Episkopat reaguje na doniesienia ws. nowej umowy z TVP. Jest "wola dialogu", ale są też oczekiwania

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl


Konferencja Episkopatu Polski jest gotowa do rozmów z Telewizją Polską co do dalszej współpracy - przekazał portalowi Gazeta.pl rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Sprawa dotyczy renegocjacji warunków porozumienia podpisanego w 2020 r. jeszcze przez ówczesnego prezesa TVP Jacka Kurskiego. Kościół, choć wyraża "wolę dialogu", zaznacza, iż ma wobec TVP konkretne oczekiwania.
We wrześniu 2020 r. ówczesny prezes TVP Jacek Kurski podpisał nowe porozumienie z przedstawicielami Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski ws. emisji treści katolickich. Telewizja Polska zadeklarowała, iż będzie "informować w sposób obiektywny i kompetentny o życiu wspólnoty Kościoła oraz o treściach religijnych życia społecznego i kulturalnego", a także uwzględniać stanowisko Kościoła katolickiego i "jego dorobku intelektualnego" w "audycjach publicystycznych, podejmujących problemy moralno-społeczne, życia zawodowego, społecznego i kulturalnego".


REKLAMA


Zobacz wideo Donald Tusk nie spodziewał się ciosu z tej strony. To było starcie roku 2024


Jak informowaliśmy w Gazeta.pl, w umowie dokładnie wyliczono, jakie programy i w jakiej częstotliwości mają pojawiać się w TVP 1, TVP 2, TV Polonia, TVP Info, TVP 3, TVP Historia, TVP Kultura i VOD TVP, a także jakie treści mają być publikowane na stronach internetowych Telewizji Polskiej. To m.in. codzienne transmisje mszy świętych, relacje z wydarzeń organizowanych przez Caritas, emisje filmów dokumentalnych.
TVP chce nowej umowy z Kościołem
W grudniu tego roku Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP przekazał nam, iż Telewizja Polska "wyraziła gotowość do współtworzenia i podpisania nowego porozumienia z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski, które opierałoby się na realnych założeniach i możliwościach finansowych - z pożytkiem dla widzów telewizji publicznej, w tym osób wierzących".
Przedstawiciele TVP wskazują, iż zestawienie programów zawartych w w tej chwili obowiązującym porozumieniu było "tak obszerne, iż Redakcja Audycji Katolickich choćby nie realizowała wszystkich zapisów". Z danych TVP wynika ponadto, iż w 2019 r. budżet audycji katolickich wynosił niecałe 14 mln zł. W 2020 r. było to 21 mln, w 2021 r. - 25,1 mln, w 2022 r. - 26,8 mln, w 2023 r. - 34,4 mln.


Telewizja Polska podkreśliła jednocześnie, iż "dużym wysiłkiem stara się wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi wierzących" i zabezpieczyła na przyszły rok pieniądze na transmisje Mszy świętych i Koronki do Bożego Miłosierdzia, a także magazynu "Między Ziemią a Niebem" (połączonego z transmisją modlitwy Anioł Pański z udziałem papieża Franciszka) oraz "Kościół z Bliska". "Pozostałe produkcje - mimo naszych najlepszych chęci - stoją pod znakiem zapytania" - zaznacza Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP.


Rzecznik KEP: Brak realizacji niektórych zapisów budzi niepokój
W poniedziałek, po dwóch tygodniach od przesłania przez nas pytań, do kwestii odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
"Porozumienie KEP-TVP zawarte w 2020 roku adekwatnie odpowiada na potrzeby wiernych w Polsce i realizuje ich konstytucyjne prawa. Jest także wyrazem wspólnej troski KEP i TVP o zachowanie wartości chrześcijańskich w mediach oraz o wspólnototwórczą rolę telewizji. Realizacja tego Porozumienia stanowi także niezbędny element działań przeciwko wykluczeniu społecznemu" - czytamy.
"Chciałbym też zwrócić uwagę, iż jest to dokument cały czas obowiązujący, a obecny brak realizacji niektórych jego zapisów budzi uzasadniony niepokój. Sekretariat KEP wyraża wolę dialogu w kwestii dalszej współpracy, z podkreśleniem potrzeby zachowania kluczowych zobowiązań wzajemnych, w tym autonomii Redakcji Audycji Katolickich TVP w zakresie głoszenia nauczania Kościoła" - dodał ks. Leszek Gęsiak.
Idź do oryginalnego materiału