Co wspólnego – poza męczeństwem – ma św. Maksymilian Kolbe, patron i specjalista od mediów z żyjącym kilka wieków wcześniej św. Andrzejem Bobolą? Dlaczego to św. Andrzej został patronem EWTN Polska? I w jaki sposób św. Andrzej troszczy się o naszą telewizję?
Artykuł red. Doroty Niedźwieckiej ukazał się w 2022 r. “Biuletynie Sanktuarium św. Andrzeja Boboli”fot. Andrzej Niedźwiecki
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Telewizja EWTN Polska pierwsze kroki zaczęła stawiać 14 sierpnia 2018 r., zawierzeniem Matce Bożej Niepokalanej Wszechpośredniczce Łask w Niepokalanowie. Jej dyrektorzy chcieli w ten sposób podkreślić, iż kontynuują misję św. Maksymiliana Marii Kolbego.
– Św. Maksymilian z pewnością założyłby pierwszą na świecie katolicką telewizję, gdyby nie przeszkodziła mu w tym wojna – podkreślał wielokrotnie ks. Piotr Wiśniowski z EWTN Polska. Nie przypuszczał wtedy jeszcze, iż Męczennik z Auchswitz zaprosi do telewizji kolejnego wyjątkowego dla Polski i Polaków świętego.
Telewizja jak puzzle
EWTN Polska rozpoczęła nadawanie w internecie Adoracją 24h na dobę z Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie, transmisjami Mszy św. ze znanych sanktuariów, programami Matki Angeliki i abpa Fultona Sheena i rodzimym programem „Na czasie”, odnoszącym się do aktualnych spraw Kościoła.
– Chcemy Odbiorcom w Polsce i za granicą jeszcze bardziej przybliżać postaci polskich świętych – mówił na początku działalności Piotr Pietrus, prezes EWTN Polska.
I tak się stało. Telewizja produkowała kolejne programy: rozmowy z kard. Müllerem, Alanem Amesem, a także programy o św. Janie Pawle II, św. Maksymilianie, św. Jadwidze Śląskiej, św. Faustynie Kowalskiej. I coraz bardziej odkrywali, iż praca w telewizji katolickiej jest jak układanie puzzli. Owszem, trzeba z pełnym zaangażowaniem wykonać swoją pracę i równocześnie być uważnym na Boże prowadzenie. Bo budowanie tej telewizji polega na aktywnym odkrywaniu tego, co Pan Bóg dla niej przygotował.
Święci prowadzą do siebie
Był 2020 r.Zbliżała się setna rocznica Cudu nad Wisłą, w którym tak doniosłą rolę odegrał św. Andrzej Bobola.
– Gdy 16 czerwca po raz pierwszy jako pracownicy telewizji pojechaliśmy do sanktuarium św. Andrzeja Boboli do Strachociny, poczuliśmy, jakby to św. Maksymilian nas tu zaprosił – mówią Dorota i Andrzej Niedźwieccy, reporterzy. – Okazało się, iż to tu znajduje się pierwszy na polskich ziemiach Żeński Niepokalanów – czyli dom prowincjalny Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Maryi Niepokalanej – tych samych, które w Niepokalanowie współredagują „Rycerz Niepokalanej”. Zgromadzenie założył w Japonii współpracownik św. Maksymiliana, a na początku lat ’80 siostry przyjechały do Polski – do Strachociny koło Sanoka, by tu pod bokiem św. Andrzej Boboli „stać się narzędziem Niepokalanej w zdobywaniu świata dla Chrystusa”.
– Połączenie tych dwóch świętych było dla nas ogromnym zaskoczeniem – dodają. – Dopiero później przypomnieliśmy sobie, iż rok wcześniej podczas jednego z wyjazdów do Warszawy zawierzyliśmy wspólnie z ks. dyrektorem Piotrem Wiśniowskim telewizję u grobu św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Widać: w taki sposób odpowiedział na naszą wcześniejszą modlitwę.
Obraz dla Polaków
Rozmowy z siostrami okazały się bardzo owocne. niedługo w mediach społecznościowych telewizji pojawiła się pierwsza nowenna za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, opatrzona nieznanymi dotychczas rysunkami, autorstwa s. Barbary Zimy ze Strachociny. W ciągu kolejnego miesiąca powstał obraz św. Andrzeja, z różańcem w ręku i na tle Cudu nad Wisłą. Przedstawiał Męczennika wpatrzonego w rozmówcę oczami pełnymi miłości. Tak powstał obraz, którego wariant znalazł się przy ołtarzu podczas głównej Mszy św., upamiętniającej cud nad Wisłą. Msza św. miała miejsce15 sierpnia 2020 r. na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie, przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a udział wzięli przedstawiciele władz państwowych z Polski i zagranicy.
Rok później znany i ceniony wrocławski artysta malarz Mariusz Mikołajek wraz z Ireną Różańską i namalował olejną z podmalówkami akrylowymi wersję dedykowanego EWTN Polska obrazu.
Wóz od Andrzeja
16 czerwca, gdy reporterzy odkrywali Strachocinę, z rozmarzeniem spojrzeli na wóz transmisyjny, stojący pod sanktuarium. Nie przypuszczali, iż już za półtora roku – 30 listopada 2021 r. przyjedziemy tu własnym wozem transmisyjnym – w którego kupieniu pomógł św. Andrzej – i z ta sama TV Fara będą transmitować kilkutysięczne nabożeństwo z Wojownikami Maryi za wstawiennictwem św. Andrzeja.
Św. Andrzej Bobola działał dyskretnie. Dawał znaki poprzez natchnienia i poruszenia wewnętrzne. Podczas nagrań z ks. Józefem Niżnikiem zaczęło docierać do pracowników telewizji, iż św. Andrzej Bobola chce zostać jej patronem. Pragnienie szczególnego promowania i wybrania go na Patrona EWTN pojawiło się także u przełożonych. Bobola coraz mocniej jednoczył środowiska, parafie, zakony, organizacje świeckie – w tym choćby klub motocyklowy Head hunters czyli Łowcy dusz.
Decyzja
20 grudnia 2020 r. telewizja przyjęła św. Andrzeja Bobolę na patrona. Uroczystej Mszy św. w barokowym kościele Najświętszego Imienia Jezus, wzniesionym przez jego współbraci jezuitów niedługo po jego śmierci, przewodniczył bp Andrzej Siemieński. Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu Polski, wręczył telewizji relikwie św. Andrzeja Boboli.
– Telewizja EWTN Polska uznała św. Andrzeja Bobolę za wyjątkowego propagatora wiary i jedności, wskazującego adekwatną drogę w meandrach niesłużących człowiekowi światopoglądów – mówił podczas homilii ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Episkopatu Polski. – To decyzja jak najbardziej adekwatna. Telewizja katolicka dziś w Polsce ma niełatwe zadanie, ale wiemy, iż św. Andrzej lubił niełatwe czasy. W takich czasach pokazał, iż siła Ewangelii daje moc tym, którzy uciekają się pod Bożą opiekę. A św. Andrzej nie zostawia bez swojego wstawiennictwa u Boga tych, którzy się do Niego uciekają.
– Św. Andrzej szukał prawy, głosił prawdę i wierzył w Tego, który jest jedyną prawdą życia – dodał ks. Gęsiak. – A szukać prawdy, głosić ją i w nią wierzyć to cel kogoś, kto w dzisiejszych czasach chce uczciwie w mediach pracować.
– Niech ten wyjątkowy Patron przez was wybrany i – z aprobatą Kościoła – przyjmowany, Was wspiera. Niech was umacnia, niech prowadzi na drodze służby drugiemu człowiekowi.
Dziś w telewizji EWTN Polska i na jej kanale YouTube można oglądać wiele programów o św. Andrzeju Boboli: świadectwa ks. Niżnika i ks. Jacyniaka, sesję naukową poświęconą Boboli, transmisje z nowenna za Jego wstawiennictwem. Każdego 16 dnia miesiąca transmitujemy Mszę św. za Ojczyznę z kościoła Uniwersyteckiego we Wrocławiu, gdzie znajduje się obraz „św. Andrzej Bobola na tle Cudu nad Wisłą” – o godz. 16.00 (gdy 16. przypada od poniedziałku do soboty lub o godz. 18.00, gdy 16. przypada w niedzielę). W każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 (od kwietnia do października) lub o godz. 17.00 (od listopada do marca) – nabożeństwo i Mszę św. z sanktuarium w Strachocinie. W marcu 2022 został rozpoczęty codzienny różaniec za Polskę i o pokój i nawrócenie świata – prowadzony przez kapłanów z różnych miejsc Polski – w którym w sposób wyjątkowy jest wzywany św. Andrzej Bobola.
EWTN Polska coraz bardziej odkrywa charyzmat św. Andrzeja Boboli – jako patrona naszej Ojczyzny, patrona Prawdy i Jedności.
„Mogą wiele Polsce wyprosić, jeżeli tylko się do mnie zwrócicie” – mówi do każdego z nas św. Andrzej Bobola. Propagowanie tego zaproszenia jest jedną z głównych misji telewizji.
Dorota Niedźwiecka
Więcej o św. Andrzeju Boboli znajdziecie w programach: ewtn.pl/bobola