
Grzech pierworodny był kolejnym tematem cyklu Katechez Jubileuszowych „Obraz i Wiara” w bazylice katedralnej w Kielcach. Punktem wyjścia do rozważań był pochodzący z 1898 roku obraz "Wygnanie z Raju", znajdujący się nad jedną z arkad po stronie północnej świątyni.
Pomysłodawcą inicjatywy katechez jest Akcja Katolicka Diecezji Kieleckiej. Spotkania realizowane są raz w miesiącu w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2025.
Wprowadzenie do katechezy poprowadził ksiądz Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, który opowiedział o obrazie "Wygnanie z Raju" autorstwa Franciszka Bruzdowicza.
– Malowidło zostało wykonane w 1898 roku. Widzimy na nim trzy osoby – dwie nagie postaci po lewej stronie kompozycji to Adam i Ewa, siedzący na zielonej łące. Po przeciwnej stronie zasiada odziany w niebieski płaszcz Bóg Ojciec. W samym centrum wyobrażone zostało drzewo o rozłożystych konarach, obejmujących od góry całą kompozycję. jeżeli się dobrze przyjrzymy, u stóp drzewa dostrzeżemy jeszcze parę niewielkich gołąbków. Bóg Ojciec wyraźnie wskazuje prawą dłonią na drzewo i znajdujące się na nim owoce. […] Drzewo poznania dobra i zła, które – zgodnie z opisem biblijnym – rosło w samym środku ogrodu Eden, na naszym kieleckim malowidle znajduje się w centrum kompozycji, dzieląc ją na dwie przestrzenie. Nie mamy też wątpliwości, iż to właśnie ono jest drzewem poznania dobra i zła. Bóg Ojciec wskazuje palcem na wiszące na nim owoce i niemal słyszymy Jego słowa: „Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz – niechybnie umrzesz” – wyjaśnił ksiądz Paweł Tkaczyk.
Katechezę wygłosił ksiądz prof. Tomasz Siemieniec, biblista, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który podkreślił, iż istota grzechu pierworodnego polegała na zniszczeniu zaufania pierwszych ludzi do Boga.
– Podstawowe działanie złego wobec człowieka polega na tym, by zburzyć jego zaufanie do Boga. Zjedzenie owocu było już tylko konsekwencją i skutkiem. Istotą grzechu pierworodnego było naruszenie zaufania człowieka do Boga – podkreślił kapłan.
– Mówiąc o grzechu pierworodnym, mamy na myśli tak naprawdę dwie rzeczywistości. Pierwsza z nich to ta, która została przedstawiona na omawianym malowidle, czyli grzech pierwszych rodziców. Istnieje jednak także drugie znaczenie – grzech pierworodny jako stan, w którym rodzi się każdy człowiek. Każdy człowiek rodzi się w tym stanie i dopiero poprzez chrzest zostaje on usunięty – wyjaśnia ks. prof. Tomasz Siemieniec.
Pomysłodawcą inicjatywy katechez jest Akcja Katolicka Diecezji Kieleckiej. Spotkania realizowane są raz w miesiącu w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2025. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Diecezjalne w Kielcach oraz Radio eM Kielce.
Retransmisji dzisiejszej katechezy będzie można wysłuchać w najbliższą niedzielę, 20 kwietnia, na antenie Radia eM Kielce o godzinie 7:00. Natomiast kolejna katecheza jubileuszowa odbędzie się 19 maja.
- ROK JUBILEUSZOWY
- KATECHEZY JUBILEUSZOWE
- Muzeum Diecezjalne w Kielcach
- OBRAZ I WIARA
- KATECHEZY
- akcja katolicka