Papieska intencja modlitewna na październik 2023
Materiał wideo prezentujący papieską intencję jest wezwaniem do modlitwy za Synod.
Synod o synodalności rozpoczął się w 2021 r. i potrwa do 2024 r. Pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego odbędzie się w dniach 4–29 października 2023 r. w Rzymie. Ponadto 22 października Kościół będzie obchodził 97. Światowy Dzień Misyjny, który wpisuje się w dynamikę synodu. „Misja jest w sercu Kościoła. Co więcej, kiedy Kościół przeżywa Synod, to właśnie powołanie misyjne zasila ten proces synodalny” – zaznacza Franciszek w nagraniu wideo.
Październikowe przesłanie wideo jest zaproszeniem do stanięcia przed Panem w postawie słuchania i dialogu. Koncepcja Kościoła „w drodze” i jego misyjne powołanie ukazane są w konwencji filmu drogi. Przez okno samochodu widzimy miejsca i ludzi z różnych państw – od Watykanu po Kambodżę. Przemierzamy Afrykę, Bliski Wschód, Amerykę Północną. Dostrzegamy sceny z codziennego życia. Samochód reprezentuje Kościół; napędza go „moc Ducha Świętego”, która, według słów papieża Franciszka, musi prowadzić Kościół „na peryferie świata”.
Poddanie się prowadzeniu Ducha Świętego wymaga rozeznawania i słuchania. Z tego powodu Franciszek prosi nas, abyśmy byli jak uczniowie z Emaus. „Jest to droga, którą mamy przemierzać” – wyjaśnia papież – „słuchając Pana, który zawsze wychodzi nam na spotkanie”.
Papież modli się, aby Kościół pozwolił się „prowadzić Duchowi Świętemu na peryferie świata”, docierając do wszystkich i „nie wykluczając nikogo”.
Film z papieską intencją zostanie wyświetlony na placu św. Piotra przed ekumenicznym czuwaniem modlitewnym w sobotę 30 września.
Październikowa intencja papieża – zobacz wideo:
Zapis papieskiego przesłania:
Misja jest w sercu Kościoła. Co więcej, kiedy Kościół przeżywa Synod, to właśnie powołanie misyjne zasila ten proces synodalny. W ten sposób realizuje się odpowiedź na przykazanie Jezusa, aby głosić Ewangelię.
Chciałbym wam przypomnieć, iż na tym nic się nie kończy, ale droga eklezjalna dalej jest kontynuowana.
Jest to droga, którą mamy przemierzać, jak uczniowie z Emaus, słuchając Pana, który zawsze wychodzi nam na spotkanie.
On jest Panem niespodzianek.
Poprzez modlitwę i rozeznanie Duch Święty pomaga nam realizować „apostolat ucha”, czyli słuchać uchem Boga, aby móc mówić słowem Boga.
W ten sposób zbliżamy się do serca Chrystusa, z którego wypływa nasza misja i głos, który przyciąga do Niego.
Głos, który objawia nam istotę misji, którą jest docieranie do wszystkich, poszukiwanie wszystkich, przyjmowanie wszystkich, wspieranie wszystkich, nie wykluczając nikogo.
Módlmy się za Kościół, aby przyjął słuchanie i dialog jako sposób życia na wszystkich poziomach, pozwalając się prowadzić mocy Ducha Świętego na peryferie świata.