jako błogosławieństwo, ale jako powodzie, które pochłonęły domy, odebrały życie i pozostawiły szlak cierpienia w naszej stolicy” – wspominał.

„Przez dwa dni Kinszasa była rozdarta na pół, jej mieszkańcy byli osamotnieni, bezradni, pogrążeni w żałobie” – wyjaśnił. „Dziś 33 naszych braci i sióstr zmarło, 46 ​​jest hospitalizowanych, a 2956 zostało zmuszonych do tymczasowego schronienia”.

„Krzyki dzieci rozbrzmiewają echem na zalanych ulicach. Matki szukają resztek swoich domów. Starsi siedzą w ciszy, czekając, niektórzy w rozpaczy, inni w modlitwie” – powiedział.

Wizyta na miejscu

9 kwietnia Ambongo złożył wizytę solidarnościową ofiarom powodzi, zwłaszcza w Ndanu, jednej z dzielnic, które ucierpiały najbardziej.

Kardynał, któremu towarzyszyli członkowie wspólnoty katolickiej i liczni wolontariusze, rozpoczął wizytę w miejscowej parafii, która ucierpiała w wyniku poważnych zniszczeń.

„Jesteśmy tutaj, aby dzielić ból naszych braci i sióstr, aby zaoferować im solidarność i nadzieję w tych trudnych czasach” – powiedział Ambongo podczas swojego tournée.

Przemierzając zniszczone ulice Ndanu, zatrzymywał się, aby porozmawiać z rodzinami, które straciły swoje domy, wiele z nich częściowo lub całkowicie zniszczonych przez powódź. Ocaleni dzielili się swoim żalem i historiami o stracie, ale wyrażali również wdzięczność i poczucie odnowionej nadziei, jakie przyniosła obecność kardynała.

„To gest z serca. Przybył, aby dzielić nasze cierpienie, aby nas pocieszyć. Mamy nadzieję, iż jego zaangażowanie zainspiruje przywódców politycznych do podjęcia konkretnych działań, aby zapobiec takim tragediom w przyszłości” – powiedział jeden z mieszkańców.

Powodzie od roku

W 2024 roku Kongo zmagało się z najgorszymi powodziami od sześciu dekad , według UNICEF i innych agencji ONZ. Ponad 300 osób zginęło, a 280 000 gospodarstw domowych zostało przesiedlonych. W 2023 roku w powodziach zginęło ponad 400 osób ; w 2022 roku deszcze i powodzie zabiły ponad 160 osób.

Niszczycielskie powodzie mają miejsce w okresie, gdy Demokratyczna Republika Konga walczy z narastającym kryzysem humanitarnym spowodowanym wkroczeniem rebeliantów z Ruchu 23 Marca , którzy wkroczyli na teren tego środkowoafrykańskiego kraju i odnotowali już znaczące sukcesy w tym bogatym w minerały regionie wschodnim.

Naukowcy z Instytutu Pokoju im. Denisa Hurleya działającego przy Konferencji Biskupów Katolickich Afryki Południowej ostrzegają, iż jeżeli inwazja wspierana przez Rwandę będzie kontynuowana, Demokratyczna Republika Konga ryzykuje „całkowitym rozpadem”.

Pośród wyzwań, wśród których znalazły się niekończące się konflikty zbrojne na dotkniętym ubóstwem płaskowyżu Plateaux de Bateke , Bolengu wyraził chęć bycia głosem tych, którzy głosu nie mają.

słowa kluczowe: powódź, Kinszasa, biskupi, solidarność, pomoc humanitarna,

Idź do oryginalnego materiału