Zanim wraz z nowym arcybiskupem wybierzemy się na ingres najpierw musi on oficjalnie objąć diecezję. Kanoniczne objęcie – bo tak tą czynność formalną określa prawo kanoniczne – można uznać choćby za ważniejsze niż Ingres. Dlaczego? Tak naprawdę bez kanonicznego objęcia diecezji nie może być ingresu. Zaczniemy więc od tej krótkiej, kameralnej, skromnej, ale arcyważnej uroczystości.
ZOBACZ>>> Kard. Nycz zaprasza na ingres swojego następcy. „Przychodzi jako młody, ale już doświadczony biskup”
Kanoniczne objęcie diecezji
Wszystko odbędzie się w miejscu absolutnie nieprzypadkowym, bo w tzw. Czarnym Gabinecie. Pomieszczenie bierze swoją nazwę od hebanowych mebli, które nie zmieniły się od czasów kard. Stefana Wyszyńskiego. Gabinet był jego miejscem pracy i audiencji. W 1953 roku kiedy Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Wyszyńskiego weszła do Czarnego Gabinetu, gdzie jeszcze na biurku znajdowały się dokumenty. Wtedy kardynał podpisał i uporządkował dokumenty, później rozpoczęło się jego trzyletnie internowanie. W tym gabinecie w 1958 roku ks. Karol Wojtyła otrzymał nominację biskupią.
W 2024 roku to tu 14 grudnia ok. 9.00 zgromadzi się Kolegium Konsultorów, czyli dwunastu kapłanów wskazanych przez biskupa spośród członków Rady Kapłańskiej. Arcybiskup Adrian Galbas przedstawi wobec nich bullę nominacyjną, która następnie zostanie odczytana. Jest to pismo sporządzone w Stolicy Apostolskiej, które nominuje go arcybiskupem metropolitą warszawskim – tłumaczy ks. Janusz Bodzon, kanclerz warszawskiej kurii. Każdy musi zapoznać się z tym pismem, następnie kanclerz sporządza z tej czynności protokół, który wszyscy podpisują, czyli: odchodzący metropolita, nowy metropolita i każdy członek Kolegium Konsultorów – tłumaczy kanclerz. Jeden z egzemplarzy protokołu trafi bezpośrednio do Stolicy Apostolskiej.
Od tego momentu abp Adrian Galbas będzie oficjalnie arcybiskupem metropolitą warszawskim.
Przywitanie nowego biskupa – Ingres
Przywitanie to słowo klucz. Właśnie dlatego Ingres rozpocznie się o 11.00 w drzwiach katedry. Nowego arcybiskupa będą witać przedstawiciele Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej – najwyższy rangą i jej dziekan ks. prał. Krzysztof Pawlina, gospodarz miejsca, proboszcz parafii archikatedralnej – ks. prał. Bogdan Bartołd, oraz kanclerz kurii – ks. prał. Janusz Bodzon.
Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów wskazuje, iż biskupowi zostanie podany w tym miejscu do ucałowania krzyż, potem kropidło zanurzone w pobłogosławionej wodzie, którym biskup się żegna, a następnie kropi wiernych. Po przywitaniu w drzwiach procesja wejścia ruszy do ołtarza, a nowy arcybiskup uda się do kaplicy Najświętszego Sakramentu na krótką adorację.
Ponowne odczytanie bulli nominacyjnej
Msze Świętą rozpocznie Nuncjusz Apostolski Abp Antonio Guido Filipazzi – to on po przyjściu procesji do ołtarza i po oddaniu mu czci okadzi ołtarz, a następnie rozpocznie uroczystość znakiem krzyża. Bezpośrednio po tym kanclerz kurii wobec wiernych odczyta bullę nominacyjną w polskim tłumaczeniu. Na koniec – jak po czytaniu – wierni odpowiedzą „Bogu niech będą dzięki”.
Po odczytaniu oryginalna bulla zostanie okazana wiernym. Następnie kard. Kazimierz Nycz przekaże swój pastorał Nuncjuszowi Apostolskiemu, który następnie wręczy go nowemu metropolicie abp Galbasowi. I właśnie wtedy biskup zasiądzie na katedrze arcybiskupów warszawskich jako symbol władzy rządzenia w archidiecezji – tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński. Wtedy też nowy metropolita „przejmie” przewodniczenie Mszy Świętej.
PRZECZYTAJ>>> Abp Galbas: „Przychodzę nie jako polityczny gracz, czy „partyjniak”. Nie! Jestem duszpasterzem”
„Homagium” – wyrazy szacunku i oddania
Nowego arcybiskupa przywita najpierw przedstawiciel duchowieństwa diecezji najstarszy nominacją biskup pomocniczy – Piotr Jarecki. Później wyrazy oddania i szacunku tzw. „homagium” złożą nowemu metropolicie reprezentanci wszystkich stanów: trzej biskupi pomocniczy, trzej księża, cztery osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele wiernych świeckich. „Homagium” to hołd symbolizujący oddanie się władzy. Dawniej lennik składał je swojemu seniorowi, do dziś tradycja ta przetrwała w Kościele. „Homagium” kardynałowie oddają papieżowi, a wierni swojemu biskupowi diecezjalnemu. Dziś nie chodzi już oczywiście o fizyczne oddanie się władzy jak wasal seniorowi, a raczej o wyrazy szacunku i duchowe oddanie.
W czasie „homagium” wykonany zostanie po raz pierwszy utwór specjalnie skomponowany na tę uroczystość – „Pax vobis” Jakuba Szafrańskiego. Jego słowa zostały zaczerpnięte bezpośrednio z łacińskiej wersji Ewangelii św. Jana „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». […] Weźmijcie Ducha Świętego!”. Stanowi to nawiązanie do zawołania umieszczonego w herbie abpa Galbasa – „Pax Christi”.
Po Ewangelii biskup po raz pierwszy zwróci się w homilii do swoich wiernych. W modlitwie powszechnej będziemy modlić się w intencji nowego oraz odchodzącego metropolity. Jej treść odczyta sześć osób.
Dalszy przebieg Mszy świętej pozostanie niezmieniony. Od tego dnia, a tak naprawdę już od momentu kanonicznego objęcia diecezji w formularzu Mszy św. i w każdym innym miejscu gdzie wymienia się biskupa miejsca na terenie archidiecezji warszawskiej należy wspominać abp. Adriana.
Źródło
atom