W poniedziałek, 23 grudnia biuro Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowało komunikat w sprawie schematy traktowania ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości, podczas aresztowania ws. Funduszu Sprawiedliwości.
Jak można przeczytać w komunikacie, Rzecznik Praw Obywatelskich zbadał sprawę na podstawie wszystkich dostępnych dokumentów i informacji. „Czynności przeprowadzone w toku badania sprawy nie dały podstaw do uznania, iż ks. Michał O. był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w Konstytucji RP i na gruncie prawa międzynarodowego” – podkreślono.
Rzecznik Praw Obywatelskich: ks. Olszewski był niehumanitarnie traktowany
W komunikacie jednocześnie zauważono, iż podczas aresztowania „doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności” ks. Olszewskiego. „Ustalenia potwierdziły zasadność zarzutu długotrwałego prowadzenia przez funkcjonariuszy ABW czynności procesowych z udziałem ks. Michała O. – nieprzerwanie przez 15 godzin, bez zapewnienia mu w tym czasie możliwości odpoczynku, bez zapewnienia posiłku, przy nieprzerwanym stosowaniu kajdanek, choćby w czasie przebywania w pomieszczeniach bezpiecznych, zapewniających ochronę i pod nadzorem funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego; natężenie opresyjnych warunków uprawnia do stwierdzenia, iż w tym zakresie doszło do niehumanitarnego traktowania tymczasowo aresztowanego” – czytamy.
Co więcej Rzecznik Praw Obywatelskich uznał również za zasadny zarzut „nadmiernego stosowania prewencyjnie w Areszcie Śledczym w Warszawie-Służewcu środków przymusu bezpośredniego przez wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, polegających na stosowaniu kajdanek zakładanych na ręce przy każdym opuszczeniu celi mieszkalnej i innych pomieszczeń”.
Dalej potwierdzono również zasadność zarzutów „stosowania nadmiernych i nieuzasadnionych środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Policji podczas konwojowania”. Chodzi tutaj o zastosowanie kajdanek, nie tylko na ręce, ale też na nogi.
Naruszono także prawo „do niekrępującego korzystania z urządzeń sanitarnych”. Co więcej, nie zrealizowano „zalecenia o kontroli lekarskiej osadzonego raz w miesiącu”.
Postępowanie prowadzone w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich wykazało ponadto uchybienia w prowadzeniu odpowiedniej dokumentacji, między innymi: stwierdzono brak ostatecznego uzasadnienia wydanych decyzji, zawarcia w tych decyzjach niejasnych, nieprecyzyjnych sformułowań, przywołania nieaktualnej podstawy prawnej.
PRZECZYTAJ>>> Ks. Olszewski dziękuje w specjalnym wpisie. „To słowo nie jest w stanie wyrazić wdzięczności”
Akt oskarżenia ma być gotowy na początku roku
Ks. Michał Olszewski SCJ oraz dwie urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości zostali pod koniec marca zatrzymani z powodu śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości. Pod koniec października zarówno ksiądz jak i urzędniczki opuścili areszt za kaucją.
Jeszcze pod koniec listopada szef zespołu śledczego prok. Piotr Woźniak przekazał w rozmowie z PAP, iż prokuratura krajowa, która prowadzi śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości „planuje skierować pierwszy akt oskarżenia wobec dziewięciu osób, m.in. ks. Michała Olszewskiego i byłych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości”.
Jak informował wówczas, akt oskarżenia miał być gotowy na przełomie grudnia i stycznia. W poniedziałek, 9 grudnia prokurator poinformował, iż akt oskarżenia wobec, między innymi ks. Olszewskiego, będzie gotowy jednak na przełomie stycznia i lutego.
ZOBACZ>>> Sprawa ks. Olszewskiego. Akt oskarżenia jednak w przyszłym roku
bip.brpo.gov.pl, pap.pl, wiadomosci.wp.pl, pa/Stacja7
Źródło
atom