KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 20 Lipca.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Hieronima Emiliani, Wyznawcy; Bł. Czesława, Wyznawcy; Św. Małgorzaty, Dziewicy i Męczennicy.

Poznaj dalszą część rozważania:

II. Sobota VIII Tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Sobota (3 Ks. Król. 18).

Zjawienie się proroka Eliasza. Głód. Zabicie kapłanów Baala.

„A po wielu dniach stało się Słowo Pańskie do Eliasza roku trzeciego mówiąc: Idź, a ukaż się Achabowi, żebym dał deszcz na ziemię!Poszedł wtedy Eliasz, aby się ukazać Achabowi, a był głód gwałtowny w Samarii…

Poszedł wtedy Abdiasz naprzeciwko Achaba i powiedział mu; i przyszedł Achab naprzeciw Eliasza.

Poznaj dalszą część rozważania:

A ujrzawszy go, rzekł: A tyżeś to, który mieszasz Izraela. A on rzekł: Nie jam zamieszał Izraela, ale ty i dom ojca twego, którzyście opuścili Przykazania Pańskie, a poszliście za Baalami. Wszakże teraz poślij, a zbierz do mnie wszystkiego Izraela na górze Karmelu i proroków Baalowych czterystu pięćdziesięciu i proroków gajowych czterystu, którzy jadają ze stołu Jezabeli. I posłał Achab do wszystkich synów Izraela i zebrał proroków na górze Karmel.

A przystąpiwszy Eliasz do wszystkiego ludu, rzekł: Pókiż będziecie chromać na dwie strony? jeżeli Pan Jest Bogiem, idźcież za nim, a jeżeli Baal, idźcie za nim! I nie odpowiedział mu lud ani słowa. I rzekł znowu Eliasz do ludu: Jam został prorok Pański sam, a proroków Baalowych jest czterystu i pięćdziesięciu mężów. Niech nam dadzą dwa woły, i oni niech sobie obiorą wołu jednego, a zrąbawszy go w sztuki, niech go włożą na drwa, ale ognia niech nie podkładają; a ja przyrządzę wołu drugiego i włożę na drwa, a ognia nie podłożę. Wzywajcież imion bogów waszych, a ja będę wzywał Imienia Pana mego; a Bóg, Który wysłucha przez ogień, ten niech będzie Bogiem. Odpowiadając wszystek lud, rzekł: Bardzo dobre przedłożenie. Rzekł wtedy Eliasz prorokom Baalowym: Obierzcież sobie wołu jednego i uczyńcie pierwej, bo was więcej; i wzywajcie imion bogów waszych, a ognia nie podkładajcie. A oni wziąwszy wołu, którego im był dał uczynili i wzywali imienia Baala od poranku aż do południa mówiąc: Baalu, wysłuchaj nas! I nie było głosu, ani kto by odpowiedział: i skakali przez ołtarz, który byli uczynili. A gdy już było południe, naśmiewał się z nich Eliasz mówiąc: Wołajcie głosem większym, bogiem bowiem jest, i może rozmawia albo jest w gospodzie, albo na drodze, albo też śpi, aby się ocucił. Wołali wtedy głosem wielkim i nacinali się według zwyczaju swego nożami i włóczenkami, aż się krwią oblewali. A gdy minęło południe, a oni jeszcze prorokowali, i gdy przyszedł czas, którego ofiarę zwyczaj jest ofiarować, głosu też słychać nie było i nikt nie odpowiadał ani modlących się nie słuchał, rzekł Eliasz wszystkiemu ludowi: Pójdźcież do mnie! A gdy lud przystąpił do niego, naprawił Ołtarz Pański, który był zepsowany. I wziął dwanaście kamieni według liczby pokoleń synów Jakuba, do którego stało się Słowo Pańskie mówiąc: Izrael będzie imię twoje. I zbudował z kamienia ołtarz w Imię Pańskie, i uczynił rów jakoby na dwie bruzdy wkoło ołtarza, i ułożył drwa, i porąbał wołu na członki, i włożył na drwa, i rzekł: Napełnijcie cztery wiadra wodą a wylejcie na całopalenie i na drwa! I znowu rzekł: Po wtóre też to uczyńcie! A gdy po wtóre uczynili, rzekł: Jeszcze po trzecie toż samo uczyńcie! I uczynili po trzecie, i płynęły wody wkoło ołtarza, aż przekop rowu był pełen. A gdy już był czas, żeby było ofiarowane całopalenie, przystąpił prorok Eliasz i rzekł: Panie, Boże Abrahamów i Izaaków i Izraelów, pokaż dziś, żeś ty jest Bóg Izraelów, a ja sługa twój, i iż wedle rozkazania twego uczyniłem to wszystko. Wysłuchaj mnie, Panie, wysłuchaj mnie, żeby poznał ten lud, żeś ty jest Pan Bóg, i żeś ty znowu nawrócił serce ich! I spadł ogień Pański, i strawił całopalenie i drwa, i kamienie, proch też i wodę, która była w rowie, liżąc. Gdy to ujrzał wszystek lud, padł na oblicze swoje i rzekł: Pan jest Bogiem, Pan jest Bogiem! I rzekł do nich Eliasz: Pojmajcie proroków Baalowych, a niech i jeden z nich nie ujdzie! A gdy ich pojmali, zaprowadził ich Eliasz do potoku Cison i zabił ich tam”.

