We wrześniu 2020 r. ówczesny prezes TVP Jacek Kurski podpisał nowe porozumienie z przedstawicielami Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski ws. emisji treści katolickich. Telewizja Polska zadeklarowała, iż będzie "informować w sposób obiektywny i kompetentny o życiu wspólnoty Kościoła oraz o treściach religijnych życia społecznego i kulturalnego", a także uwzględniać stanowisko Kościoła katolickiego i "jego dorobku intelektualnego" w "audycjach publicystycznych, podejmujących problemy moralno-społeczne, życia zawodowego, społecznego i kulturalnego".
REKLAMA
Zobacz wideo Donald Tusk nie spodziewał się ciosu z tej strony. To było starcie roku 2024
Jak informowaliśmy w Gazeta.pl, w umowie dokładnie wyliczono, jakie programy i w jakiej częstotliwości mają pojawiać się w TVP 1, TVP 2, TV Polonia, TVP Info, TVP 3, TVP Historia, TVP Kultura i VOD TVP, a także jakie treści mają być publikowane na stronach internetowych Telewizji Polskiej. To m.in. codzienne transmisje mszy świętych, relacje z wydarzeń organizowanych przez Caritas, emisje filmów dokumentalnych.
TVP chce nowej umowy z Kościołem
W grudniu tego roku Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP przekazał nam, iż Telewizja Polska "wyraziła gotowość do współtworzenia i podpisania nowego porozumienia z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski, które opierałoby się na realnych założeniach i możliwościach finansowych - z pożytkiem dla widzów telewizji publicznej, w tym osób wierzących".
Przedstawiciele TVP wskazują, iż zestawienie programów zawartych w w tej chwili obowiązującym porozumieniu było "tak obszerne, iż Redakcja Audycji Katolickich choćby nie realizowała wszystkich zapisów". Z danych TVP wynika ponadto, iż w 2019 r. budżet audycji katolickich wynosił niecałe 14 mln zł. W 2020 r. było to 21 mln, w 2021 r. - 25,1 mln, w 2022 r. - 26,8 mln, w 2023 r. - 34,4 mln.
Telewizja Polska podkreśliła jednocześnie, iż "dużym wysiłkiem stara się wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi wierzących" i zabezpieczyła na przyszły rok pieniądze na transmisje Mszy świętych i Koronki do Bożego Miłosierdzia, a także magazynu "Między Ziemią a Niebem" (połączonego z transmisją modlitwy Anioł Pański z udziałem papieża Franciszka) oraz "Kościół z Bliska". "Pozostałe produkcje - mimo naszych najlepszych chęci - stoją pod znakiem zapytania" - zaznacza Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP.
Rzecznik KEP: Brak realizacji niektórych zapisów budzi niepokój
W poniedziałek, po dwóch tygodniach od przesłania przez nas pytań, do kwestii odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
"Porozumienie KEP-TVP zawarte w 2020 roku adekwatnie odpowiada na potrzeby wiernych w Polsce i realizuje ich konstytucyjne prawa. Jest także wyrazem wspólnej troski KEP i TVP o zachowanie wartości chrześcijańskich w mediach oraz o wspólnototwórczą rolę telewizji. Realizacja tego Porozumienia stanowi także niezbędny element działań przeciwko wykluczeniu społecznemu" - czytamy.
"Chciałbym też zwrócić uwagę, iż jest to dokument cały czas obowiązujący, a obecny brak realizacji niektórych jego zapisów budzi uzasadniony niepokój. Sekretariat KEP wyraża wolę dialogu w kwestii dalszej współpracy, z podkreśleniem potrzeby zachowania kluczowych zobowiązań wzajemnych, w tym autonomii Redakcji Audycji Katolickich TVP w zakresie głoszenia nauczania Kościoła" - dodał ks. Leszek Gęsiak.