
2 Maja.
Św. Atanazego, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła Świętego; Św. Zygmunta, Króla i Męczennika; Piątek po Niedzieli Przewodniej; Pierwszy Piątek Miesiąca
Ryt zdwojony. Szaty białe.
Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2
I. Św. Atanazego, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła Świętego; Św. Zygmunta, Króla i Męczennika.
Gdy was prześladować będą w tym mieście, uchodźcie do innego
1. Św. Atanazy.
Dzień śmierci 2 maja 383 r.
— Grób w tej chwili w kościele Św. Krzyża w Wenecji.
— Życie. Staje dziś przed nami Św. Atanazy (ur. około 295 r.), bohater wiary. Nie zmarł on wprawdzie śmiercią męczeńską, ale życie jego było „Martyrium” w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Atanazy Wielki, ojciec ortodoksji (prawdziwej wiary) w walce Kościoła z arianizmem (herezją zaprzeczającą boskiej naturze Chrystusa Pana); już na soborze nicejskim (r. 325) okazał się „najdzielniejszym bojownikiem przeciw arianom i ostoją wiary Kościoła”.
Po śmierci biskupa Aleksandrii (r. 328) „cały lud Kościoła katolickiego zgromadził się jak jeden mąż i zgodnie z życzeniem zmarłego biskupa Aleksandra domagał się natarczywie, żeby biskupem mianowano Atanazego. Wszyscy sławili go jako męża wielkich cnót i świętości, dobrego chrześcijanina, ascetę i prawdziwego biskupa”. niedługo potem nastąpił dla Świętego okres blisko pięćdziesięcioletniej walki, którą zmuszony był toczyć za panowania pięciu kolejnych cesarzy, a w ciągu której pięciokrotnie skazany był na wygnanie. W ten sposób zaświadczył on o prawdziwości wiary katolickiej. Pomimo niezliczonych cierpień i upokorzeń wierność jego względem Kościoła pozostała niezachwiana, a męstwo nieugięte. Wśród ohydnych oszczerstw i dotkliwych prześladowań główną pociechą była mu niesłabnąca miłość ludu katolickiego. Arianie natomiast nieprzejednani byli w swej nienawiści. Aby uniknąć ich zapamiętałej wściekłości i zagrażających jego życiu coraz to nowych niebezpieczeństw, Święty przez pięć lat ukrywał się w głębokiej, wyschniętej cysternie, znanej tylko jednemu z najwierniejszych jego przyjaciół, który mu potajemnie dostarczał żywności. W czasie gdy Święty uchodził przed prześladowcami, Opatrzność Boża widomie nad nim czuwała. Gdy pewnego razu siepacze cesarscy puścili się za nim w pogoń, Atanazy kazał skierować pod prąd statek, na którym płynął, żeby się spotkać z napastnikami; gdy go zaś ci spytali, czy Atanazy jest daleko stąd, odpowiedział śmiało: „Nie, nie, jest daleko”. Pogoń zatem ruszyła w przeciwnym kierunku, a Święty zyskawszy na czasie zdołał ujść cało. Wybawiony dzięki Opiece Bożej od wielu niebezpieczeństw, Święty Biskup w ostatnich latach życia powrócił na swą stolicę i zmarł w Aleksandrii za panowania cesarza Walensa. Święty pozostawił wiele znakomitych pism, zarówno ascetyczno-moralnych, m. in. życiorys Św. Antoniego Pustelnika, jak apologetycznych. Kościołem aleksandryjskim rządził 46 lat. Tak zwany Atanazjański Symbol wiary nie pochodzi od Św. Atanazego.
2. Msza (In medio).
Zmienne jej teksty ukazują nam postać Świętego Biskupa. W Introicie staje on „w pośrodku nas” głosząc Słowo Boże. W Epistole słowami Apostoła narodów opisuje nam swe trudy i cierpienia, poniesione dla Ewangelii Chrystusowej: „Zawsze umartwienie Jezusa w ciele naszym nosimy, aby życie Jezusowe w ciałach naszych się przejawiło”. Alleluja opiewa jego godność kapłańską, odblask najwyższego kapłaństwa Chrystusowego. Słowa ewangelii: „Gdy was prześladować będą w tym mieście, uchodźcie do innego”, Święty wiernie w czyn wprowadzał; życie jego bowiem było jednym pasmem ucieczek i wygnania. Jak zaś w cierpieniach tych poufne nawiedzenia Chrystusa eucharystycznego były dla niego źródłem mocy, tak powinny być nim i dla nas (ant. na Komunię Świętą).
3. Św. Zygmunt.
Dzień śmierci 1 maja 524 r.
— Relikwie częściowo w Płocku (głowa), którego Święty jest Patronem, inne w Pradze Czeskiej i kilku kościołach Szwajcarii i Niemiec.
— Życie. Król Burgundii, nawrócony z arianizmu, za poduszczeniem drugiej żony skazał na śmierć syna z pierwszego małżeństwa, Zygeryka. Zdjęty szczerą skruchą odprawiał potem surową pokutę w klasztorze St. Maurice, który sam założył. Po klęsce zadanej mu przez pogańskich podówczas Franków, król ich, Klodomir, kazał go wraz z żoną i dwoma synami utopić w studni. Zwłoki odnaleziono na skutek bijącego od nich blasku. Święty odbiera cześć jako patron od malarii.
Msza (Protexisti) wspólna na uroczystość Męczennika w czasie wielkanocnym, z wyjątkiem własnej kolekty, sekrety i modlitwy po Komunii Świętej. We wszystkich tych modlitwach prosimy za przyczyną Św. Zygmunta o obronę we wszelkich przeciwnościach i o odpuszczenie grzechów.
II. PIĄTEK PO NIEDZIELI PRZEWODNIEJ.
1. W porannej antyfonie do Benedictus Kościół śpiewa:
„Przyszła do grobu Maria Magdalena i druga Maria, aby go obejrzeć, alleluja”.
Myśl ta będzie nam dziś towarzyszyć w drodze do kościoła.
2. Czytanie Pisma Świętego (Dz. Ap. 8-9).
Czytamy dziś o pracy misyjnej Apostołów i uczniów, poza Jerozolimą. Prześladowanie, srożące się po ukamienowaniu Szczepana, przyczyniło się do rozkrzewienia Wiary w ziemi żydowskiej, rozproszeni bowiem uczniowie wędrowali teraz po całej Palestynie głosząc Słowo Boże. Filip nauczając o Chrystusie dotarł do Samarii, gdzie Szymon czarnoksiężnik chciał nabyć od Apostołów za pieniądze władzę czynienia cudów (stąd to od jego imienia zwie się świętokupstwo symonią). Nawrócił się jednak i przyjął chrzest, a wraz z nim wielu innych mężów i niewiast. Usłyszawszy o tym udali się Apostołowie Piotr i Jan do nowo ochrzczonych w Samarii, i tam ,,wkładali na nich ręce i otrzymywali Ducha Świętego”. Na nikogo z nich bowiem jeszcze nie zstąpił, ale ochrzczeni byli tylko w Imię Pana Jezusa. W dalszym ciągu czytamy o nawróceniu dworzanina królowej etiopskiej i o udzieleniu mu chrztu przez Filipa. Następny rozdział (9) opisuje nawrócenie Pawła. Szaweł urodził się (mniej więcej w dwa lata po Panu Jezusie) w prowincji rzymskiej, Cylicji. Rodzice jego byli żydami z pokolenia Beniaminowego; wychowany został w religijno-narodowych zasadach stronnictwa faryzeuszów. Był obywatelem rzymskim, a przywilej ten niejednokrotnie mu się w późniejszych czasach przydawał. W młodzieńczym wieku przybył do Jerozolimy, żeby się pod kierownictwem powszechnie poważanego Gamaliela kształcić na nauczyciela w Zakonie. Wyuczył się też rzemiosła (tkania namiotów) i wykonywał je również i później, będąc już Apostołem. W czasie gdy Pan Jezus nauczał w Jerozolimie, Szawła tam nie było, toteż za życia nigdy się z Nim nie zetknął. Po powrocie do Jerozolimy Szaweł zastał tam małą liczebnie, ale kwitnącą gminę chrześcijańską, którą od razu zaczął zwalczać z największą zawziętością. Gdy Szczepan wystąpił przeciw radzie, nazywając jej członków ,,zdrajcami i mordercami”, Szaweł właśnie pilnował szat tych, którzy kamienowali pierwszego Męczennika. Odtąd był on jednym z głównych przywódców prześladowaniu Chrześcijan. W chwili gdy nienawiść jego osiągnęła najwyższe nasilenie, wyruszył on dobrowolnie do Damaszku, gdzie spodziewał się zdławić w zarodku młodą gminę chrześcijańską. Było to około 34 r. po Chrystusie. Teraz następuje opis jego nawrócenia. (Por. uroczystość Nawrócenia Św. Pawła Apostoła, obchodzoną 25 stycznia).