Wieczór sobotni.

Następny tydzień stoi pod znakiem proroka Eliasza i ucznia jego Elizeusza. Z tego powodu śpiewamy dziś w Nieszporach: „Gdy Pan uniósł Eliasza przez wicher do nieba, zawołał Elizeusz: Ojcze mój, wozie Izraelów i woźnico jego!”

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

I. Św. Hieronima Emiliani, Wyznawcy.

Urodził się w Wenecji z patrycjuszowskiego rodu Emilianich. Założył Zgromadzenie, które miało na celu wychowanie młodzieży w sierocińcach i kolegiach. Przyjmował ubogich do schronisk i dzięki hojności szlachty padewskiej i mediolańskiej obfite dawał jałmużny. (Ep. Grad. All.). Umarł z zarazy w 1537 r. podczas noszenia na własnych barkach zwłok zadżumionych do grobu (Ofert.).

II. Bł. Czesława, Wyznawcy.

Bł. Czesław, urodzony na Śląsku Opolskim w r. 1180, brat Św. Jacka, pochodził ze znakomitego rodu Odrowążów. Był to prawdziwie „mąż bez skazy” (Ep.), obdarzony dziewiczą czystością obyczajów (Kol.). Jako kanonik krakowski spotkał się ze Św. Dominikiem i zaraz z rąk jego przyjął habit zakonny. Wróciwszy na Śląsk, przenosząc się pieszo z miejsca na miejsce, nauczał Prawd Wiary i do poprawy życia doprowadzał. W ciągu pobytu jego we Wrocławiu, tatarzy napadli na to miasto. Bł. Czesław noc spędził na modlitwie, a nazajutrz w wielkim blasku ukazał się na murach miasta: wówczas głownie ogniste, lecące z Nieba, poraziły wroga. Umarł ze słowami: „Za Tobą tęskniłem, Panie, racz mnie przyjąć na łono swoje, w r. 1242.

III. Św. Małgorzaty, Dziewicy i Męczennicy.

Małgorzata, wychowana w Religii chrześcijańskiej przez piastunkę ścięta została w ciągu ostatniego powszechnego prześladowania w Antiochii Pizydyjskiej około 255-275. Należy do Świętych Orędowników. (Ob. str. 1459).

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 20-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

Uroczystość Św. Hieronima Emiliana, Wyznawcy, Założyciela Kongregacji z Somaski, którego Pan Bóg za życia i po śmierci wsławił wielu cudami. Papież Benedykt XIV ogłosił go Błogosławionym, a Klemens XIII policzył między Świętych.

W Antiochii pamiątka Św. Józefa z przydomkiem Justa, którego Święci Apostołowie postawili razem ze Św. Maciejem do wyboru w miejsce zdrajcy Judasza. Gdy jednak los padł na Św. Macieja, Józef, nie zważając na to, poświęcił się z wielkim zapałem kazaniom i staraniom o dusze, za co znosić musiał wielokrotne prześladowania ze strony żydów. W końcu śmiercią pełną chwały zakończył życie swe w Judei. Głoszą o nim także to, iż razu pewnego podano mu do picia trucizny, ale on ufając Słowom Chrystusa, wypił ją bez żadnego dla siebie złego skutku.

W Damaszku pamiątka Świętych Męczenników Sabina, Juliana, Maksyma, Makrobiusza, Kassji i Pauli z 10 towarzyszami.

W Kordowie męczeństwo Św. Pawła, Diakona. Dlatego, iż wyrzucał księciom mahometańskim ich okrucieństwa i z wielką śmiałością wyznawał Chrystusa, został na ich rozkaz ścięty i tak uzyskał koronę w Niebie.

W Portugalii uroczystość Św. Wilgefortis, która w walce za Wiarę i dziewictwo dostąpiła godności ukrzyżowania.

W okolicy Boulogne we Francji uroczystość Św. Wulmara, męża zadziwiającej świętości.

W Trewirze pamiątka Św. Sewery, Dziewicy.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału