30 metrów głębokości, 16 metrów wysokości i ponad 300 figurek. Ruchoma szopka w kościele w kościele św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu jest jedną z największych w Europie. Gigantyczna ruchoma szopka bożonarodzeniowa powstaje także w znanym z reportażu o Rafale z Proszowic kościele Wniebowzięcia NMP w Warcie nad Wartą.
fot. Andrzej Niedźwiecki
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Figurki tańczące nad ołtarzem
Co roku, w okresie Bożego Narodzenia, w sercu Poznania przy placu Bernardyńskim, pojawia się wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa, która przyciąga tysiące wiernych i turystów. W centrum znajduje się naturalnej wielkości Święta Rodzina, z postaciami Świętego Józefa, Maryi i Dzieciątka Jezus. Otaczają ją Trzej Królowie, pasterze oraz scenki rodzajowe. A całość wieńczy wyobrażanie bazyliki z Asyżu.
Ta szopka jest jedną z największych w Europie.
Szopka to jednak nie tylko wspaniała dekoracja. Zgodnie z duchowością franciszkańską, jej celem jest podkreślenie niezwykłości Bożego Narodzenia jako wydarzenia, które zmieniło historię całego świata i wszechświata.
Szopka niczym miasto
Podobną pasję w tworzeniu ruchomej szopki wykazują mieszkańcy Warty. Tu także gigantyczna szopka powstaje w kościele bernardynów. Prace nad nią realizowane są od końca listopada, a w budowę angażują się nie tylko zakonnicy, ale też liczni wolontariusze. Co roku jej twórcy starają się dodać nowe elementy, nawiązując do lokalnej tradycji i historii. Szopka w Warcie to także hołd dla tradycji miasta, z budynkami związanymi z miejscową historią jak kościół bernardyński czy klasztor sióstr bernardynek, a także licznymi wiatrakami, które przypominają o dawnych czasach.
Tegoroczne szopki w Poznaniu i Warcie to doskonałe przykłady tego, jak tradycja łączy się z duchowością, by stworzyć niezapomnianą atmosferę Bożego Narodzenia. Warto zobaczyć te dzieła na żywo.