Dojrzałość i niedojrzałość dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, ale są pewne rzeczywistości, które nas różnią. U mężczyzn dojrzałość najbardziej wyraża się w sferze działania, u kobiet – w świecie emocji i uczuć. Niedojrzałość kobieca może się wyrażać na 4 sposoby.
ZOBACZ WIĘCEJ>>> Aby dojść do zrozumienia samej siebie, trzeba ruszyć w drogę. “Wielki foch”
1. Obrażanie się
Pierwszym z nich jest obrażanie się, czyli tak zwany „wielki foch”. Jest to postawa bardzo niedojrzała wynikająca z nieumiejętności przedstawienia drugiej osobie własnego wewnętrznego świata: przeżyć, postaw, pragnień, uczuć, wartości. Doskonale obrazuje to scena z amerykańskiego serialu komediowego “Przyjaciele”: nie zauważam ciebie, nie rozmawiam z tobą, nie odzywam się do ciebie, a kiedy przechodzisz – dumnie odwracam głowę na drugą stronę, żeby pokazać ci, iż dla mnie nie istniejesz. To postawa, która najbardziej rani drugą osobę, ponieważ w zimnym dystansie i chłodzie emocjonalnym komunikuję: „dla mnie się nie liczysz”. W drugiej osobie budzi to ogromne poczucie odrzucenia i poczucie winy.
2. Wbijanie szpilek
Druga postawa to wbijanie szpilek, czyli kobiece złośliwości. Nie potrafimy powiedzieć wprost o co nam chodzi, co przeżywamy, czego pragniemy, w jaki sposób dążymy do jakiś celów. I właśnie wtedy stajemy się uszczypliwe, mówimy półsłówkami. To nie jest dobra komunikacja. Taka postawa nie prowadzi do głębszych relacji, a wręcz przeciwnie – może doprowadzić do jeszcze większych napięć.
3. „Domyśl się”
Trzeci sposób, czyli „domyśl się”. My kobiety jesteśmy bardzo intuicyjne. Potrafimy odczytywać stany emocjonalne i przeżycia drugiej osoby z tonu głosu, mimiki twarzy, z postawy ciała. Poprzez taką uważność i zdolność obserwacji, możemy wyczuć co dzieje się w drugim człowieku. Ale ponieważ same tak odbieramy rzeczywistość, chcemy, żeby ktoś w ten sam sposób czytał nas w środku. Nie zadajemy sobie trudu komunikacyjnego, by powiedzieć drugiej osobie o tym, co nosimy w sercu i myślach. Taka postawa jest postawą manipulacyjną, ponieważ cały ciężar odpowiedzialności za relacje składamy na barki drugiego człowieka.
4. Kłótnia
I ostatnia, czwarta postawa, to postawa kłótni. Może najmniej niedojrzała, bo prowadzi nas do komunikacji, jednak kłótnia jest pewną przemocową formą wyrażania siebie. W kłótni atakujemy i obwiniamy drugą osobę, chcemy ją zastraszyć i zmusić do tego, aby przyjęła nasz punkt widzenia. W jakiś sposób wyrażamy siebie, ale do dojrzałości w takim sposobie komunikacji jeszcze bardzo długa droga.
Jeżeli zauważamy, iż w naszym sposobie budowania relacji i postępowania znajduje się jeden z tych czterech, bądź choćby wszystkie cztery sposoby, to na pewno pokazuje nam to, iż w pracy nad naszą dojrzałością, mamy jeszcze dużo do przejścia.
Jeżeli zauważamy, iż w naszym sposobie budowania relacji i postępowania znajduje się jeden z tych czterech, bądź choćby wszystkie cztery sposoby, to na pewno pokazuje nam to, iż w pracy nad naszą dojrzałością, mamy jeszcze dużo do przejścia.
Posłuchaj więcej:
Fragment tekstu pt. „Wielki foch”, czyli o (nie)dojrzałości kobiet
Źródło
atom