Franciszek: „Bądźmy światłami wskazującymi na Chrystusa”

stacja7.pl 1 dzień temu

Pierwsze czytanie (Iz 60, 1-6) zostało odczytane po hiszpańsku, drugie (Ef 3, 2-3a. 5-6) po angielsku. Ewangelię proklamowano po włosku.

Następnie diakon uroczyście ogłosił datę Wielkanocy i innych świąt ruchomych w obecnym roku liturgicznym. Wielkanoc 20 kwietnia, Wniebowstąpienie Pańskie 29 maja, Zesłanie Ducha Świętego 8 czerwca.

Gwiazda Betlejemska światłem miłości dla całej ludzkości

Franciszek nawiązał do słów Mędrców oznajmiających mieszkańcom Jerozolimy narodziny Króla, którego „gwiazdę ujrzeli na Wschodzie” (por. Mt 2,2). Zwrócił uwagę, iż gwiazda ta jest jaśniejąca, jest widoczna dla wszystkich, i wskazuje drogę.

Mówiąc o specyfice światła owej gwiazdy Ojciec Święty wskazał, iż jaśnieje ona światłem miłości. Jest to miłość Boga, który w Chrystusie ofiarował samego siebie dla naszego zbawienia, ale także i miłość, do której wezwani są chrześcijanie, poświęcając się dla innych. Zaznaczył, iż mogą oni swą miłością prowadzić innych do Chrystusa.

Patrząc na Mędrców, którzy ze wzrokiem zwróconym ku niebu, szukają gwiazdy, prośmy Pana, abyśmy byli dla siebie nawzajem światłami, które prowadzą do spotkania z Nim – zachęcił papież.

Uniwersalne światło nadziei: misja chrześcijan w świecie

Franciszek podkreślił, iż gwiazda ta jest widoczna dla wszystkich. Bóg bowiem nie objawia się nielicznym uprzywilejowanym, ale każdemu, kto Go szuka ze szczerym sercem. Przypomina ona, iż Bóg, stając się człowiekiem, przychodzi na świat, aby spotkać każdego mężczyznę i każdą kobietę, a nam powierza tę uniwersalną misję.

Gwiazda jest na niebie, aby jej światło było widoczne dla wszystkich, aby dotarło do każdego domu i pokonało każdą barierę, przynosząc nadzieję aż do najbardziej odległych i zapomnianych zakątków planety – powiedział papież i dodał, iż mówi nam ona o marzeniu Boga: aby cała ludzkość, w bogactwie swoich różnic, stworzyła jedną rodzinę i żyła zgodnie w pomyślności i pokoju.

Zostań światłem dla innych

Niech więc Pan uczyni nas światłami, które wskazują na Niego, jak Maryja, hojnymi w dawaniu siebie, otwartymi w przyjmowaniu i pokornymi w kroczeniu razem, abyśmy mogli Go spotkać, rozpoznać i uwielbić, oraz wyruszyć od Niego odnowieni, niosąc światu światło Jego miłości – powiedział Franciszek na zakończenie swej homilii.

Wielonarodowa liturgia

Po wyznaniu wiary, w modlitwie wiernych po polsku modlono się za Ojca Świętego i Pasterzy Kościoła, aby z ewangeliczną miłością i wielkodusznym oddaniem pełnili powierzoną im posługę.

Po francusku modlono sił za rządzących, aby Bóg obdarzył ich zdolnością i wolą działania na rzecz dobra wspólnego, z dala od logiki przemocy i wojny.

Po chińsku modlono się za misjonarzy niosących Ewangelię, prosząc aby Bóg posłał na cały świat żarliwych misjonarzy niosących zbawcze orędzie Emanuela, który dziś nam się objawił.

Po portugalsku modlono się za rodziny, aby Ojciec miłosierdzia ukazał rodzicom i dzieciom piękno jedności rodzinnej podtrzymywanej przez szczery dialog i wzajemne przebaczenie.

W używanym w Afryce Środkowej i Wschodniej języku suahili modlono się za naukowców, aby Stwórca Wszechświata objawił tajemnicę miłości tym, którzy Go szukają poprzez ludzki rozum, sztukę i naukę.

Liturgii eucharystycznej przewodniczył proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, kard. Luis Antonio Gokim Tagle, wraz z dziekanem Kolegium kardynalskiego, kard. Giovannim Battistą Re oraz wicedziekanem kard. Leonardo Sandrim.

KAI, jk/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału