Jak długo trwa konklawe? Najdłuższe ciągnęło się aż trzy lata [CIEKAWOSTKI]

14 godzin temu
Kobiety na konklawe, wybór papieża w Niemczech i kardynał, który nie był choćby księdzem. O wyborach papieży nie brakuje ciekawostek, o których warto wiedzieć.
W środę, 7 maja, kardynałowie udają się na konklawe, aby wybrać następcę papieża Franciszka. Jednak nie wszystkie wybory przebiegły gładko. Niemiecka Katolicka Agencja Informacyjna (KNA) przedstawia fakty wykraczające poza powszechną wiedzę.


REKLAMA


Zobacz wideo Posłowie PiS-u marzą, by papieżem został kardynał z Afryki


Rekordy konklawe
Pierwsze konklawe: W 1241 roku wybory papieskie odbyły się w trudnych, wojennych warunkach. Ponieważ kardynałowie byli między sobą skłóceni i nie mogli dojść do porozumienia, wpływowy rzymski senator Matteo Rosso Orsini kazał ich zamknąć w osobnym pomieszczeniu. Po śmierci jednego z obecnych na zgromadzeniu kardynałów wybrali papieża najstarszego spośród nich: Celestyna IV. Jednak osłabiony konklawe Celestyn zmarł po 17 dniach, zanim zdążył objąć swój urząd.
Pierwsze konklawe światowe: W wyborach papieża w 1958 roku, po śmierci Piusa XII, po raz pierwszy wzięli udział kardynałowie z Chin, Indii, Związku Radzieckiego i Afryki.
Najdłuższe konklawe: Najdłuższe wybory papieża w historii trwały około trzech lat. Po śmierci Klemensa IV w listopadzie 1268 roku, 18 kardynałom, którzy niedługo potem zebrali się w pałacu biskupim w Viterbo, dopiero 1 września 1271 roku udało się osiągnąć kompromis.
Najkrótsze konklawe: Najkrótsze jak dotąd konklawe, na którym wybrano Juliusza II (1503-1513) 31 października 1503 roku, trwało zaledwie kilka godzin. Również w 1939 roku wybór Piusa XII na papieża nastąpił już pierwszego dnia, w trzeciej turze głosowania. Średnio konklawe trwa w tej chwili do pięciu dni.


Nietypowe konklawe
Konklawe poza Rzymem: Nie wszystkie wybory papieża odbywały się w Rzymie lub we Włoszech. We Francji sześć razy wybrano papieża w konklawe. Ostatnie konklawe, które nie odbyło się w Rzymie, miało miejsce w 1800 roku w Wenecji - ponieważ kardynałowie, obawiając się ingerencji Napoleona, wybrali miejsce położone w pobliżu Rzymu i blisko mocarstwa ochronnego - Austrii.
Konklawe w Konstancji: Konklawe to odbyło się również w Niemczech, a dokładniej podczas soboru w Konstancji. W listopadzie 1417 roku wybrano tam Marcina V, którego wybór zakończył trwający prawie 40 lat rozłam w Kościele. Wtedy po raz pierwszy i ostatni w historii w konklawe wzięli udział świeccy.
Konklawe jako uroczystość dworska: Konklawe po śmierci papieża Klemensa XIII trwało w 1769 roku trzy miesiące. Cesarz Józef II podróżował wówczas po Włoszech. Został wpuszczony na konklawe i zjadł kolację z kardynałami: był jedyną osobą niebędącą kardynałem, która kiedykolwiek została na nie wpuszczona. Pozwolono mu również zabrać ze sobą miecz.


Ciekawi kandydaci
Ostatnim papieżem, który wcześniej nie był kardynałem, był Bartolomeo Prignano, arcybiskup Bari. Został wybrany w 1378 roku. Jego działania wywołały trwającą prawie 40 lat schizmę z dwoma, a ostatecznie trzema papieżami, która zakończyła się dopiero w 1417 roku na soborze w Konstancji.


Ostatni kardynał, który nie był choćby księdzem: Theodulf Mertel (1806-1899). W 1858 roku Pius IX nadał mu czerwony biret kardynalski za zasługi dla Kurii. Mertel wziął udział w konklawe w 1878 roku, z którego wyłonił się Leon XIII. Podczas jego koronacji papieskiej Mertel nałożył papieżowi tiarę.
Nie na konklawe, a jednak wybrany: Po śmierci papieża Leona X, 9 stycznia 1522 roku, wybrany został holenderski kardynał Adriaan Florenszoon Boeyens. Trzech kardynałów przekazało mu wiadomość o wyborze, który przyjął 8 marca 1522 r. Zachował swoje imię i tak został Hadrianem VI.
Spóźniony: Pierwszy amerykański i nieeuropejski kardynał, John McCloskey, arcybiskup Nowego Jorku, przybył do Rzymu w 1878 roku pięć dni po rozpoczęciu konklawe. Jednak kardynałowie już trzy dni wcześniej wybrali papieża Leona XIII.


I inne przypadki...
Szczęściarz: Kardynał James Gibbons, arcybiskup Baltimore, przebywał właśnie w Rzymie, gdy w lipcu 1903 roku zmarł papież Leon XIII. Dzięki temu jako pierwszy nie-Europejczyk i pierwszy Amerykanin mógł wziąć udział w konklawe.


Nieobecny, a mimo to otrzymał głosy: Giovanni Baptista Montini, arcybiskup Mediolanu, miał otrzymać kilka głosów w pierwszej turze konklawe w 1958 roku, mimo iż nie był kardynałem. W 1963 roku został kardynałem i wybrany papieżem: jako Paweł VI.
Nie mogli wziąć udziału: W 1978 roku odbyło się pierwsze konklawe, w którym nie mogli uczestniczyć kardynałowie powyżej 80. roku życia. Był to również pierwszy przypadek od ponad 450 lat, gdy wybrano papieża niebędącego Włochem; po raz pierwszy został nim Polak, Karol Wojtyła.
Papież Franciszek: Arcybiskup Buenos Aires, kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i pierwszy Latynos został papieżem w 2013 roku. Po raz pierwszy od ponad 1000 lat wybrał imię papieskie, które nigdy wcześniej nie było używane: Franciszek.
***


Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle
Idź do oryginalnego materiału