Katecheza powróci do salek parafialnych? Bp Osial zaprzecza

news.5v.pl 6 dni temu

Nie jest prawdą, iż Kościół planuje wyjść ze szkoły i powrócić z zajęciami do parafii. Katecheza parafialna cały czas jest obecna w Kościele i nie ma nic wspólnego z katechezą w czasach PRL – powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

W rozmowie z PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial odniósł się do publikacji prasowych mówiących, iż katecheza ma powrócić do parafii.

Biskup podkreślił, iż pewne tytuły prasowe przekazują błędne i nieprawdziwe informacje powodując duże nieporozumienie, wręcz chaos.

Katecheza parafialna, o której mówi Dyrektorium Katechetyczne, to nie jest ta, którą mieliśmy w czasach PRL-u

— powiedział bp Osial.

Zaznaczył, iż „Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole”.

W PRL-u mieliśmy katechezę w parafii na wzór szkolny, gdzie poszczególne klasy przychodziły na zajęcia do salek parafialnych i odbywały się tam lekcje na wzór tych w szkole, były dzienniki, sprawdzano obecność dzieci itd. Natomiast po wprowadzeniu lekcji religii do szkół, katecheza parafialna przybrała inny kształt i dotyczy formacji wiary oraz całej przestrzeni wtajemniczenia chrześcijańskiego. Jest to w dużej mierze katecheza, która przygotowuje do sakramentów: dzieci do pierwszej komunii św., młodzież do bierzmowania, młodych do małżeństwa, czy rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka, wprowadzając w osobistą, głęboką więź z Bogiem

— wyjaśnił bp Osial. Dodał, iż inną formą katechezy parafialnej są także katechezy dla dorosłych, formacja biblijna, czy ta odbywająca się w ramach ruchów i wspólnot.

Bp Osial podkreślił, iż „katecheza parafialna cały czas funkcjonuje w Kościele katolickim w Polsce i nie jest prawdą, iż będzie wprowadzona od 2026 roku”. Powiedział, iż jej formy, modele zależą od diecezji a choćby od poszczególnych parafii i ich uwarunkowań.

Jeśli już mówimy o wrześniu 2026 r., to mamy na myśli pewną jej odnowę, której wytyczne będą brały pod uwagę zmiany cywilizacyjne

— dodał. Konferencja Episkopatu Polski nie podjęła jeszcze decyzji, kiedy zostanie wprowadzona odnowiona katecheza parafialna.

Biskup wyjaśnił również, iż „katecheza parafialna była i będzie konieczna dla kogoś, kto sam z własnej woli chce pogłębiać swoją wiarę i przygotować się do któregoś z sakramentów. Natomiast gdy chodzi o propozycje innych form katechezy w parafii – nie związanej z przygotowaniem do sakramentów, to zawsze jest wolny wybór” – zaznaczył.

Tak było, tak jest i tak będzie

— oświadczył.

Zaznaczył, iż „kojarzenie tego typu spotkań w ramach katechezy parafialnej z lekcjami religii jest poważnym błędem”.

Określić na nowo całe dzieło katechezy

Obecnie w Polsce obowiązuje dyrektorium katechetyczne określające całą posługę katechetyczną w Kościele w naszej ojczyźnie z 2001 roku, w którym jest wyraźne rozróżnienie pomiędzy katechezą parafialną a lekcją religii w szkole.

Upłynęły już 24 lata i Episkopat Polski uznał, iż potrzebne jest nowe spojrzenie na całą formację religijną w Kościele katolickim. Zdecydował się więc o podjęciu prac nad nowym dokumentem. Określi on na nowo całe dzieło katechezy, zarówno katechezę parafialną, jak i lekcje religii w szkole

— powiedział bp Osial.

Zastrzegł, iż „odnowa katechezy nie wynika z tego, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło bezprawne i krzywdzące zmiany w organizacji lekcji religii, ale z tego, iż chodzi o dobre wychowanie do wiary każdego człowieka”.

Powstały zatem dwa zespoły, jeden pod moim kierunkiem, który przygotowuje nową podstawę programową dla lekcji religii w szkole i drugi pod kierunkiem biskupa Artura Ważnego, który opracowuje wytyczne dla tej katechezy parafialnej

— powiedział bp Osial.

kk/PAP

Idź do oryginalnego materiału