Kielczanie uczcili Patronkę Miasta. Uroczystości przewodniczył arcybiskup Wacław Depo

23 godzin temu

Mszy Świętej z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny, Matki Łaski Bożej w bazylice katedralnej. Eucharystię koncelebrował Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Ten dzień to w katedrze czas odpustu.

W swojej homilii, Pasterz archidiecezji częstochowskiej zwrócił uwagę na rolę Maryi w historii zbawienia i w życiu chrześcijan, a także na najważniejsze znaczenie wiary w obliczu zagrożeń współczesnego świata.

– Jezus umierając za nas na krzyżu, wyprowadził największe dobro, jakim jest nasze zbawienie z największego zła, otwierając nam drogę przez wiarę do życia wiecznego. I na tej drodze swoją niezwykłą rolę odegrała i odgrywa Maryja, która – mówiąc słowami ojca świętego Franciszka z Jasnej Góry w dniu 28 lipca 2016 roku – stała się schodami Boga do ludzi. Bóg przez nią wszedł w nasze życie, dając przez nią swojego syna Zbawiciela– mówił arcybiskup Wacław Depo.

Posłuchaj całej homilii:

Arcybiskup nawiązał również do początków swojego powołania.

– Ono zrodziło się tutaj, wobec oblicza Maryi wskazującej na Syna – dodał.

Po Mszy Świętej wierni przeszli ulicami Kielc w procesji różańcowej. Przypomnijmy, iż Matka Boża Łaskawa jest patronką stolicy regionu świętokrzyskiego.

– Chcemy omodlić nasze miasto, które potrzebuje dobrych i szlachetnych ludzi oraz pozytywnych natchnień do zgody i życzliwej współpracy we wszystkich dziedzinach życia, po to żeby to miasto było pochodnią płonącą na wzgórzach kieleckich, stając się wzorem dla innych miast i dla całej Polski – tłumaczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Kult Matki Bożej Łaskawej wiąże się z założeniem Arcybractwa Różańcowego. Obraz, który znajduje się w tej chwili w bocznej kaplicy katedry, powstał około roku 1600 i został ufundowany przez Wojciecha Piotrowskiego. Około roku 1630 po raz pierwszy ozdobiono go koronami, które skradziono w roku 1824. Ponownej koronacji dokonał św. Jan Paweł II 3 czerwca 1991 roku. Matka Boża Łaskawa Kielecka od 1991 roku jest patronką Kielc. Po zgodzie ówczesnej Rady Miasta dekret wydała Stolica Apostolska.

Uroczystość zakończył śpiew pieśni „W prastarej kieleckiej świątyni”.

  • diecezja kielecka
    Idź do oryginalnego materiału