Katedra to Dom Boga – Refleksja z Homilii Abpa Laurenta Ulricha

1 miesiąc temu

Po pięciu latach od dramatycznego pożaru Katedra Notre-Dame w Paryżu ponownie otworzyła swoje drzwi, stając się symbolem odrodzenia i jedności. W sobotni wieczór, podczas uroczystego nabożeństwa, Abp Laurent Ulrich, arcybiskup Paryża, wygłosił poruszającą homilię, przypominając, iż Kościół jest domem otwartym dla wszystkich – wierzących i poszukujących, ludzi wielkiego formatu i tych, którzy czują się najmniejsi. To miejsce pokoju i duchowej harmonii, które przekracza czas i granice, zapraszając każdego do spotkania z Bogiem.

Piotr M. Pietrus źródło: EWTN Polska | 07 grudnia 2024 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

W sobotni wieczór, 7 grudnia 2024 roku, w sercu Paryża odbyło się wyjątkowe wydarzenie – uroczyste nabożeństwo dziękczynne w odrestaurowanej Katedrze Notre-Dame. Po pięciu latach intensywnych prac renowacyjnych, symbol francuskiego dziedzictwa kulturowego i duchowego ponownie otworzył swoje drzwi dla wiernych i odwiedzających z całego świata.

Podczas tej historycznej chwili, Abp Laurent Ulrich, arcybiskup Paryża, wygłosił homilię, która stała się inspiracją do głębszej refleksji nad istotą Kościoła i jego przesłania. Jego słowa, pełne wdzięczności, nadziei i zaproszenia do otwartości, poruszyły serca zarówno wierzących, jak i tych, którzy do Kościoła dopiero szukają drogi.

Chwała Bogu za siłę i jedność

Homilia rozpoczęła się od wyrażenia wdzięczności Bogu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy tej wyjątkowej świątyni. Arcybiskup przypomniał, iż renowacja katedry była możliwa dzięki połączeniu ogromnego doświadczenia francuskich specjalistów i determinacji społeczności międzynarodowej. Wspomniał o niezliczonych rękach, które z troską i oddaniem przywracały blask temu symbolowi wiary.

„Chwała Bogu, który dał nam siłę, by uczynić możliwym to, co wydawało się niemożliwe” – mówił arcybiskup, cytując psalm: „Podnosi biednego z prochu, dźwiga nędzarza z błota, by posadzić go z książętami”. Te słowa podkreślały, iż każde dzieło, choćby pozornie przekraczające ludzkie możliwości, może być zrealizowane dzięki wierze i współpracy.

Powrót do wspólnoty

Data uroczystości miała wymiar symboliczny – przypadała na czas Adwentu, okresu oczekiwania na narodziny Chrystusa. Była to okazja, aby przypomnieć, iż Kościół jest miejscem otwartym dla wszystkich. W swojej homilii Abp Ulrich zwrócił uwagę na to, iż katedra – jako symboliczny dom Boga – jest miejscem spotkania, nie tylko dla wierzących, ale także dla poszukujących, wątpiących i tych, którzy tylko na chwilę przekraczają jej próg.

„Drzwi katedry są szeroko otwarte dla wszystkich” – mówił arcybiskup. „Nie tylko dla tych, którzy znają jej zasady czy potrafią śpiewać, ale dla wszystkich, kto szuka wewnętrznego spokoju, piękna i dobroczynnej obecności Boga”.

Maryja Dziewica jako opiekunka Paryża

Szczególne miejsce w homilii zajęła refleksja nad Maryją Dziewicą, której postać od wieków związana jest z historią Katedry Notre-Dame. Abp Ulrich przypomniał, iż Maryja, jako Matka Boga, jest także matką każdego z nas, wyciągającą swoje ramiona do wszystkich – niezależnie od ich wiary czy życiowych wyborów.

„Bez względu na to, czy jesteście chrześcijanami, czy nie, wierzącymi, czy niewierzącymi, Maryja Dziewica słucha was i przedstawia was swojemu Synowi” – zapewniał arcybiskup, wskazując na nieustanną troskę i opiekę, jaką Maryja roztacza nad każdym, kto szuka Jej wstawiennictwa.

Katedra jako przesłanie ponadczasowe

Odrestaurowana Katedra Notre-Dame stała się symbolem nie tylko odrodzenia, ale także przesłania, które przekracza czas i granice. „Ta katedra przemawia do ludzi różnych epok i kultur, zachowując swoją tożsamość, a jednocześnie otwierając się na nowe wyzwania” – mówił Abp Ulrich.

Podkreślił, iż katedra, choć jest świadkiem historii i duchowym centrum Paryża, pozostaje przestrzenią dla wszystkich, kto pragnie odnaleźć chwilę ciszy, wewnętrznego pokoju i zadumy. Dzięki swoim harmonijnym proporcjom i skierowaniu na tajemnicę Chrystusa, Notre-Dame nie tylko inspiruje pięknem, ale również zaprasza do duchowego spotkania z Bogiem.

Przesłanie na przyszłość

Homilia Abpa Ulricha była nie tylko podsumowaniem pięcioletniego wysiłku, ale również wezwaniem do refleksji nad tym, czym jest Kościół we współczesnym świecie. Katedra, jako miejsce modlitwy, kultury i jedności, pozostaje znakiem nadziei i przesłaniem Bożej miłości.

„Niech Jezusowi będzie cześć i chwała, dziś i na wieki!” – zakończył arcybiskup, wzywając wszystkich do otwarcia serc na Bożą obecność.

Kontekst historyczny i duchowy
Przypomnijmy, iż 15 kwietnia 2019 roku Katedra Notre-Dame uległa poważnym zniszczeniom w wyniku pożaru, który wstrząsnął światem. To wydarzenie stało się impulsem do zjednoczenia wielu narodów i ludzi dobrej woli, którzy włączyli się w proces jej odbudowy.

Uroczystość ponownego otwarcia katedry w Adwencie 2024 roku była znakiem odrodzenia – nie tylko samej budowli, ale także wiary w to, iż wspólny wysiłek, modlitwa i nadzieja potrafią przezwyciężyć najtrudniejsze przeciwności. Notre-Dame, jako świadek historii i symbol chrześcijańskiej Europy, pozostaje miejscem, które jednoczy, inspiruje i wskazuje drogę ku Chrystusowi.

Transmisja z uroczystego, ponownego otwarcia Katedry Notre Dame de Paris:

Galeria zdjęć:

#NotreDame #KatedraOdrodzenia #WiaraNadziejaMiłość #DomBoga #Paryż #DziedzictwoChrześcijańskie #JednośćWChrystusie #MaryjaDziewica #KościółDlaWszystkich #RenowacjaNotreDame #SymbolWiary #Adwent2024

Idź do oryginalnego materiału