Finał Konkursu Wiedzy Biblijnej – znamy wyniki

19 godzin temu
W czwartek, 3 kwietnia, wyłoniono laureatów Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W finale o pierwsze miejsce walczyło 60 uczniów z klas VI – VIII szkół podstawowych. Konkurs zorganizowano już po raz 30. Celem każdej edycji jest szerzenie wśród młodych ludzi Słowa Bożego, kształtowanie chrześcijańskich postaw, umiejętności samodzielnego pogłębiania wiedzy religijnej i rozwijania zainteresowań oraz zachęcenie do większej aktywności na lekcjach religii i w życiu szkoły.

O konkursie wiedzy biblijnej mówi ks. Paweł Wróbel, Dyrektor Wydziału Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie:

– Dzisiaj spotykamy się w zasadzie na ostatnim już etapie konkursu, który trwa od początku roku szkolnego 2024/25, a mianowicie jest to jubileuszowy 30 wojewódzki konkurs wiedzy biblijnej dla klas od 6 do 8 szkoły podstawowej. I jest to konkurs wojewódzki, który obejmuje swoim zasięgiem tak naprawdę uczniów ze szkół podstawowych z pięciu diecezji, z diecezji katowickiej, gliwickiej, bielsko-żywieckiej, sosnowieckiej i z naszej archidiecezji częstochowski.

Jak wyglądał finałowy dzień konkursu tłumaczy ks. Paweł Wróbel:

– Po powitaniu wszystkich szanownych gości uczestnicy konkursu, a to najlepsza 60 uczniów z tych wspomnianych pięciu diecezji, napisze test finałowy. Następnie wszystkich opiekunów i finalistów zapraszamy na Jasną Górę, tam będzie zwiedzanie naszego wspaniałego sanktuarium. Oprowadzą nas przewodnicy jasnogórscy. Wracamy tutaj do seminarium na obiad i po obiedzie oczywiście ta najbardziej emocjonująca część, czyli wyłonienie zwycięzców. Najlepsza trójka otrzyma bogate nagrody, ale także wszyscy uczestnicy konkursu zostaną uhonorowani i nagrodzeni.

Ks. Damian Broda z diecezji Bielsko-Żywieckiej nie krył euforii z obecności podczas finału:

– Cieszymy się, iż jesteśmy tutaj, iż uczniowie dotarli aż do tego momentu. Wiele wysiłku, wiele też pracy włożyli w to, żeby tutaj dzisiaj być i widzę, iż cieszą się nie tylko z tego, iż mogą wziąć udział w konkursie, ale też, iż możemy przyjechać tutaj do Częstochowy, iż będziemy na Jasnej Górze, więc cały ten program, który tutaj jest zaproponowany daje nam dużo też euforii z tego, iż możemy tutaj być i się spotkać.

Szymon Hutnicki, jeden z uczestników Konkursu Wiedzy Biblijnej, wyjaśnił, jak wyglądała droga do finału:

– Pierwszy uważałem, iż dam radę przejść. Przygotowywałem się, czytałem Pismo Święte, też miałem różne pytania z kartek. A drugi, tu się trochę bardziej stresowałem, ponieważ nie byłem jeszcze na żadnych z takich konkursów i nie wiedziałem jak to wygląda, jakie mogą być pytania. No na pewno jest taki lekki stresik teraz. Jest to fajne, iż zorganizowane jest, to iż możemy iść na Jasną Górę i zwiedzać, bo nigdy na takim czymś nie byłam, chociaż już dużo razy byłam na Jasnej Górze.

Aby dostać się do ostatniego etapu, uczniowie muszą wykazać się wiedzą podczas wcześniejszych rund. Ks. Paweł Wróbel wyjaśnił, na czym one polegały:

– Aby dotrzeć dzisiaj do finału to najpierw odbył się etap szkolny, którym muszę powiedzieć, iż wzięła udział naprawdę imponująca liczba osób, bo prawie 2,5 tysiąca uczennic i uczniów klasy 6-8 szkoły podstawowej pisało ten test na etapie szkolnym. Następnie w diecezjach rozgrywał się etap rejonowy, którego wyłoniono 12 najlepszych uczniów z całej diecezji i te dwunastki dzisiaj spotykają się tutaj, a więc mamy 60 uczestników w sumie z pięciu diecezji.

Zwycięzca konkursu, Jan Markefka z Salezjańskiego Zespołu Szkół im. św. Dominika Savio w Zabrzu, opowiedział o swoim przygotowaniu do konkursu oraz wrażeniach jakie mu towarzyszyły:

– Jestem zadowolony. Wiedziałam, iż umiem to dobrze, ale nie spodziewałam się pierwszego miejsca. Uczyłem się głównie sam, ale przepytywali mnie też rodzice, siostra. Uczyłem się też z moim katechetą na dodatkowych lekcjach. Pytania nie były aż takie trudne, chociaż niektórych nie byłem do końca pewien.

O komentarz poprosiliśmy również ks. Pawła Gacka, który przygotował laureata:

– Ja myślę, iż Jasiu to jest taka osoba, która sama od siebie była bardzo zaangażowana, w ogóle cała rodzinka była bardzo zaangażowana. Zdecydowana większość pracy to jest indywidualna praca. No wiadomo, jestem zadowolony, choć uważam, iż mogę więcej się przyłożyć. Myślę, iż oprócz tego czytania, zdobywania sukcesów, oni tym żyją. Uważam, iż to jest ich praca, jego praca, całej ekipy. Pewnie, iż jakieś tam trzy grosze człowiek włożył, ale uważam, iż on najwięcej zrobił. Oczywiście rodzice tak samo, bo oni w domu tym żyją i jest super.

Drugie miejsce zajął Franciszek Myrcik, a trzecie Antoni Kunas. Tegoroczna edycja konkursu była bardzo wymagająca, a mimo to zwycięzca zdobył 66 punktów na 69 możliwych. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Idź do oryginalnego materiału