Każda Droga Krzyżowa jest szkołą nadziei – bp Przybylski na Kalwarii Pocieszna Górka

4 godzin temu

Kalwaria Pocieszna Górka w parafii Zesłania Ducha Świętego w Bęczkowicach to kolejna Mała Kalwaria, na które w Wielkim Poście zaprasza bp Andrzej Przybylski. Na kalwaryjskich ścieżkach towarzyszyło mu wielu parafian chcących rozważać wraz z nim mękę Jezusa Chrystusa.

Jak powiedział bp Przybylski, nabożeństwa wielkopostne, do uczestniczenia w których zaprasza nas Kościół mają nas odpowiednio przygotować do odpowiedniego przeżywania Triduum Paschalnego, a później Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego:
– Rzeczywiście, zwłaszcza w tym roku, Roku Jubileuszowym, kiedy mówimy o nadziei, to uczymy się tego, iż taka prawdziwa nadzieja jest poprzez krzyż, poprzez cierpienie, iż wtedy, kiedy cierpimy, upadamy, nie musimy tracić sił i nadziei, tylko widzieć cel. I takie Drogi Krzyżowe nas pewnie uczą takiej nadziei, która nie jest tylko zwykłym optymizmem, która nie jest tylko nadzieją, dlatego iż nam się wszystko dobrze powodzi, iż jesteśmy zdrowi, okoliczności się świetnie układają. Ale każda Droga Krzyżowa, która właśnie prowadzi do Wielkanocy, do zmartwychwstania, jest taką szkołą nadziei w trudnych okolicznościach, czasem w cierpieniach, bo choćby na tej drodze tutaj, w Bęczkowicach, będziemy widzieć, jak Jezus się dźwiga, podnosi pomimo olbrzymiego trudu. Cieszę się, iż jesteśmy dzisiaj w jakiejś drugiej, kolejnej części naszej archidiecezji, już pod samym Piotrkowem, a więc w zupełnie innej części niż byliśmy w ubiegłym tygodniu, w innych stronach archidiecezji. Radzę wszystkim przyjechać tutaj na tą Kalwarie w Pociesznej Górce, niedaleko Gorzkowic, w parafii Bęczkowice i też zajrzeć do sanktuarium, które jest jednym z nielicznych sanktuariów, gdzie jest wizerunek Matki Bożej ukoronowany koronami papieskimi. Cieszę się, iż tutaj w tym roku, kiedy też jest rok peregrynacji kopii cudownej Pani Jasnogórskiej, też jesteśmy tutaj w jednym z sanktuariów, które cieszą się właśnie takim wspomnieniem, ale też i łaskami słynącymi obrazu koronowanego. Więc uczymy się tutaj nadziei. Od Jezusa, który idzie tą drogą krzyżową i nas prowadzi, od Matki Bożej, która jest wierna pod krzyżem, to jest właśnie ta droga do zmartwychwstania do światła.

Kalwaria na Pociesznej Górce jest miejscem, do którego przez cały rok przyjeżdżają liczni pielgrzymi. O Kalwarii i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia opowiedział proboszcz parafii o. Przemysław Lutyński z Instytutu Ojców Szensztackich:
– Na terenie parafii właśnie jest w odległości ok. 3 km od kościoła parafialnego to nasze miejsce pielgrzymkowe, miejsce, które przyciąga tysiące ludzi w ciągu roku. Większa ilość pielgrzymów jest oczywiście w miesiącach letnich. Przyjeżdżają grupy zorganizowane, przyjeżdżają osoby indywidualne i to może choćby te osoby indywidualne bardziej się interesują, bo rodzinami przyjeżdżają i odprawiają np. Drogę Krzyżową, to jest rzadki widok, żeby rodzina szła od stacji do stacji. Sanktuarium jest Maryjno-Pasyjne, więc ma całą Drogę Krzyżową, pięknie zorganizowaną w kapliczkach z górą Golgoty. Owszem, można dodać, iż źródełko jest z tak zwana “cudowną wodą”, którą ludzie zabierają ze sobą, wierząc głęboko, iż jeżeli będą wierzyli, to Matka Boża przy obmyciu chorych części ciała pomoże i uzdrowi. Największy zjazd i przybycie pielgrzymów jest na odpust, na Zesłanie Ducha Świętego. Matka Boża jest tutaj czczona jako Matka Boża Pocieszenia. Rzeczywiście ludzie tutaj doświadczają wielu łask. Na Pociesznej Górce są zapisywane te łaski w Księdze próśb i podziękowań i sami wiemy, w czasie naszego tutaj pobytu, bo jeszcze jest ze mną strugi ojciec, który adekwatnie on przede wszystkim praktycznie odpowiada za Pocieszną Górkę, o. Jan Szymański, on właśnie stara się te wszystkie wysłuchane prośby notować, zapisać i zdarzały się już właśnie uzdrowienia choćby cudowne z raka.

Historia Sanktuarium na Pociesznej Górce sięga choćby czasów średniowiecznych. Jednak jego rozwój do okres ostatniego wieku. Szczególny nacisk na ten rozwój kładł śp. abp Stanisław Nowak, który corocznie odwiedzał Kalwarię na Pociesznej Górce, zwłaszcza w uroczystość odpustową parafii Zesłania Ducha Świętego.

Rozważania Męki Pańskiej na Małych Kalwariach odbędą się jeszcze w:

Kalwaria w Działoszynie – 11 kwietnia – godz. 17.00 (Droga Krzyżowa i Msza św.)
Kalwaria w Praszce – 18 kwietnia – godz. 14.30 – Misterium Męki Pańskiej.

Idź do oryginalnego materiału