KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 30 Kwietnia.

salveregina.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


30 Kwietnia.

Św. Katarzyny z Sieny, Dziewicy.

Ryt zdwojony. Szaty białe.

Zachęcamy do:
  1. Sposób nabożnego słuchania Mszy Świętej w okresie wielkanocnym.
  2. Sposób nabożny słuchania Mszy Świętej na cześć Św. Józefa (II).
  3. Modlitwy do Komunii Świętej: przygotowanie i dziękczynienie (IV).
  4. 🔉uczczenia Tajemnicy Odkupienia w miesiącu kwietniu ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo kwietniowe do Tajemnicy Odkupienia – dzień 30.
  5. 🔉uczczenia Tajemnicy Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa w miesiącu kwietniu ku Jego czci poświęconym: Miesiąc kwiecień poświęcony ku czci Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa – dzień 30.
  6. poznania Nauki katolickie na okres Wielkanocny.
  7. uczczenia Tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego: Nabożeństwo na okres wielkanocny.
  8. 🔉Rodzina w Roku Kościelnym. Cz. 7. Okres wielkanocny. Dzień 11.
  9. uczczenia dzisiejszej Świętej Patronki, Św. Katarzyny Sieneńskiej: Nabożeństwo ku czci Św. Katarzyny Sieneńskiej.
  10. 🎥Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.

Poznaj także żywot Św. Katarzyny Sieneńskiej, Dziewicy napisany przez:

  1. 🔉O. Prokopa Kapucyna.
  2. 🔉X. Piotr Skarga T.J.
  3. 🔉X. Julian A. Łukaszkiewicz

🔉Poznaj również żywot Świątobliwego Zygmunta III, Króla Polskiego napisanego przez O. Prokopa Kapucyna.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. ŚW. KATARZYNY Z SIENY, DZIEWICY.

Oto Oblubieniec nadchodzi,

wyjdźcie na spotkanie Chrystusa Pana

Dzień śmierci 29 kwietnia 1380 r. Kanonizowana w r. 1461.

— Grób w kościele S. Maria sopra Minerva w Rzymie. Obrazy przedstawiają ją w habicie dominikanki, z krzyżem na ramieniu, a niekiedy z cierniową koroną.

— Życie. Św. Katarzyna, najmłodsza z 25 rodzeństwa, urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie. Już jako młodziutka dziewczyna musiała znosić wiele przykrości ze strony rodziców, którzy ukochaną córkę chcieli koniecznie wydać za mąż, podczas gdy ona już w siódmym roku życia złożyła ślub dozgonnej czystości. Wreszcie, chcąc się uchronić przed dalszym nagabywaniem, Święta obcięła swe przepyszne złote włosy przy samej skórze. Wówczas rodzice zaczęli ją traktować jak sługę; kazali jej wykonywać najcięższe roboty domowe. Wreszcie jednak, pokonani jej cierpliwością, ustąpili, Katarzynę zaś przyjęto do III Zakonu Św. Dominika. Niezwykłe jej umartwienia, moc czynienia cudów i stany zachwycenia sprawiły, iż niedługo sława jej świętości szeroko się rozeszła. Tysiące ludzi przybywało, żeby ją ujrzeć, usłyszeć i nawrócić się pod jej wpływem. Kapłani nie mogli sprostać natłokowi skruszonych grzeszników. Święta niosła wszystkim pomoc i pociechę w każdej niedoli. Rychło wpływ jej ogarnął znacznie rozleglejszy zasięg, odbijając się na losach Kościoła i państw świeckich. Katarzyna uśmierzała niesnaski pomiędzy panującymi; przed jej słowem korzyły się władze duchowne i świeckie. Udawszy się do Awinionu skłoniła Papieża Grzegorza XI, aby powrócił do Rzymu. Słusznie więc zaliczono ją do najwybitniejszych niewiast średniowiecza, choć umierając miała zaledwie 33 lata. Symbolem jej mistycznych zaślubin z Chrystusem Panem był pierścień, który stale nosiła na palcu, choć widoczny był tylko dla niej samej. Pozostawiła po sobie 375 listów, odznaczających się klasycznym ujęciem i głębią teologicznej myśli oraz Dialog.

Msza (Dilexisti) wspólna na uroczystość Świętych Dziewic. Modlitwy mszalne własne.

ŚRODA PO NIEDZIELI PRZEWODNIEJ (BIAŁEJ).

1. Antyfony dzisiejsze tchną motywami wielkanocnymi:

„Jam jest prawdziwy krzew winny, alleluja; a wy prawdziwymi latoroślami, alleluja!” (ant. do Bened.).

„Iżeś Mnie ujrzał, Tomaszu, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli, alleluja!” (ant. do Magn.).

Myśli te zachowajmy w sercu i pamięci przez cały dzień dzisiejszy. Na tym właśnie polega rozmyślanie w duchu Kościoła.

