KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 27 Lipca.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Pantaleona, Męczennika.

Patron chrześcijańskich lekarzy

1. Św. Pantaleon.

Dzień śmierci 27 lipca około 305 r.

— Grób najpierw w Konstantynopolu, w tej chwili w St Denis, pod Paryżem; głowa jego znajduje się w Lyonie. W Ravello, pod Amalfi, przechowuje się naczynie szklane z jego krwią, która często przechodzi w stan płynny. W kościele S. Maria Antiqua jest jego wizerunek sięgający r. 708.

Poznaj dalszą część rozważania:

— Życie. Był to sławny, „bezinteresownie leczący” lekarz z Nikomedii, który swą sztukę oddał na usługi Królestwa Bożego. Święty ten jest postacią historyczną, ale dzieje jego męczeństwa całkowicie legendarne. Według podania był on przybocznym lekarzem cesarza. Z początku, pociągnięty wystawnym życiem na dworze, odpadł od Wiary. Ale gorliwy kaplan Hermolaus wskazał odstępcy na piękny przykład cnót jego matki i doprowadził Pantaleona do tak zupełnej przemiany wewnętrznej, iż ten rozdał majątek swój między ubogich, a sztukę lekarską poświęcił na rzecz najnędzniejszych i najuboższych chorych. „Cesarz Maksymian kazał go pojmać jako wyznawcę Wiary Chrześcijańskiej, rozciągnąć na torturach i pochodniami przypalać. W czasie tych męczarni ukazał się Świętemu Pan Jezus i wzmocnił go na duchu. Pchnięcie mieczem zakończyło wreszcie jego męczarnie” (Martyrologium). Jest on Patronem lekarzy i należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli.

— Zastosowanie: Zdrowie i leczenie ciała wcale nie jest obojętne Chrześcijaństwu, jest jednak zawsze podporządkowane sprawom wyższym, a mianowicie — zbawieniu duszy. Liturgia zna niejedno błogosławieństwo i niejedną modlitwę, aby wyjednywać to, co potrzebne również ciału; Liturgia jest Służbą Bożą obejmującą całego człowieka, a więc i jego ciało.

2. Msza (Laetabitur) jest czwartą z Mszy wspólnych na uroczystość jednego Męczennika. W greckim Kościele imię świętego brzmi ,,Panteleemon”; imię to miał mu nadać sam Chrystus wraz z przyrzeczeniem, iż będzie on mógł przynosić wszystkim Dary Bożego Miłosierdzia.

II. Sobota IX Tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Sobota (2 Ks. Król. 9, 1-13).

Smutne szczegóły z okresu upadku królewskiego domu izraelskiego. Lud żydowski dojrzewa do dnia sądu i kary. Jeden po drugim królowie jego sprzeniewierzali się Bogu. Pan nie chciał wytracić ich „dla Dawida, sługi swego, jako mu był przyrzekł; aby mu dał świecę i synom jego, po wszystkie dni”.

Wieczór sobotni.

W Nieszporach znowu śpiewamy antyfonę z Pisma Świętego: „I czynił Joas, co prawe jest przed Panem, po wszystkie dni, przez które uczył go Jojada kaplan”. Był to jeden z nielicznych wiernych królów na tronie Dawidowym.

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

W Nikomedii, mówi Martyrologium Rzymskie, śmierć Św. Pantaleona, lekarza, pojmanego z powodu Wiary i umęczonego za Dioklecjana, około 303. Należy do Świętych Orędowników.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 27-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

W Nikomedii męki Św. Pantaleona, Lekarza; dla Wiary Świętej uwięziony za cesarza Maksymiana, został torturowany i pochodniami przypalany, podczas tych męczarń jednakże cudownie wzmocniony. W końcu ścięty mieczem, zakończył chwalebną swą walkę.

Tamże męczeństwo Św. Hermolausa, Kapłana, któremu Św. Pantaleon zawdzięczał swe nawrócenie; także Święci Bracia Hermippus i Hermokrat, którzy po wielu męczarniach pod Maksymianem skazani zostali na śmierć.

W Noli uroczystość Świętych Feliksa, Julii i Jukundy, Męczenników.

W Bizeglii w Apulii uroczystość Św. Maura, Biskupa, oraz Św. Pantaleemona i Sergiusza, męczonych za czasów Trajana.

U Homerytów pamiątka Świętych Męczenników, spalonych na stosie za Wiarę pod tyranem Dunaanem.

W Kordowie w Hiszpanii pamiątka Św. Grzegorza, Diakona i Świętych Feliksa, Aureliusza, Natalii i Liliozy, zabitych podczas prześladowania Chrześcijan przez Maurów.

W Efezie pamiątka Świętych 7 Braci śpiących: Maksyminiana, Malchusa, Martyniana, Dionizego, Jana, Serapiona i Konstantyna.

W Auxerre złożenie Św. Eteriusza, Wyznawcy.

W Konstantynopolu uroczystość Św. Antuzy, Dziewicy, którą najpierw biczowano za to, iż uczciła obrazy Świętych, a potem posłano na wygnanie, gdzie przeszła do spokoju wiecznego.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału