Oświadczenie, podpisane przez o. Samuela Pacholskiego OSPPE, Przeora Jasnej Góry zostało opublikowane we wtorek. „Z ogromnym zrozumieniem przyjmuję liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach oraz wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty” – podkreśla.
Odnosząc się do budzących kontrowersje wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie Sanktuarium w ostatnich dniach o. Pacholski podkreślił, iż Jasna Góra jest dla wszystkich i każdy pielgrzym może tu przybyć.
„Naszym priorytetem, jako gospodarzy tego miejsca, jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, choćby o ile niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne” – pisze o. Samuel Pacholski.
Jednocześnie podkreśla, iż wszyscy proszeni są o uszanowanie niepolitycznego i duchowego charakteru tego miejsca. Jak podkreśla, dla przybywających pielgrzymów napisany jest „przejrzysty i ogólnodostępny regulamin”. „Obowiązuje on w równym stopniu wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze” – dodaje.
Dalsza cześć artykułu poniżej.
Oświadczenie Przeora #JasnaGóra o. Samuela Pacholskiego OSPPE https://t.co/aXGWEIJwge
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) January 14, 2025Przeor Jasnej Góry: zadbajmy, by Jasna Góra nie stawała się miejscem politycznych sporów
„Jako przeor chcę także podkreślić: wstrzymujemy się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium. Liczymy wciąż na wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które choćby najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje. Proszę nade wszystko kapłanów głoszących w naszym sanktuarium o skupienie na Ewangelii i czci do Najświętszej Maryi Panny” – podkreśla w oświadczeniu przeor Jasnej Góry.
Dalej o. Samuel Pacholski prosi również dziennikarzy i publicystów „o nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu”. „Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny. Są jednak także – i to w większości – głosy pełne wrażliwości i głębokiej, prawdziwej troski o Jasną Górę, za które z całego serca dziękuję i – zapewniam – traktuję bardzo poważnie” – pisze.
„Jasna Góra jest dla wszystkich”
Przeor Jasnej Góry podkreśla, iż odbywająca się co roku Pielgrzymka Kibiców „łączy w wymiarze religijnym bardzo liczne, różnorodne, a czasami choćby niechętne wobec siebie środowiska”.
Dodaje, iż prezes Instytutu Pamięci Narodowej jest gościem tej pielgrzymki od lat. „Ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich przybyła tu w ostatnią sobotę, by poświęcić czas na modlitwę i formację – dziękuję im za piękną duchową i patriotyczna postawę. Zgadzam się jednak, iż wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę” – czytamy w oświadczeniu.
O, Pacholski dodaje również, iż sanktuarium na Jasnej Górze odwiedzane jest przez polityków różnych opcji politycznych, a spośród obecnych kandydatów na prezydenta RP, wielu było tam już niejednokrotnie. „Szanowni Państwo, Drodzy Pielgrzymi i wszyscy, dla których Jasna Góra jest miejscem ponad podziałami: w głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla wszystkich. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach” – pisze.
„Jeszcze raz podkreślę: Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków – jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, iż przed kimkolwiek zamkniemy drzwi. Zaś przychodzących tutaj prosimy o uszanowanie tego niepolitycznego i duchowego charakteru miejsca” – podkreśla przeor Jasnej Góry. Jednocześnie zaprasza wszystkich na Mszę św. za Ojczyznę, odprawianą codziennie o 15:30 w sanktuarium na Jasnej Górze.
KAI, pa/Stacja7
Źródło
atom