† † †
III. MSZAŁ RZYMSKI.
Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.
1. Św. Atanazego, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła Świętego.
Zaledwie ustały okrutne prześladowania Kościoła, a już zaczęło grozić może gorsze jeszcze niebezpieczeństwo, ze strony herezji. W Aleksandrii zaczął głosić Ariusz naukę zwróconą przeciw Bóstwu Chrystusa Pana. Jezus miał być tylko ludzką istotą obdarzoną niezwykłą Łaską i zdolnościami, ale nie Bogiem z Boga. Racjonalistyczny ten pogląd pociągnął za sobą mnóstwo ludzi o słabej wierze. Wówczas to wzbudził Bóg nieprzeciętną postać Św. Atanazego, który całe swe życie poświęcił walce z arianizmem. Już jako diakon na Soborze Nicejskim dał dowód swej gorliwości i zdolności. Przez jego to usta zgromadzenie 218 biskupów, na soborze Nicejskim, ogłosiło jako dogmat prawdę, iż Chrystus jest Synem współistotnym Ojcu. Mianowany biskupem Aleksandrii pięć razy musiał uchodzić na skutek prześladowań ze strony heretyków. Św. Atanazy zmarł w 373 r. Otrzymał później tytuł Doktora Kościoła.
Św. Atanazy umiał przedziwnie połączyć umiejętność wiary z pełnym miłosierdzia sercem dla tych, którzy zbłądziwszy, pragnęli powrócić na Łono Kościoła prawdziwego.
Wspólnie ze Św. Atanazym wysławiajmy naszą Wiarę w Trójcę Przenajświętszą i w Bóstwo Chrystusa Pana.
2. Św. Zygmunta, Króla i Męczennika.
Św. Zygmunt, król Burgundii, nawrócony z arianizmu na Katolicyzm, po różnych burzliwych kolejach życia przez własnych obywateli arianizmem zarażonych utopiony został w studni w r. 524. Jasność bijąca ze studni spowodowała wydobycie ciała i złożenie w kościele.
Poznaj żywot:
1. Św. Atanazego, Biskupa, Wyznawcy i Doktora Kościoła Świętego:
O. Prokopa.
X. Piotra Skargi.
2. Św. Zygmunta, Króla i Męczennika.
X. Piotra Skargi.
X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
† † †
Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)Dnia 2-go maja oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium: W Aleksandrii uroczystość Św. Atanazego, Biskupa, słynącego dalece świętym swym życiem i uczonością. Chociaż się przeciw niemu prawie cały świat sprzysiągł, bronił on jednak od Konstantyna począwszy, aż do rządów Walensa odważnie Wiary Katolickiej przed cesarzem, starostą i wielu ariańskimi biskupami. Stąd znieść musiał wiele dolegliwości, a jako wygnaniec przeszedł prawie cały znany wówczas świat, nie znajdując prawie nigdzie obrony i pewności życia; gdy nareszcie powrócił do swej owczarni, poszedł w 46 roku Biskupiej działalności, za panowania obu cesarzy Walentyniana i Walensa, bogaty w zwycięstwa i korony do chwały wiecznej. W Rzymie śmierć męczeńska Świętych Saturnina, Neopola, Germana i Celestyna, którzy po wielokrotnych męczarniach wreszcie w więzieniu zakończyli bieg życia. Tak samo męczeństwo Św. Eksuperiusza i małżonki jego Zoe, pospołu z synami ich Cyriakiem i Teodulusem za cesarza Hadriana. W Sewilli uroczystość Św. Feliksa, Diakona i Męczennika. Tego samego dnia męczeństwo Św. Vindemialisa, co równocześnie z swymi towarzyszami po urzędzie Eugeniuszem i Longinem siłą ducha i cudami walczył przeciw herezji ariańskiej i dlatego skazanym został przez króla Hunneryka na ścięcie. W Avili w Hiszpanii pamiątka Św. Sekunda, Biskupa, wspomnianego z kilku innymi dnia 15 maja. We Florencji uroczystość Św. Antoniusza, Biskupa, z xzakonu kaznodziejskiego, zdobnego wielką świętością i nauką; uroczystość jego obchodzi się dnia 10 b. m. A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic. R. Deo gratias. |