Habemus Papam? Trwa oczekiwanie na nowego Następcę św. Piotra. Czym jest konklawe i jak przebiega?

14 godzin temu

Papież Franciszek, który zmarł 21 kwietnia w wieku 88 lat, został pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej po uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 26 kwietnia. Świat katolicki przeżywa teraz dziewięciodniową żałobę – tzw. Novendiales – modląc się i wspominając pontyfikat Ojca Świętego.

W tym czasie za Spiżową Bramą realizowane są przygotowania do jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu Kościoła katolickiego – konklawe, czyli tajnego zgromadzenia kardynałów, podczas którego zostanie wybrany nowy papież.

Jonah McKeown, źródło: CNA | fot. Bohumil Petrik/CNA | 03 maja 2025 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 4 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Kto może wybierać nowego papieża?

Zgodnie z prawem kanonicznym, prawo udziału w konklawe mają tylko ci kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia i spełniają pozostałe warunki przewidziane przez Konstytucję Apostolską Universi Dominici Gregis. w tej chwili uprawnionych do głosowania jest 134 purpuratów.

Dziekanem Kolegium Kardynałów pozostaje 91-letni kardynał Giovanni Battista Re, jednak z uwagi na wiek nie będzie uczestniczył w wyborze. Także jego zastępca, kard. Leonardo Sandri, nie weźmie udziału w głosowaniach. Zgodnie z zasadami, przewodnictwo nad konklawe obejmie kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i najstarszy kardynał biskup z grona elektorów.

7 maja: Rozpoczęcie konklawe w Watykanie

Zgodnie z tradycją sięgającą roku 1274 oraz przepisami Universi Dominici Gregis (1996), konklawe rozpocznie się w 16. dniu po śmierci papieża – czyli 7 maja. Tego ranka w Bazylice św. Piotra odprawiona zostanie Msza święta „Pro eligendo Romano Pontifice” w intencji wyboru nowego Biskupa Rzymu.

Po południu kardynałowie-elektorzy wejdą uroczyście do Kaplicy Sykstyńskiej, śpiewając hymn „Veni Creator Spiritus” i wzywając Ducha Świętego o światło i prowadzenie. Każdy kardynał złoży przysięgę zachowania tajemnicy oraz oddania głosu na kandydata, którego sumienie przed Bogiem wskazuje jako najgodniejszego.

Fragment fresku Michała Anioła „Sąd Ostateczny” w Kaplicy Sykstyńskiej (1536–1541). Źródło: domena publiczna

Gdy ostatni kardynał złoży przysięgę, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, abp Diego Ravelli, wypowie słowa: „Extra omnes” – „Wszyscy na zewnątrz”. W kaplicy pozostaną jedynie uprawnieni uczestnicy oraz kaznodzieja, który wygłosi duchową refleksję – po czym również opuści to miejsce.

Drzwi Kaplicy zostaną zamknięte – aż do momentu ogłoszenia nowego papieża.

Jak wygląda procedura głosowania w konklawe?

W ściśle zamkniętej Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie-elektorzy głosują choćby cztery razy dziennie: raz pierwszego popołudnia, a następnie dwa razy rano i dwa razy po południu każdego dnia konklawe.

Na karcie do głosowania widnieje napis:
„Eligo in summum pontificem” – „Wybieram na najwyższego papieża”,
pod którym każdy elektor wpisuje imię wybranego kandydata.

Podchodząc do fresku „Sąd Ostateczny” Michała Anioła, kardynał składa przysięgę:

„Wzywam na świadka Chrystusa Pana, który będzie moim sędzią, iż oddaję swój głos na tego, kogo przed Bogiem uważam za godnego wyboru.”

Głosy są zliczane przez trzech losowo wybranych kardynałów, tzw. skrutatorów. Następnie trzej rewidentowie potwierdzają poprawność liczenia, a trzej infirmarii zajmują się dostarczeniem kart do głosowania od chorych elektorów.

Nowy papież musi otrzymać co najmniej dwie trzecie głosów, co przy obecnym składzie oznacza 90 głosów.

Jeśli nikt nie uzyska wymaganej większości, głosy są palone wraz z wilgotną słomą, by z komina uniósł się czarny dym – znak, iż wybór nie został dokonany. Biały dym, oznaczający wybór papieża, uzyskuje się przez dodanie specjalnych substancji chemicznych do spalanych kart.

Habemus Papam! – Mamy papieża

Po uzyskaniu wymaganej większości głosów, kardynał dziekan pyta wybranego:

„Czy przyjmujesz kanoniczny wybór na najwyższego papieża?”

Po odpowiedzi twierdzącej wybór zostaje potwierdzony. Następnie nowo wybrany papież podaje imię, które pragnie przyjąć. W tzw. Pokoju Łez zakłada białe szaty, a każdy z kardynałów oddaje mu hołd i składa przysięgę wierności.

Wreszcie – moment, na który czeka cały Kościół:
najstarszy kardynał diakon staje na loggii bazyliki i woła:

„Habemus Papam!” – „Mamy papieża!”

Nowy Ojciec Święty ukazuje się światu i udziela błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – miastu i światu.

Modlimy się za Kościół i nowego papieża

W tych szczególnych dniach zachęcamy wszystkich wiernych do modlitwy o światło Ducha Świętego dla kardynałów oraz o dobry i święty wybór nowego Następcy św. Piotra – papieża, który poprowadzi Kościół przez czasy wyzwań, ale i nadziei.

Niech Maryja, Matka Kościoła, wstawia się za całym Ludem Bożym w tym decydującym momencie historii Kościoła katolickiego.

Infografika przedstawiające wybór nowego papieża:

#Konklawe #HabemusPapam #NowyPapież #KościółKatolicki #KaplicaSykstyńska #DuchŚwięty #Modlitwa #StolicaApostolska #WybórPapieża #EWTNPolska #KatolickieMedia #PiotrNaszychCzasów #MatkaKościoła #Novendiales

Idź do oryginalnego materiału