Kard. Nycz do pielgrzymów: „Bogu się dziękuję za to, iż jest was tutaj tylu młodych”. Rusza 44. WAPM

stacja7.pl 5 miesięcy temu

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (WAPM) wyrusza już po raz 44. Około godziny 7.00 pielgrzymi wyruszą z Placu Zamkowego w stronę Jasnej Góry. Wcześniej o godzinie 5.30 uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej sprawowanej przez kard. Kazimierza Nycza. Relacje ze wszystkich 10 dni pielgrzymki będzie można śledzić w naszych mediach społecznościowych i na portalu.

Pielgrzymkowa frajda

Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał jak wyglądało pielgrzymowanie jeszcze w czasie PRL.

To był inny czas. W latach 70-tych, 60-tych bardzo często w tamtym pielgrzymowaniu, było bardzo wiary i pobożności. Ale było także trochę tego sprzeciwu wobec tamtej sytuacji, która utrudniała czasem, wręcz uniemożliwiała wyrażanie swojej wiary, swoich przekonań, swojego bycia Kościołem w sposób publiczny. Oprócz tego elementu pewnej manifestacji sprzeciwu, był także element pewnego oczekiwanego co roku. Tak jest chyba do dzisiaj.

Kard. Nycz przypomniał, iż to Słowo Boże jest największym spoiwem wspólnoty na pielgrzymce i najlepszym budulcem Kościoła.

Tym elementem podstawowym budowania wspólnoty Kościoła na pielgrzymce jest codzienna Eucharystia, gdzie pokarmem dla nas staje się ten, który z nieba przyszedł, Jezus Chrystus.

Chrześcijaństwa nie da się zamknąć w liturgii

Kard. Kazimierz Nycz nawiązując do dzisiejszej Ewangelii wyjaśnił – nawiązując do dzisiejszej Ewangelii – iż wielki cud rozmnożenia chleba pokazuje wielką wrażliwość Chrystusa na wszelkie potrzeby człowieka. Wskazał, iż także w życiu kiedy przychodzą ludzie potrzebujący pomocy zawsze słyszymy słowa wypowiedziane przez Jezusa „dajcie im jeść”.

Nie ma chrześcijaństwa obok życia i jego problemów i spraw potrzebnych. Nie ma chrześcijaństwa, które by się dało zamknąć tylko do wymiaru liturgicznego. Chrześcijaństwo i Kościół wyraża się w życiu. W byciu na co dzień – powiedział kard. Nycz.

Módlcie się za Warszawę

Metropolita Warszawski wezwał pielgrzymów, aby do swoich intencji w drodze na Jasną Górę dołączyli także modlitwę za stolicę. Aby miasto, które jest zbiorem ludzi rozmaitego pochodzenia o różnych przekonaniach, poglądach, kulturach, żeby to miasto potrafiło być miejscem, gdzie się ludzie z sobą spotykają i nie mijają obojętnie.

Módlcie się także w tej pielgrzymce za Kościół warszawski. O powołanie i to wszelakie powołanie. Do kapłaństwa, do zakonów, zakonów żeńskich, ale także o prawdziwe, zrealizowane powołania do życia rodzinnego, małżeńskiego. Wiemy, iż w dzisiejszym świecie to także jest ogromny problem. Módlmy się w tych wszystkich intencjach oferując swoje cierpienia, swój trud pielgrzymowania, idąc w tej drodze do naszego Ojca.

jk/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału