Fatima 2025 – papieskie rocznice, które przypominają o duchowej walce naszych czasów

4 godzin temu

25 rocznica beatyfikacji dwojga Pastuszków z Fatimy i 15 rocznica wizyty w Fatimie papieża Benedykta XVI – to kolejne wielkie rocznice. Obchodzimy je dziś, 13 maja, w związku z Fatimą – miejscem, w którym niebo dotknęło ziemi, przypominając światu o konieczności nawrócenia, pokuty i modlitwy. Jak bardzo te wydarzenia są aktualne także współcześnie?


Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

W 2025 roku przypada 25. rocznica trzeciej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Fatimy, która miała miejsce 12–13 maja 2000 roku. Była to jego ostatnia wizyta w tym portugalskim sanktuarium i miała szczególne znaczenie zarówno dla niego osobiście, jak i dla całego Kościoła.

Podczas tej pielgrzymki, w czasie obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, Jan Paweł II beatyfikował dwoje z trojga pastuszków fatimskich – Franciszka i Hiacyntę Marto, świadków objawień Matki Bożej z 1917 roku.

W homilii papież wyraził wdzięczność Matce Bożej za Jej opiekę, szczególnie za ocalenie życia podczas zamachu 13 maja 1981 roku, który zbiegł się z rocznicą pierwszego objawienia w Fatimie .

W tym samym czasie Watykan opublikował trzecią część tzw. tajemnicy fatimskiej, która zawierała wizję „biskupa odzianego na biało” padającego pod strzałami – interpretowaną przez wielu jako prorocze odniesienie do zamachu na życie papieża .

Rocznica ta stanowi okazję do przypomnienia duchowego testamentu św. Jana Pawła II oraz znaczenia orędzia fatimskiego, które wciąż wzywa do modlitwy, pokuty i nawrócenia.

W dniach 11–14 maja 2010 roku papież Benedykt XVI odbył swoją pierwszą i jedyną pielgrzymkę do Portugalii, której najważniejszym punktem była Fatima. Wizyta ta miała miejsce dokładnie w 93. rocznicę objawień Matki Bożej i została wpisana w duchowy kontekst dziękczynienia za ochronę Kościoła oraz kontynuacji orędzia fatimskiego w świecie pełnym zamętu.

12–13 maja 2010 r. Ojciec Święty modlił się przed figurą Matki Bożej Różańcowej i celebrował Eucharystię na esplanadzie sanktuarium. Przy tej okazji wyraził głębokie przekonanie, iż przesłanie Fatimy wciąż jest aktualne, ponieważ walka duchowa pomiędzy dobrem a złem trwa nadal.

Złudzeniem byłoby sądzić, iż prorocka misja Fatimy została zakończona” – powiedział Benedykt XVI w homilii 13 maja 2010 r.
Człowiek może rozniecić w sercu zło, które doprowadzi do niszczenia świata. Fatima zachęca do nawrócenia, modlitwy i pokuty – i to wezwanie pozostaje aktualne.”

W duchowej kontynuacji nauczania św. Jana Pawła II, Benedykt XVI potwierdził, iż orędzie fatimskie nie jest zamkniętym rozdziałem historii, ale trwałym światłem na drogę Kościoła.

Rok 2025, w momencie, gdy pontyfikat rozpoczyna papież Leon XIV, to nie tylko wspomnienie przeszłości, ale także wezwanie dla teraźniejszości. Fatima nie przemówiła tylko raz – jej wołanie trwa i pogłębia się.

Św. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, iż świat nie zazna pokoju, jeżeli nie zwróci się ku Bogu, a duchowy los narodów zależy od ich odpowiedzi na wezwanie do nawrócenia.

Różaniec, zawierzenie Maryi, modlitwa za grzeszników – to duchowe oręże, którego uczyły nas dzieci fatimskie. A papież – poprzez ich beatyfikację – potwierdził, iż to droga prawdziwie ewangeliczna.

Idź do oryginalnego materiału