KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 11 Września.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


ODPUSTY!!!

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

Kto codziennie przez cały miesiąc Wrzesień odmawia, choćby prywatnie, jakie modlitwy na cześć Matki Boskiej Bolesnej, ten zyskuje:

1) 300 dni odpustu w każdy dzień.

2) Odpust zupełny w ostatnim lub w jednym z pierwszych siedmiu dni października, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej i modlitwy na intencję Ojca Świętego. (Leon XIII. 27 stycznia 1888. Racc. 177).

  • Zobacz nabożeństwo na cześć Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Prota i Jacka (Hiacynta), Męczenników.

Wierność za wierność

1. Święci Prot i Hiacynt.

Dzieje większości Męczenników z pierwszych trzech wieków Chrześcijaństwa osnute są legendą, tak iż dziś trudno jest wydobyć z nich prawdę historyczną. Dotyczy to również Świętych dnia dzisiejszego. Według legendy bracia Prot i Hiacynt byli dworzanami Św. Eugenii, dziewicy (Martyrologium Rzymskie wymienia ją jako Męczenniczkę pod dniem 25 grudnia); obaj ochrzczeni zostali przez biskupa Helenusa równocześnie ze swą panią.

Poznaj dalszą część rozważania:

Po Chrzcie Świętym oddawali się pilnie zgłębianiu Pisma Świętego i przez pewien czas żyli wśród pustelników egipskich, wyróżniając się niezwykłą pokorą i świątobliwością. Później towarzyszyli Św. Eugenii w podróży do Rzymu, gdzie za cesarza Galienusa (260-268) zostali pojmani jako Wyznawcy Wiary Chrystusowej. Wszelkie usiłowania, żeby ich skłonić do odstępstwa i złożenia pokłonu bożkom nie odniosły skutku. Oprawcy wtedy najpierw w okrutny sposób ich ubiczowali, a potem ścięli dnia 11 września. Cześć obu Świętych sięga czasów starożytnego Kościoła Rzymskiego. Wymieniają ich już pradawne wykazy Świętych, a Papież Damazy, który żył u schylku epoki prześladowań, sławi ich w swych wierszach. Grób ich znajdował się na cmentarzu Św. Bazylli; tamże w r. 1845 znaleziono zwłoki Św. Hiacynta i złożono je w kaplicy Kongegacji Propagandy.

— Zastosowanie: Wierność Panu niebieskiemu jest warunkiem wierności w stosunku do ziemskich zwierzchników. Obaj bracia dochowali tej podwójnej wierności. I my jej również dochowajmy, a zasłużymy sobie na nagrodę i wierność Boga.

2. Msza (Salus autem) wspólna na uroczystości Świętych Męczenników.

III. Czytanie na środę II tygodnia miesiąca września.

Środa (Ks. Joba 3).

Następnie „Job otworzył usta swe i złorzeczył dniowi swemu…”.

„Uczyniłem przymierze z oczyma swymi, abych ani pomyślał o pannie. Bo co by za część we mnie miał Bóg z wierzchu a dziedzictwo wszechmocny z wysokości? Azaż nie jest zatracenie złośnikowi, a oddalenie czyniącym niesprawiedliwość? Azaż on nie upatruje dróg moich i nie liczy wszystkich kroków moich? Jeśli żem chodził w marności i kwapiła się na zdradę noga moja, niech mnie zważy na wadze sprawiedliwy i niechaj Bóg pozna prostotę moją.

Poznaj dalszą część rozważania:

Jeśliż krok mój ustąpił z drogi i jeżeli za oczyma mymi chodziło serce moje, i jeżeli do rąk moich przylgnęła zmaza: niechaj sieję, a inny niechaj je, a naród mój niech będzie wykorzeniony. Jeśli jest zwiedzione serce moje dla niewiasty i jeślim był na zdradzie u drzwi przyjaciela mego, niech będzie żona moja nierządnicą innego i niech się inni nad nią schylają. Albowiem to jest wielki grzech i nieprawość największa, jest ogień aż do zguby pożerający i wszystkie rodzaje wykorzeniający. Jeślim wzbraniał się dać sądzić z sługą moim albo z służebnicą, gdy się prawowali ze mną: bo co bym czynił, gdy Bóg na sąd powstanie, a gdy spyta, co mu odpowiem? Azaż nie w żywocie uczynił mnie, który i onego sprawił, i utworzył mnie w żywocie jeden? Jeślim odmówił ubogim, czego chcieli, i oczom widownym kazałem czekać, jeślim jadał sztukę moją sam, a nie jadła sierota z niej: (bo od dzieciństwa mego rosło ze mną użalenie i z żywota matki mojej wyszło ze mną); jeślim gardził ginącym, przeto iż nie miał suknie, i ubogim bez odzienia, jeśli mi nie błogosławiły boki jego i od wełny owiec moich zagrzał się, jeślim podniósł na sierotę rękę moją, chociam widział, żem był wyższym w bramie: niech odpadnie ramię moje od stawu swego, a ręka moja niech się połamie z kościami swymi. Zawsze bowiem, jako wałów nadętych nade mną, bałem się Boga i nie mogłem znosić ciężaru jego. Jeślim rozumiał złoto być siłą moją, a szczeremu złotu rzekłem: Ufanie moje! jeślim się kochał dla wielu bogactw moich a iż bardzo wiele nalazła ręka moja, jeślim widział słońce, gdy się świeciło, i księżyc jasno idący, i radowało się w tajemności serce moje, i całowałem rękę moją usty mymi: co jest nieprawość największa i zaprzenie przeciw Bogu Najwyższemu; jeślim się radował z upadku tego, który mnie nienawidził, i weseliłem się, iż go nieszczęście potkało; bom nie wydawał ku grzeszeniu gardła mego, abym żądał przeklinając duszę jego; jeśli nie mówili mężowie przybytku mego: Kto by dał z mięsa jego, abyśmy się nasycili? Przed domem nie stał przychodzień, drzwi moje podróżnemu otworzone były; jeślim zakrywał grzech mój jako człowiek i kryłem w zanadrzu moim nieprawość moją, jeślim się uląkł zgraje wielkiej i ustraszyła mię wzgarda bliskich, a nie radszym milczał anim wychodził ze drzwi: kto by mi dał słuchacza, aby żądzą moją słyszał Wszechmogący, a księgi napisał ten, który sądzi, abych je nosił na ramieniu swoim, a włożył je na się jako wieniec. Na każdym kroku moim będę je czytał i jako książęciu będę je ofiarował. Jeśli przeciwko mnie ziemia moja woła, a z nią zagony jej płaczą, jeślim owoce jej jadł bez pieniędzy i trapiłem duszę oraczów jej: zamiast pszenice niech mi się rodzi oset, a miasto jęczmienia ciernie”.

† † †

Mszał Rzymski 1931r., 1949r.; Pójdź za Mną 1957r.

Byli to bracia; po okrutnym biczowaniu, zakończyli żywot pod ciosem toporu i połączyli się przez to z białym zastępem Męczenników (All.) Działo się to w Rzymie około r. 260, za panowania cesarzy Waleriana i Galiena i zostali pochowani obok siebie w katakumbach Św. Bazylli. W roku 1845 przypadkowo odkryto nienaruszony grób Św. Jacka. W grobie znaleziono zwęglone kości i popiół, wskazujące, iż Święty został umęczony przez spalenie, albo spalono jego ciało po śmierci. Relikwie złożono w kaplicy Kolegium Rozkrzewienia Wiary, które kształci przyszłych misjonarzy. Modlitwy dzisiejszej Mszy tchną duchem tradycyjnej Liturgii Rzymskiej.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 11-go września oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

W Rzymie przy starej Via Salaria złożenie w katakumbach Bazylii zwłok Św. Prota i Hiacynta, Braci i Męczenników. Byli oni w służbie u Św. Eugenii, a pod cesarzem Gallienusem oskarżeni jako Chrześcijanie; gdy się wzbraniali złożyć bożkom ofiary, kazano ich najpierw okropnie biczować, a potem ściąć.

W Laodycji w Syrii śmierć męczeńska Świętych Diodora, Diomeda i Dydyma.

W Leonie w Hiszpanii męczeństwo Św. Wincentego, Opata.

W Egipcie uroczystość Św. Pafnucego, Biskupa, jednego z liczby tych Wyznawców, których za czasów cesarza Galeriusza Maksymiana skazano do robót przymusowych w kopalniach kruszcu, wyłupawszy im poprzednio prawe oko i poprzecinawszy lewe podkolanka. Za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego bronił Pafnucy dzielnie Wiary Katolickiej przeciw arianom i w końcu zasnął spokojnie w Panu ozdobiony wielu koronami zwycięstwa.

W Lyonie złożenie zwłok Św. Patiensa, Biskupa.

W Vercelli uroczystość Św. Emiliana, Biskupa.

W Aleksandrii pamiątka Św. Teodory, która najpierw ciężko przewiniła, ale potem zdjął

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału