„Ikona” to tytuł sztuki wystawianej przez kleryków trzeciego roku w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jak wyjaśniają klerycy, „dwoista natura greckiego słowa eikon ma swoje odzwierciedlenie w fabule przedstawienia”.
„Symboliczny obraz czy wyrazista postać? Widzowie od początku muszą konfrontować się z tym pytaniem. Ponadto tytułowa ikona przechodzi długą drogę dziejową, a każdy kto się z nią zetknie, pobudzany jest do refleksji o sens wiary” – tłumaczą.
Główną postacią sztuki jest kardynał Stefan Wyszyński, który „wywoływany jest na scenę w roli komentatora, będącego cieniem wydarzeń osadzonych w kontekście cichej wojny między dwoma obliczami wiary. Jako jej symboliczne wyrażenia wskazane zostały serce i rozum, co stanowi nawiązanie do obietnicy zawartej w starotestamentalnej Księdze Ezechiela”.
Obok kard. Wyszyńskiego na scenie pojawiają się między innymi postaci znanych działaczy socjalistycznych, na czele z Bolesławem Bierutem. W tło wydarzeń historycznych wydarzeń wpisany jest również epizod wojskowy błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
„Niezłomny męczennik za wiarę odpowiada na ideologię postawą spokoju i trwania na modlitwie, niezależnie od okoliczności zewnętrznych usiłujących go złamać” – podkreślają klerycy.
Spektakle są grane w styczniu i lutym w sali teatralnej Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54.
Miejsca można rezerwować przez stronę internetową >>>teatr.wmsd.waw.pl<<<. W przypadku rezerwacji miejsc dla większej grupy należy się kontaktować mejlowo pod adresem rezerwacja@wmsd.waw.pl.
kh/Stacja7
Źródło
atom