Francja znów odkrywa Serce Jezusa – źródło pokoju, ognia i uzdrowienia

7 godzin temu

Paray-le-Monial, niewielkie miasteczko w sercu Burgundii, na nowo odkrywa duchową potęgę Najświętszego Serca Jezusa – źródła pokoju, uzdrowienia i ognia ewangelizacji. Trwający trzy lata jubileusz 350-lecia objawień otworzył serca pielgrzymów na łaskę wspólnej modlitwy oraz powrót do chrześcijańskich korzeni. Dziś Serce Jezusa płonie miłością, zapraszając zmęczonych i obciążonych, by w Jego obecności odnaleźli przebaczenie i siłę do codziennej przemiany. Intronizacja obrazu Serca w rodzinach staje się znakiem publicznego uznania Chrystusa za Króla domu, przynosząc Boże błogosławieństwo tam, gdzie dotąd panował zgiełk codzienności.

ks Piotr Wiśniowski, źródło: Vatican News | 03 lipca 2025 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 2 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Paray-le-Monial – niewielkie miasteczko w sercu Burgundii – na nowo stało się duchowym centrum nie tylko dla Francji, ale dla całego Kościoła. Zakończony tam trzyletni jubileusz 350-lecia objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa przyniósł odnowienie wiary, powrót do wspólnej modlitwy i głębokie doświadczenia łaski.

Jak trafnie ujął to rektor sanktuarium, ks. Etienne Kern: „To tak, jakby Francja, siedząc na skarbie, dopiero teraz go odnalazła”. Tym skarbem jest Serce Zbawiciela – płonące miłością, otwarte dla wszystkich, kto przychodzi z wiarą, by odpocząć, znaleźć przebaczenie i zaczerpnąć siły.

Serce Jezusa: miejsce odpoczynku i uzdrowienia

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Te słowa Jezusa stały się dla wielu pielgrzymów rzeczywistością. Paray-le-Monial stało się miejscem, gdzie można doświadczyć duchowego odpoczynku, tak jak św. Jan Apostoł, który w czasie Ostatniej Wieczerzy położył głowę na piersi Mistrza (por. J 13,23).

To właśnie to mistyczne zjednoczenie z Jezusem – bliskość Jego Serca – daje pokój i uzdrowienie. Jak mówi ks. Kern, doświadczają tego także osoby zranione, skrzywdzone, także ofiary nadużyć. Jezus nie odrzuca żadnej rany – On ją opatruje, uzdrawia i przemienia. Święta Faustyna pisała: „W Sercu Jezusa jest moje schronienie, milczenie Jego Serca jest dla mnie mową” (Dz. 888).

Serce płonące ogniem – źródło nowej ewangelizacji

Objawienia w Paray-le-Monial mają jeden wyróżnik: ogień. Jezus mówił do św. Małgorzaty Marii Alacoque: „Moje Boskie Serce płonie tak wielką miłością ku ludziom, a w szczególności ku tobie, iż nie może już dłużej powstrzymywać płomieni tej gorącej miłości”. To nie tylko wezwanie do pobożności, ale do przemiany serca, do podjęcia misji.

Jak pisała św. Katarzyna ze Sieny: „Jeśli będziesz tym, kim masz być, zapalisz świat”. I rzeczywiście – ci, którzy przyjęli orędzie Serca Jezusa, stają się apostołami Jego miłości. Nie potrafią milczeć. Chcą głosić światu, iż Bóg ma Serce i to Serce bije dla wszystkich człowieka.

Intronizacja w rodzinach – Serce Jezusa wraca do domów

Owocem jubileuszu jest odrodzenie praktyki intronizacji Najświętszego Serca Jezusa w rodzinach. To nie tylko wystawienie obrazu – to publiczne uznanie Jezusa za Króla i Pana naszego domu. On sam obiecał: „Będę błogosławił domy, w których obraz mego Serca będzie wystawiony i czczony”.

Kapelan Paray-le-Monial, ks. Gwénaël Queffelec, przypomina: „Serce Jezusa to uosobienie czułości Boga, a rodzina jest pierwszym miejscem, gdzie uczymy się kochać i przebaczać”. Intronizacja to sposób na wprowadzenie Boga tam, gdzie często panuje zgiełk codzienności – do kuchni, salonu, dziecięcego pokoju.

Św. Jan Paweł II mówił: „Rodzina jest drogą Kościoła”. A jeżeli rodzina staje się domowym sanktuarium Najświętszego Serca, to Jezus sam bierze w opiekę jej euforii i troski. Wielu odkrywa wtedy euforia z wspólnej modlitwy, której może nie było od lat.

Serce Jezusa – nadzieja dla Francji i dla nas wszystkich

W dobie kryzysów duchowych, społecznych i rodzinnych, Serce Jezusa objawia się jako ratunek. Przypomina o Bożej miłości, która nie jest ideą, ale osobą – Chrystusem, który nosi rany, aby uzdrowić nasze.

Święta Teresa z Lisieux pisała: „Miłość Jezusa objawia się najlepiej w Jego Najświętszym Sercu”. W Paray-le-Monial ta prawda ożywa. Tam, gdzie wielu mówi o sekularyzacji, Jezus z czułością i ogniem puka do drzwi serc. Nie po to, by potępić, ale by podnieść.

To wezwanie nie kończy się wraz z jubileuszem. Przeciwnie – teraz dopiero się zaczyna. Bo kiedy Serce Jezusa płonie w nas, świat nie pozostaje już taki sam.

Niech Najświętsze Serce Jezusa będzie kochane i czczone w naszych domach, parafiach i sercach – dziś i na wieki.

@Zainteresował Cię artykuł?
Chciałbyś zabrać głos w tej sprawie? Wyrazić spoją opinię? Skomentować?
Napisz na redakcja@ewtn.pl
Wybrane wypowiedzi opublikujemy na ewtn.pl

SEO: Paray-le-Monial, Serce Jezusa Burgundia, duchowe uzdrowienie, intronizacja Najświętszego Serca, jubileusz 350-lecia objawień, modlitwa wspólna, ogień ewangelizacji, sanktuarium Paray-le-Monial, objawienia Najświętszego Serca, chrześcijańskie korzenie, Boże przebaczenie, powrót do wiary

Idź do oryginalnego materiału