Jubileusz Diakonów: Posługa pełna miłości i przebaczenia

4 godzin temu

W Bazylice Świętego Piotra odbył się Jubileusz Diakonów, podczas którego Papież Franciszek, w odczytanej homilii, przypomniał o istocie diakonatu: przebaczeniu, bezinteresownej służbie i komunii. „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” – te słowa Jezusa stały się kluczowym przesłaniem, podkreślającym rolę diakonów jako świadków miłosierdzia i pokoju. Posługa ta nie jest wznoszeniem się w hierarchii, ale „schodzeniem”, uniżeniem w służbie drugiemu człowiekowi.

Piotr M. Pietrus, źródło: Vatican News | fot. Daniel Ibanez, CNA | 23 luty 2025 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 7 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

23 lutego 2025 roku w Bazylice Świętego Piotra odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Jubileuszu Diakonów, podczas której niektórzy z nich przyjęli święcenia diakonatu. Homilię Ojca Świętego Franciszka odczytał ks. abp Rino Fisichella. Przesłanie tego wydarzenia można streścić jednym słowem: bezinteresowność.

Przebaczenie jako fundament diakonatu

Ojciec Święty podkreślił, iż jednym z podstawowych zadań diakona jest głoszenie przebaczenia. Cytując Jezusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” ( Łk 6, 27), wskazał, iż zdolność do przebaczenia i proszenia o przebaczenie stanowi warunek trwałej wspólnoty oraz pokoju między ludźmi.

Przykładem tej postawy był dla nas Dawid, który pomimo okazji do zemsty nie podniósł ręki na króla Saula (por. 1 Sm 26, 2.7-9.12-13.22-23), a także diakon Szczepan, który przed śmiercią modlił się za swoich oprawców (por. Dz 7, 60). Największym wzorem jest jednak sam Jezus, który na krzyżu modlił się za swoich prześladowców i obiecał zbawienie łotrowi (por. Łk 23, 34.43).

Bezinteresowna służba – misja diakonów

Drugim wymiarem posługi diakona jest bezinteresowna służba. Papież Franciszek przywołał słowa Jezusa: „Czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając” (Łk 6, 35). Podkreślił, iż taka postawa jest nie tylko sposobem działania, ale głębokim wymiarem życia diakona.

Diakon jest „rzeźbiarzem” i „malarzem” Bożego miłosierdzia, co najlepiej wyraził Jezus, gdy powiedział: „Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca” (J 14, 9). Sam Chrystus przyszedł, aby służyć, a nie by Jemu służono (por. Mk 10, 45). Dlatego diakoni mają łączyć Eucharystię z codziennym życiem ludzi, by ich posługa stawała się pomostem między ołtarzem a ulicą.

Diakonat jako budowanie komunii

Ostatnim aspektem homilii było ukazanie bezinteresowności jako fundamentu komunii. Papież Franciszek przywołał postawę św. Wawrzyńca, który gdy żądano od niego skarbów Kościoła, wskazał ubogich, mówiąc: „Oto nasze skarby!”. Wspólnota chrześcijańska wzrasta, gdy ludzie są dla siebie darem, gdy mówią: „Jesteś dla nas ważny, kochamy cię, chcemy, abyś uczestniczył w naszym życiu”.

To właśnie w diakonacie Kościół ukazuje swoje synodalne oblicze, otwarte na wszystkich. Diakoni nie wchodzą na wyższe stopnie hierarchii, ale schodzą w posłudze, uniżając się w miłości do drugiego człowieka. Jak pisze św. Paweł: „Porzuca się człowieka ziemskiego, a w miłości przyobleka się człowieka niebieskiego” (por. 1 Kor 15, 45-49).

Maryja i św. Wawrzyniec jako wzory diakonii

Ojciec Święty zachęcił diakonów do powierzania swojej posługi Dziewicy Maryi, Służebnicy Pańskiej, oraz św. Wawrzyńcowi. Ich przykład pokory i służby może być inspiracją dla wszystkich, kto pragnie nieść światu Ewangelię miłości, przebaczenia i wspólnoty.

Cały tekst homilii dostępny TUTAJ.

#JubileuszDiakonów #Diakonat #Przebaczenie #Służba #Komunia #PapieżFranciszek #Eucharystia #Kościół #Wiara #Miłość #Pokora

Idź do oryginalnego materiału