Kard. Nycz do księży: „Nie musimy być ani księgowymi, ani bankierami – mamy od tego ludzi świeckich”

stacja7.pl 3 godzin temu

Podczas kongregacji dziekanów i wicedziekanów, która odbyła się w piątek 15 listopada w Domu Arcybiskupów Warszawskich, kard. Kazimierz Nycz podsumował swoją posługę. Poruszył najważniejsze kwestie związane z transparentnością, katechezą i przyszłością Kościoła w Polsce, zostawiając dziekanom jasne wskazówki na dalszą drogę.

Kard. Kazimierz Nycz rozpoczął swoje wystąpienie od podziękowań dla dziekanów i wicedziekanów za ich zaangażowanie i poświęcenie. Wskazał na rolę dziekanów jako liderów, którzy nie tylko koordynują działania w swoich dekanatach, ale także wspierają proboszczów w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Wy, dziekani, najlepiej czujecie problemy, także te personalne, które pojawiają się w dekanatach – podkreślił kardynał.

Wskazał również, iż dialog z dziekanami był dla niego kluczowym narzędziem w podejmowaniu decyzji personalnych i organizacyjnych. W swoim przemówieniu kardynał odniósł się także do innowacyjnego podejścia w nominacjach dla kapłanów. Wprowadziłem tzw. sondaż wśród dziekanów i wicedziekanów – poza drobnymi wyjątkami słuchałem waszych wskazań kogo byście widzieli w poszczególnych parafiach – zaznaczył. Ta metoda pozwoliła na lepsze zrozumienie lokalnych potrzeb i budowanie więzi między duchowieństwem.

ZOBACZ TEŻ>>> Bp Osial o rzekomym kompromisie ws. lekcji religii: „Rozmowy trwają”

Katecheza w Kościele – konieczność zmian

Jednym z kluczowych tematów poruszonych przez kard. Nycza była katecheza w szkołach i parafiach. Hierarcha wskazał na potrzebę dalszej pracy nad formacją katechetów oraz lepszego przygotowania młodzieży do życia sakramentalnego. Zawsze można powiedzieć, iż można było zrobić więcej, ale nie miejmy kompleksów – w ostatnich latach, w porównaniu do tego co działo się na przełomie wieków wiele zmieniło się na lepsze – stwierdził kardynał.

Hierarcha odniósł się także do trwających dyskusji na temat przyszłości nauczania religii w szkołach. Od dawna mieliśmy wątpliwości, czy sama lekcja religii wystarcza do wtajemniczenia w wiarę i życie Kościoła – powiedział, dodając, iż w tej chwili realizowane są prace nad nowym modelem katechezy, który uwzględnia zarówno lekcje w szkołach, jak i działania duszpasterskie w parafiach. Rozwiązania muszą być kompromisem – zarówno Kościół, jak i strona państwowa będą musiały ustąpić – zauważył.

Transparentność finansowa jako fundament zaufania

Kard. Nycz poświęcił znaczną część swojego wystąpienia zagadnieniom związanym z transparentnością finansową i rolą rad parafialnych. Czas przekładania parafialnych pieniędzy z kieszeni do kieszeni księdza już się skończył – oświadczył stanowczo. Zachęcał dziekanów do zakładania i rozwijania Rad Ekonomicznych i Duszpasterskich w parafiach, podkreślając ich znaczenie dla budowania zaufania wiernych. Transparentność w sprawach ekonomicznych to fundament, który daje wiernym poczucie bezpieczeństwa i wiarygodności – dodał.

Podkreślił także, iż duchowieństwo powinno korzystać z wiedzy i doświadczenia świeckich specjalistów. Nie musimy być ani księgowymi, ani bankierami – mamy od tego ludzi świeckich, a kooperacja z nimi to prawdziwa synodalność – zaznaczył kardynał. Jako przykład podał swoich doradców, w tym wybitnych ekonomistów i prawników, którzy przez lata wspierali diecezję.

PRZECZYTAJ>>> Franciszek w orędziu: „Jesteśmy powołani, aby być przyjaciółmi ubogich”

Rok Święty 2025: pielgrzymi i słudzy nadziei

Kardynał Nycz podkreślił, iż nadchodzący Rok Święty i nowy rok duszpasterski są okazją do refleksji nad misją Kościoła. Hasło „Pielgrzymi nadziei i słudzy nadziei” ma stać się drogowskazem dla duchowieństwa i wiernych. To czas, w którym powinniśmy na nowo odkryć znaczenie wspólnoty i służby – mówił kardynał.

Zachęcał także do wspólnej modlitwy za nowego metropolitę warszawskiego, arcybiskupa Adriana Galbasa. Proszę, abyście w dniu ingresu, 14 grudnia, modlili się w swoich parafiach za nowego biskupa i Archidiecezję Warszawską – zaapelował. W swoim wystąpieniu kardynał podkreślił również znaczenie młodego pokolenia kapłanów, które wprowadza do Kościoła „powiew nowości” i świeże spojrzenie na wyzwania współczesności.

ZOBACZ>>> Abp Galbas: „Przychodzę nie jako polityczny gracz, czy „partyjniak”. Nie! Jestem duszpasterzem”

Przesłanie na przyszłość

Na zakończenie kard. Nycz wyraził wdzięczność za lata współpracy z duchowieństwem archidiecezji. Dziękuję za wszystkie troski, które podejmowaliście w dekanatach – za liturgię, katechezę, troskę o wspólnoty i sakramenty – mówił hierarcha. Dodał, iż mimo trudności i wyzwań, kooperacja z dziekanami była dla niego źródłem inspiracji i motywacji do działania. Niech te ostatnie słowa będą moim testamentalnym przesłaniem dla was: idźcie dalej tą drogą, budując Kościół przejrzysty, otwarty i bliski wiernym – zakończył kardynał.

jk/archwwa.pl, pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału