„(…) Podnieś rękę i włóż ją do mego boku,
i nie bądź niedowiarkiem, ale wierzącym.” (J 20, 27)
W Niedzielę Antypaschy wolska parafia obchodziła drugie święto parafialne. Paschalną euforia święta, podkreślił swoją obecnością Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz, który w imieniu Jego Eminencji Wielce Błogosławiony Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, przewodniczył św. Liturgii. Obecni byli m.in. ihumen dr Pantelejmon (Karczewski) z Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, ks. prot. płk Łukasz Godun, proboszcz katedralnej parafii wojskowej w Warszawie oraz duchowni dekanatu warszawskiego na czele z ks. mitratem dr. Adamem Misijukiem, proboszczem wolskiej parafii.
Przed wejściem do świątyni hierarchę spotykała liczna grupa dzieci i młodzieży z punktu katechetycznego oraz starosta cerkiewny, członkowie rady parafialnej i prezydium Stowarzyszenia Wierni Tradycji Pokoleń.
Na uroczystości święta przybyła Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępczyni burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy, a także Paweł Gutt, zastępca kierownika – Główny Specjalista
Działu Protokołu i Organizacji Wydarzeń Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej.
Podczas św. Liturgii, chórem parafialnym dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk, chórem młodzieżowym Adam Tomaszewski, natomiast chórkiem dziecięcym Klaudia Tomaszewska.
Do licznie zebranych wiernych, z pouczającym słowem zwrócił się biskup Warsonofiusz, który w homilii podkreślił aktualność realnej rzeczywistości Zmartwychwstałego Chrystusa w życiu wierzącego. Przeprowadził czytelną syntezę między życiem, dobrowolnym cierpieniem, autentyczną śmiercią Zbawiciela jako człowieka i Jego triumfalnym zwycięstwem nad nią jako Boga, a naszym ziemskim losem i wezwaniem do życia wiecznego w Królestwie Niebieskim. Kaznodzieja powiedział m.in.: „Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane.” (Mt 6,33) Apostoł Tomasz utwierdza nas w wierze, byśmy byli pewni, iż On wróci. Krzyż był tylko początkiem. Przez swoją mękę Chrystus zradza nas do nowego życia. Ten, który dla nas przyjął ludzkie ciało, prowadzi nas przez życie i przygotowuje do wiecznej szczęśliwości. Chrystus przez swoje zmartwychwstanie pokazał uczniom i każdemu, kto Jemu uwierzył, iż jest ponadczasowy. Przychodzi do uczniów mimo zamkniętych drzwi, wywołując u nich przerażenie. Przecież wiedzieli, iż ich Pan został pochowany… Tylko Bóg, źródło życia może przemienić ludzkie serce i położyć kres wszelkiemu cierpieniu. Tylko z Nim zmartwychwstajemy do chwały życia wiecznego.
Na zakończenie proboszcz ks. Adam Misijuk przekazał świąteczne życzenia i błogosławieństwo Jego Eminencji Wielce Błogosławionego metropolity Sawy, a także podziękował zwierzchnikowi Cerkwi za ojcowską opiekę nad wolską parafią, życząc szybkiego powrotu do zdrowia. Ksiądz Misijuk wyraził wdzięczność także Jego Ekscelencji biskupowi Warsonofiuszowi za przewodniczenie św. Liturgii i modlitwę w Niedzielę o Tomaszu.
Po św. Liturgii miała miejsce uroczysta procesja paschalna, poprzedzona panichidą. Poświęcono groby zmarłych hierarchów naszej Cerkwi, duchownych, żołnierzy i wiernych spoczywających na parafialnym wolskim cmentarzu.
Na zakończenie, wierni otrzymali cząstkę Artosa – chleba święconego w noc paschalną, nawiązującego do starożytnej apostolskiej tradycji dzielenia się podczas spotkań eucharystycznych.
ks. mitrat dr Piotr Kosiński
zdjęcia: Łukasz Troc










