W artykule przedstawiono przemyślenia różnych świętych Kościoła katolickiego dotyczące istoty Wielkiego Postu. Podkreślają oni znaczenie postu jako formy pokuty i drogi do nawrócenia.
Wielki Post traktowany jest jako czas duchowej odnowy, w którym wierni poprzez modlitwę, post i jałmużnę dążą do zbliżenia się do Boga.
Czas czytania: 4 minuty.
Źródło: Diego López Marina | ACI Prensa | 17 marca 2025 |Photo credit: Adrian Tusar - Shutterstock
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Wielki Post to nie tylko czas wyrzeczeń, ale i przemiany. Sześciu świętych i błogosławionych dzieli się głębokimi przemyśleniami na temat tego, jak przeżyć ten okres w sposób autentyczny – od postu po nawrócenie serca.
Święty Augustyn
„Dlatego Mojżesz i Eliasz, a także sam Pan, pościli przez 40 dni: abyśmy zrozumieli, iż w Mojżeszu, Eliaszu i w samym Chrystusie — to znaczy w Prawie, Prorokach i Ewangelii — jesteśmy w centrum uwagi, abyśmy nie upodobnili się do tego świata i nie przywiązali się do niego, ale raczej ukrzyżowali starego człowieka, nie oddając się obżarstwu i pijaństwu, nieuczciwości i nieczystości, kłótniom i zazdrości, ale przyoblekając się w Pana Jezusa, nie zważając na ciało i jego pożądliwości. Chrześcijaninie, zawsze żyj w ten sposób na tym świecie. jeżeli nie chcesz zanurzyć stóp w błocie ziemi, nie schodź z tego krzyża. Ale jeżeli ma to być czynione przez całe życie, o ileż bardziej w tych dniach Wielkiego Postu, w których to życie jest nie tylko przeżywane, ale symbolizowane!” (Kazanie 205).
Święty Jan Paweł II
„Wyrzeczenie się wrażeń, bodźców, przyjemności, a choćby jedzenia i picia nie jest celem samym w sobie. Powinno, by tak rzec, utorować drogę głębszym treściom, którymi wewnętrzny człowiek się 'żywi’” (Audiencja generalna, środa, 21 marca 1979).
Święty Jan XXIII
„Poście, Panie: nie dozwól, abyśmy uciekali się do dziurawych cystern (Jr 2, 13), ani naśladowali niewiernego sługi, głupiej panny; nie pozwól, aby korzystanie z dóbr ziemskich uczyniło nasze serca nieczułymi na skargę ubogich, chorych, osieroconych dzieci i niezliczonych braci i sióstr, którym także dziś brakuje niezbędnego minimum, aby jeść, okryć nagie ciało, zgromadzić rodzinę pod jednym dachem” (Orędzie radiowe Ojca Świętego Jana XXIII z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu, 27 lutego 1963 r.).
Błogosławiony Alvaro del Portillo
„Wielki Post jest pilnym wezwaniem do ochrony przed sidłami Złego, wzięcia do ręki broni modlitwy i pokuty. Słowami naszego Ojca często przypominałem wam, iż 'diabeł nie robi sobie wakacji’, iż nigdy nie ustaje w swoich wysiłkach, aby odciągnąć dusze od Boga. (…)” (Tekst z 2 lutego 1985 r., opublikowany w Walking with Jesus in the Compass of the Liturgical Year, Madryt: Ediciones Cristiandad, 2014, s. 109-112).
Święty Josemaría Escrivá
„Nie możemy traktować tego Wielkiego Postu jako kolejnego sezonu, cyklicznego powtórzenia czasu liturgicznego. Ten moment jest wyjątkowy; jest to boska pomoc, którą należy przyjąć. Jezus przechodzi obok nas i oczekuje od nas – dziś, teraz – wielkiej zmiany” (Bruzda, 278).
„Radzę wam, abyście kiedyś spróbowali powrócić… do początku waszego «pierwszego nawrócenia», które jeżeli nie staje się podobne do dzieci, to jest bardzo podobne: w życiu duchowym trzeba pozwolić się prowadzić z całkowitą ufnością, bez lęku i dwulicowości; trzeba mówić z absolutną jasnością o tym, co jest w waszym umyśle i duszy (To Chrystus przechodzi, 57).
Błogosławiony Carlo Acutis
„Nasza dusza jest jak balon na ogrzane powietrze. jeżeli przez przypadek popełniono grzech śmiertelny, dusza spada na ziemię. Spowiedź jest jak ogień pod balonem, który pozwala duszy wznieść się na nowo. Ważne jest, aby często się spowiadać” (cytat opublikowany przez National Catholic Register).
„Nawrócenie to nic innego jak przeniesienie spojrzenia z dołu do góry, wystarczy prosty ruch oczu” (cytat opublikowany przez National Catholic Register).
słowa kluczowe: Wielki Post, post, pokuta, nawrócenie, święci,