Dlaczego 70-letni włoski jezuita wędrował do Polski pieszo, by zobaczyć kraj, którego Maryja jest królową? Jaką rolę w ślubach lwowskich odegrał św. Andrzej Bobola? – 10 faktów o tym, dlaczego Maryja jest Królową Polski.
fot. Wikipedia
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
1. To Maryja sama upomniała się o tytuł Królowej Polski
Włoski jezuita o. Juliusz Mancinelli w 1608 roku, modląc się w Neapolu, usłyszał słowa Maryi: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to Królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam”. Objawienie to uznaje się za początek tytułowania Maryi Królową Polski.
2. 73-letni jezuita przyszedł pieszo do Polski
W 1610 roku, mimo sędziwego wieku, Mancinelli pieszo przebył drogę z Neapolu do Polski, by poznać naród, który Maryja tak bardzo umiłowała, i przekazać królowi Jej przesłanie.
3. Maryja na Wawelu ogłosiła się Królową Polski
Podczas pobytu w Polsce Mancinelli miał widzenie Matki Bożej, która powiedziała: „Jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest Mi bardzo drogi”. Było to w Krakowie, w miejscu szczególnie bliskim sercu Polaków.
4. Korona na Wieży Mariackiej to pamiątka objawienia
Na pamiątkę objawienia o. Mancinelliemu i jego misji w Krakowie, na wieży Kościoła Mariackiego zainstalowano koronę, która do dziś przypomina o Maryi jako Królowej Polski.
5. Św. Andrzej Bobola autorem ślubów lwowskich
Autorstwo ślubów lwowskich, które w 1656 roku ogłosił król Jan Kazimierz, przypisuje się św. Andrzejowi Boboli. Już co najmniej w 1623 roku, gdy Bobola został rektorem w Nieświeżu, poznał księcia litewskiego Albrechta Radziwiłła, który napisał książkę o objawieniach Maryi Mancinellemu. Ta idea go zafascynowała.
7. Maryja została ogłoszona Królową Polski podczas potopu szwedzkiego
1 kwietnia 1656 r. w katedrze we Lwowie król Jan Kazimierz oddał naród pod opiekę Maryi, ogłaszając Ją Królową Korony Polskiej, w czasie jednej z największych tragedii w historii – potopu szwedzkiego.
8. Matka Boża Częstochowska – Tarcza Narodu i Pani Jasnej Góry
W trudnych momentach dziejowych naród gromadził się wokół Czarnej Madonny z Jasnej Góry. Jej wizerunek stał się symbolem duchowej jedności i oporu – szczególnie w czasie zaborów, wojen i komunizmu. Miliony wiernych składają tu osobiste zawierzenia, a Maryja odpowiada licznymi cudami i łaskami.
9. Matka Boża Ostrobramska – Opiekunka Kresów i znaku jedności
Matka Miłosierdzia z Ostrej Bramy była Królową nie tylko Wilna, ale całych Kresów Rzeczypospolitej. Jej kult zjednoczył katolików i prawosławnych, Polaków i Litwinów. W czasie zaborów dawała nadzieję na wolność, dziś przypomina o duchowym dziedzictwie Wschodu.
10. 1920 rok – Maryja ratuje Polskę przed bolszewikami
W obliczu zagrożenia bolszewickiego w 1920 r. biskupi zawierzyli naród Maryi, przez ręce Boboli. gdy pięciomilionowa armia bolszewicka zmierza na Warszawę. Biskupi polscy przyjeżdżają na Jasną Górę, by zawierzyć kraj Matce Bożej i u Jej stóp szukać ratunku. I dzieje się rzecz nadzwyczajna! W Jej kaplicy, w miejscu, gdzie od wieków Maryja Królowa Polski pomagała Narodowi, biskupi uświadamiają sobie rolę św. Andrzeja Boboli dla Polski!15 sierpnia – w dzień Jej Wniebowzięcia – doszło do Cudu nad Wisłą, który uratował nie tylko Polskę, ale całą Europę przed komunizmem.
11. Królowa Polski podczas komunizmu – Jasnogórskie Śluby Narodu
W 1956 roku, gdy Polska znajdowała się pod reżimem komunistycznym, kard. Wyszyński napisał Jasnogórskie Śluby Narodu, które odczytano przed milionem wiernych. Był to akt duchowego sprzeciwu i oddania Maryi, a także apel o moralną odnowę narodu.
12. Maryja Królową Polski nie tylko z tytułu, ale z serc wiernych
Maryjne królowanie w Polsce to nie tylko historyczny akt, ale żywa wiara i codzienne świadectwo milionów Polaków. Objawienia, śluby, cudowne ocalenia i nieustanne modlitwy pokazują, iż Maryja rzeczywiście prowadzi ten naród – z miłością, troską i nadzieją.