25 III – UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO
Łk 1,26-38

Boże, z Twojej woli w łonie Maryi Dziewicy odwieczne Słowo przyjęło ludzkie ciało; † spraw, abyśmy wyznając, iż nasz Odkupiciel jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, * zasłużyli na udział w Jego Boskiej naturze. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.
Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami».
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».
Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»
Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».
Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa».
Wtedy odszedł od Niej anioł.
Oto słowo Pańskie.
za: brewiarz.pl
Tajemnica Zwiastowania. „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą” (Łk 1,28). Albo inaczej: „Cześć, Pełna Łaski, Pan z Tobą”.
Słowo powitania „Cześć” niesie w sobie euforia ze spotkania kogoś bliskiego, a za razem szacunek, a ze strony Archanioła Gabriela również uwielbienie, podziw. Słowem tym spotykający raduje się na widok spotkanego, Słowo powitania „cześć” jest wiec, bliższe cieplejsze i radośniejsze niż zwykłe dzień dobry.
Takie pozdrowienie wskazuje, iż Maryja przebywała w tym stanie łaski w sposób kompletny i trwały. Można założyć, iż nie jest to pierwsze spotkanie Archanioła z Maryja. Jest bowiem ona raczej zdumiona i zażenowana tymi słowami wielkich komplementów anielskich i zastanawia się nad tym anielskim pozdrowieniem.
Pozdrowienie to pięknie jest oddane w pierwszej zwrotce pieśni polskiej tradycji:
Cześć Maryi, cześć i chwała
Pannie świętej cześć
Śpiewaj, śpiewaj ziemio cała
Hołd Jej śpiesz się nieść!
Pannie świętej cześć
Śpiewaj, śpiewaj ziemio cała
Hołd Jej śpiesz się nieść!
Jest więc i tu cześć, euforia i hołd.
Następująca po tym pozdrowieniu rozmowa Maryi z aniołem to przykład jej mądrości, skromności i pokory.
Warto naśladować te cnoty.
Autor: Ryszard Jakubowski
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, iż ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.