Poznaj dalszą część rozważania:

2. Czytanie Pisma Świętego (Dz. Ap. 3-4).

W trzecim rozdziale Dziejów Apostolskich czytamy o uzdrowieniu przez Św. Piotra człowieka chromego od urodzenia. O godzinie dziewiątej Piotr i Jan wchodzili do świątyni na modlitwę. W chwili gdy mijali bramę, chromy żebrak poprosił ich o jałmużnę. „A Piotr rzekł: Nie mam złotą ani srebra, ale co mam, to ci daję: w imię Jezusa Chrystusa Nazareńskiego wstań a chodź… A wszystek lud widział go, jak chodził i chwalił Boga”. Wówczas Piotr przemówił do ludu w te słowa: „Mężowie izraelscy! Cóż się temu dziwicie albo czemu się nam przypatrujecie, jakbyśmy to własną mocą czy władzą sprawili, iż on chodzi?… A wy zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego i prosiliście [Piłata], aby wam ułaskawił mordercę. Zabiliście tedy Dawcę Życia, Którego Bóg wskrzesił z martwych, czego my świadkami jesteśmy. I dla wiary w Imię Jego, tego, którego wy widzicie i znacie, [Bóg] istotnie umocnił, a wiara Jego wobec was wszystkich dała mu zdrowie zupełne”. Wielu zaś z tych, którzy słyszeli tę mowę, uwierzyło, „a liczba ich wynosiła pięć tysięcy mężów”. Następnego ranka stawiono Piotra i Jana przed najwyższą radą. Wtedy Piotr napełniony Duchem Świętym rzekł do nich: „Przez Imię Pana naszego Jezusa Chrystusa Nazareńskiego, Któregoście wy ukrzyżowali, a którego Bóg wskrzesił z martwych… przez Niego ten stoi zdrowy przed wami… I w żadnym innym nie masz zbawienia, albowiem nie masz żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, w którym mielibyśmy być zbawieni”. Dalsze opowiadanie pozwala nam ponownie wniknąć w ducha, który ożywiał pierwotny Kościół: „A mnóstwo wierzących miało jedno serce i jedną duszę; i nikt z nich tego, co miał, nie nazywał swoim, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie zaś z wielką mocą świadczyli o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a Łaska wielka była w nich wszystkich. Bo nie było między nimi nikogo w niedostatku. Albowiem ci, którzy posiadali rolę albo domy, sprzedawali je, a przynosili zapłatę za to, co sprzedali, i składali u stóp Apostołów. I wydzielano każdemu, ile komu było potrzeba”.

PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503

† † †

III. MSZAŁ RZYMSKI.

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

Św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380) była przedostatnim dzieckiem z dwudziestu czworga rodzeństwa. W dziecięcym już wieku wybrała Jezusa za Oblubieńca; zadając swemu wątłemu ciału najsurowsze umartwienia szukała wzmocnienia w czasie długich postów jedynie w Komunii Świętej. Otrzymała również łaskę stygmatów oraz wiedzę wlaną, tyczącą się najgłębszych Tajemnic Wiary Świętej. Z Woli Bożej odegrała ona olbrzymią rolę w historii Kościoła; nakłoniła Papieża Grzegorza XI do powrotu z Awinionu do Rzymu. Utrzymywała ona szeroką korespondencję z najwybitniejszymi postaciami owego stulecia, wszędzie głosząc pokój Chrystusowy i umiłowanie Kościoła. ,,Papież to mój Jezus na ziemi” – mawiała, choć nieraz jej ukochane miasto Sienna miewało zatargi z Rzymem. Otoczona grupą swoich uczniów, którzy nazywali ją ,,matką duchową”, umarła w 33 roku życia w habicie Trzeciego Zakonu Dominikańskiego, do którego od młodości należała.

Piękne są modlitwy mszalne ułożone przez Jezuitę Alciati; Pius XII wyznaczył ją jako Patronkę Włoch.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 30-go kwietnia oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

W Rzymie uroczysty obchód Św. Katarzyny Sieneńskiej, Dziewicy z Zakonu Kaznodziejskiego, odznaczającej się świętym życiem i wielu cudami; Pius II policzył ją w poczet Świętych Dziewic.

W Lambezie w Numidii dzień zgonu Św. Mariana, Lektora i Św. Jakuba, Diakona. Pierwszy już poprzednio w prześladowaniu Decjusza odparł zwycięsko wszelkie zaczepki wiernym wytrwaniem przy Wierze; później jednakże został powtórnie schwytany z Św. Jakubem. Po wielu okrutnych cierpieniach, wzmocnieni dwukrotnym pocieszeniem z Nieba, ponieśli nareszcie z wielu innymi śmierć męczeńską.

Pod Saintes pamiątka Św. Eutropiusza, Biskupa i Męczennika, który Św. Klemensa, Papieża wyświęcił na Biskupa i wysłał do Galii na głoszenie Ewangelii; gdy już wiele lat piastował swój urząd, rozbili mu wrogowie imienia Chrystusa głowę i dopomogli tym do korony zwycięskiej.

W Kordowie męczeństwo Św. Amatora, Kapłana, Św. Piotra, Mnicha i Św. Ludwika.

W Nowarze śmierć męczeńska Św. Wawrzyńca, Kapłana i dziatek wziętych przezeń na wychowanie.

W Aleksandrii pamiątka Św. Afrodyzjusza, Kapłana, umęczonego z 30 towarzyszami.

W Efezie męczeństwo Św. Maksyma, który w decjańskim prześladowaniu Chrześcijan otrzymał koronę zwycięską.

W Fermo pamiątka Św. Zofii, Dziewicy i Męczenniczki.

W Neapolu w Kampanii uroczystość Św. Sewera, Biskupa; między innymi cudami wskrzesił umarłego, aby tenże świadectwem swym dowiódł fałszerstwa i nieprawdy kłamliwego wierzyciela.

W Evorei w Epirze dzień pamiątkowy Św. Donata, Biskupa, błyszczącego za czasów cesarza Teodozjusza świętobliwym swym życiem.

W Londynie, stolicy Anglii, uroczystość Św. Erkonwalda, sławnego wielu cudami.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału