Jego Błogosławioność Ibrahim Isaac Sedrak, patriarcha Aleksandrii obrządku koptyjskokatolickiego i przewodniczący Zgromadzenia Patriarchów i Biskupów Egiptu, przewodniczył Boskiej Liturgii w rycie koptyjskim z okazji Jubileuszu Kościołów Wschodnich w Kaplicy Pawłowej Bazyliki Matki Bożej Większej.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: | Vatican News | 13 maja 2025 |Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Liturgia, odprawiona 12 maja, niosła silny wymiar pokutny, modlitwę wstawienniczą i ducha tradycji monastycznej. Odbyła się w Kaplicy Pawłowej, tuż obok grobu papieża Franciszka.
Celebracji przewodniczył patriarcha Ibrahim Isaac Sedrak, a obecni byli m.in. kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, jego sekretarz ks. Emanuel Sabadakh oraz abp Filippo Ciampanelli, podsekretarz tej samej dykasterii.
Ważny moment Jubileuszu
Boska Liturgia była częścią obchodów Jubileuszu Kościołów Wschodnich, który zakończy się audiencją u papieża Leona XIV w środę, 14 maja.
Od momentu pojawienia się chrześcijaństwa w Egipcie, określenie „Kopt” zaczęło oznaczać „chrześcijanina egipskiego” – tego, który pozostał wierny Chrystusowi po arabskim podboju. Kard. Gugerotti oddał hołd ich odwadze, cierpieniu i męczeństwu.
– Macie doświadczenie męczeństwa – powiedział kardynał. – Wielu spośród was oddało życie za wiarę, niektórzy stali się znani, inni pozostali bezimienni.
Wskazał na „namiętną historię” tego Kościoła – jego korzenie, różnorodność, monastycyzm, unikalność liturgii i cierpienie wpisane w dzieje Egiptu. – A mimo to, przetrwaliście – podkreślił.
Mądrość rodząca się z krwi męczenników
W imieniu całego Kościoła katolickiego kard. Gugerotti podziękował Koptom za ich niezłomne świadectwo. – Moją rolą, jako brata wobec braci, jest powiedzieć wam: to jest wasz dom. Przechodząc przez Drzwi Święte i modląc się – tak jak dziś – możecie być dumni, iż wasze modlitwy rozbrzmiewają w sercu Kościoła.
Zachęcił do gorliwej modlitwy: – Wy również potrzebujecie nadziei. Wszędzie wokół czai się zło. Ale to wy przetrwaliście – być może dzięki błogosławieństwu Świętej Rodziny, wielkim świętym i teologom, głębokiemu zakorzenieniu w ziemi Egiptu. W waszej krwi jest mądrość – owoc waszej krwi.
Cenny skarb Kościoła
Kardynał modlił się o ochronę przed nowymi trudnościami i o to, by przynależność Koptów do Kościoła katolickiego była nie tylko powodem do dumy, ale też znakiem ich wyjątkowego miejsca w Kościele powszechnym. – Kościół troszczy się o was – zapewnił.
Zachęcił ich też: – Bądźcie sobą. W Kościele katolickim zachowujecie niepowtarzalne doświadczenie duchowe. Bóg nie liczy ludzi, ale jakość ich obecności. Niech ten Jubileusz stanie się okazją do świętości – takiej, która oczyszcza, jak męczeństwo.
W hołdzie papieżowi Franciszkowi i z modlitwą za Leona XIV
W słowach kardynała i patriarchy wybrzmiała pamięć o papieżu Franciszku oraz modlitwa za jego następcę – papieża Leona XIV, który przyjmie uczestników Jubileuszu Kościołów Wschodnich w dniach 12–14 maja.
Patriarcha Sedrak, w duchowej łączności z wiernymi w Egipcie i diasporze, nazwał Franciszka „pasterzem mądrości, który dotykał zranionych serc w Kościele i świecie, zaczynając od miejsc kruchości”. – Dzięki jego pontyfikatowi wielu mogło zaczerpnąć Ewangelii – dodał.
Wyraził wdzięczność za papieża Leona XIV i modlił się, aby Duch Święty prowadził go tak, jak prowadził św. Piotra.
Nadzieja na świat wolny od chciwości
Patriarcha mocno podkreślił kierunek wytyczony przez papieża Franciszka: pojednanie z „naszym wspólnym domem” – Ziemią. Cytując sekretarza generalnego ONZ, opisał planetę jako „świat wrzenia”, który nie potrzebuje złudzeń, ale autentycznej nadziei: nadziei, która wyzwala i prowadzi do przezwyciężenia chciwości i niekontrolowanej globalizacji.
Nadzieja na pokój
W dzisiejszym świecie wartości się zacierają, dominuje strach, izolacja i egzystencjalny niepokój
– zauważył patriarcha.
Zapewnił jednak:
Bóg działa również pośród cierpienia i wyzwań. Nadzieja motywuje nas do przemiany świata i sprzeciwu wobec niesprawiedliwości.
Wezwał też do budowania bardziej sprawiedliwych i zrównoważonych społeczeństw oraz gospodarki życia, a nie śmierci.
W duchu Nicei
Na zakończenie wspomniał o zbliżającej się 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, gdzie św. Atanazy odegrał kluczową rolę w obronie boskości Chrystusa. – To wezwanie, by trwać w wierze z odwagą i mądrością oraz być świadkami Chrystusa.
Patriarcha zakończył modlitwą, by Kościół pod przewodnictwem nowego Papieża pozostał na drodze „jedności, świętości, powszechności i apostolskości”.
słowa kluczowe: Boska Liturgia Koptów; Jubileusz Kościołów Wschodnich; Bazylika Matki Bożej Większej; Kościół Koptyjsko-Katolicki;