Dlaczego Sienkiewicz sięgał po okrucieństwo? [PODCAST]

stacja7.pl 3 miesięcy temu

Oczywiście możemy uważać, iż XVII wiek to było dawno temu. Ludzie byli inni, panowały inne zasady. Jak to się mówi, to były dzikie czasy.

Dzikie czasy, czasy krwi, czasy przemocy. Ale pewne działania bohaterów Sienkiewicza, i to nie tylko bohaterów negatywnych, są trudne do zaakceptowania chyba choćby wobec tamtych standardów. I Sienkiewicz tego nie kryje.

Sienkiewicz nie wybiela swoich bohaterów

Jednym z pierwszych tego przykładów jest postać, która nie jest pierwszoplanowym bohaterem, ale jest bardzo istotną postacią w Ogniem i Mieczem, czyli kniaź Jarema. Postać, która jest oczywiście bardzo niejednoznaczna historycznie, czy bardzo, chyba jednak bardzo, ale też w samym „Ogniem i Mieczem”.

Z jednej strony żywią podziw wszyscy wobec niego, czy wszyscy, szlachta. Wszyscy, kozacy na swój sposób też. Ale z drugiej strony podziw budzi jako pan wojenny, jako dowódca.

Przedtem budzi podziw jako ten, który potrafił zagospodarować Zadnieprze jako dobry gospodarz swoich włości. Dobry, ale już wtedy nieustępliwy, mściwy, okrutny, już przed wybuchem wojny. Natomiast w momencie, gdy wojna wybucha, oczywiście, gdy Jarema zapowiada, iż szabli nie schowa, dopóki buntu we krwi nie utopi, Ukrainie spokoju nie przywróci.

W „Potopie” mamy straszne sceny pod Częstochową. Nie w Częstochowie, ale pod Częstochową. Po wyprawie Kmicica w celu wysadzenia kolubryny, gdy Kmicic najpierw sam jest złapany przez Kuklinowskiego i torturowany przez niego, a później gdy karta się odwraca, wpadają Kiemlicze, ojciec brać, którzy pomagają Kmicicowi. Kmicic sam, adekwatnie nie mając już do tego żadnego racjonalnego powodu poza zemstą, torturuje Kuklinowskiego i torturuje go gorzej niż Kuklinowski zdołał torturować Kmicica.

Krwawa zemsta. Czy jest w stanie przynieść ulgę pokrzywdzonym? Jaki jest adekwatnie jej cel i czy warto się mścić? Posłuchajcie!

Czym jest podcast “Ogniem i piórem”?

Cykl podcastów “Ogniem i piórem” obejmuje dziesięć odcinków:

  1. “Ojciec Niepodległości”,
  2. “Rzeczpospolita”,
  3. “Wierność i zdrada”,
  4. “Fascynacja złem”,
  5. “Dzielność”,
  6. “Miłość”,
  7. “Zemsta”,
  8. “Nawrócenie i przebaczenie”,
  9. “Honor i humor”
  10. “Historia”.

Każdy epizod to prowadzone przez ks. Adamiaka niespełna dwudziestominutowe, energizujące spotkanie z Sienkiewiczem: słyszymy fragmenty jego prozy w mistrzowskiej interpretacji Marcina Nowakowskiego, w punkt dobrane anegdoty, przywoływani są Stanisław Lem, Witold Gombrowicz, Jan Paweł II, Hanna Malewska – autorka powieści “Panowie Leszczyńscy”, będącej uzupełnieniem do “Trylogii”, pojawiają się odniesienia do analiz historyka literatury, prof. Ryszarda Władysława Koziołka, znawcy prozy Sienkiewicza.

Wszystkie odcinki podcastu dostępne są na kanale YouTube Stacji7.

Kim jest ksiądz Staszek Adamiak, autor podcastu „Ogniem i piórem”?

Ksiądz Stanisław Adamiak to na co dzień rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, człowiek – encyklopedia, znawca literatury i historii, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie Warszawskim.

Autor wydanej staraniem Wydawnictwa Stacja7 bestsellerowej „Teologii Tolkiena”, powstałej w oparciu o treści z dwóch sezonów podcastów o „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionie”, publikowanych od 2019 r. w portalu Stacja7. Kontynuacją serii “Teologia Tolkiena” jest cykl podcastów Stacji7 o książkach C.S. Lewisa “Nie tylko Narnia”, w którym ks. Adamiak wychodzi poza alegoryczny świat Narni, idąc w stronę dużo mniej znanych powieści Lewisa, a także jego złożonego życiorysu i historii nawrócenia.

Specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa. Autor książek “Zawsze jest Wyjście” i Deo laudes. Historia sporu donatystycznego”.

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału