Kiedy daje się prezenty na święta?

2 godzin temu
Zdjęcie: święta


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY] Wręczanie prezentów to zwyczaj, który jest obecny niemal w każdym zakątku świat. Święta oraz inne ważne uroczystości to okazja do wyrażenia wagi swoich uczuć, wdzięczności, a także siły więzi rodzinnych czy przyjacielskich. W zależności od tradycji religijnych i kulturowych zwyczaj wymiany prezentami wygląda nieco inaczej w poszczególnych regionach świata.

W kulturze chrześcijańskiej

Boże Narodzenie to jedno z ważniejszych świąt w świecie chrześcijańskim. Upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa jest dla osób wierzących okazją do rodzinnych spotkań, kolędowania oraz wzajemnego obdarowywania się prezentami.

W krajach anglosaskich takich jak Wielka Brytania, USA czy Australia prezenty wręcza się w poranek Bożego Narodzenia, od razu po przebudzeniu. Upominki czekają pod choinką lub we wcześniej przygotowanych skarpetach zawieszonych przy kominku.

Z kolei w krajach europejskich, m.in. Polsce, Czechach, Niemczech czy Austrii obchodzi się również Wigilię Bożego Narodzenia. Prezenty na święta wręcza się zwykle po spożyciu uroczystej kolacji, a także podczas kolejnych dni świętowania i spotkań z członkami rodziny i przyjaciółmi.

W Hiszpanii, w krajach Ameryki Łacińskiej oraz niektórych częściach Włoch czas wymiany prezentami przypada z kolei na 6 stycznia w święto Trzech Króli, czyli Dzień Objawienia Pańskiego. Dzieci znajdują upominki w butach lub przygotowanych wcześniej koszykach.

Chanuka – święto w kulturze żydowskiej

To żydowskie Święto Świateł obchodzi się przez osiem dni – od 7 do 15 grudnia. Podczas Chanuki dzieci otrzymują drobne prezenty oraz pieniądze, które mają symbolizować obfitość i przywoływać wydarzenia historyczne z II w. p.n.e. z czasów trwania wojny o wolność religijną. W wielu domach praktykuje się również codzienne wręczanie upominku, przez cały okres trwania Chanuki.

Podobnie jak Boże Narodzenie dla chrześcijan, Chanuka stanowi niezwykle istotne znaczenie dla Żydów, a zwyczaj wręczania drobnych prezentów stał się popularny szczególnie wśród rodzin, które mieszkają w krajach, w których obchodzi się również święta chrześcijańskie.

Azja Wschodnia i Chiński Nowy Rok

Choć prezenty wręcza się na całym świecie 1 stycznia z okazji Nowego Roku, w Chinach czas ten przypada na przełomie stycznia i lutego. W tym czasie dzieci otrzymują czerwone koperty z pieniędzmi, które mają symbolizować obfitość, szczęście oraz życzenia pomyślności. Kolor koperty uznaje się za ten, który przynosi szczęście i ma odpędzać złe moce. Podobny zwyczaj praktykuje się również w Wietnamie czy Korei Południowej.

Świat kultury muzułmańskiej

Zakończenie świętego miesiąca Ramadan to w kulturze muzułmańskiej okazja do obchodzenia święta Eid al-Fitr. Okres zakończenia miesięcznego postu to czas spotkań rodzinnych, wspólnego świętowania oraz wręczania prezentów i pieniędzy dzieciom. W niektórych krajach muzułmańskich upominki wręcza się również bliskim oraz przekazuje datki na cale charytatywne.

W kulturze muzułmańskiej prezenty wręcza się również przy okazji Święta Ofiarowania (Eid al-Adha), które obchodzi się na pamiątkę ofiary Abrahama.

Święto Diwali w kulturze hinduskiej

Święto Diwali należy do jednego z najważniejszych w kulturze hinduskiej. Pięciodniowy okres świętowania ma symbolizować zwycięstwo światła nad ciemnością oraz dobra nad złem. To wyjątkowa okazja do spotkań rodzinnych, podczas których zwyczaj wręczania prezentów jest bardzo często praktykowany.

W ramach prezentów wręcza się biżuterię, ubrania, słodycze czy symboliczne drobiazgi. Często wręcza się również lampki oliwne, które mają symbolizować duchowe oświecenie. Zwyczaj ma wyrażać wdzięczność oraz przekazywać życzenia pomyślności dla członków rodziny, oraz przyjaciół.

Zwyczaj wręczania prezentów funkcjonuje na całym świecie, choć w zależności panującej w danym kraju kultury oraz religii, przybiera nieco inną formę. Niezależnie od panujących zwyczajów oraz wierzeń prezenty na święta stanowią wyjątkowy symbol miłości, troski oraz życzeń pomyślności. Wręczanie ich przy okazji ważnych świąt wyraża nie tylko rangę chwili, ale również wyjątkowe znaczenie rodziny oraz przyjaciół.

Idź do oryginalnego materiału