Dlaczego Maryja została Królową Polski? – 12 interesujących faktów

13 godzin temu

Dlaczego 70-letni włoski jezuita wędrował do Polski pieszo, by zobaczyć kraj, którego Maryja jest królową? Jaką rolę w ślubach lwowskich odegrał św. Andrzej Bobola? 10 faktów o tym, dlaczego Maryja jest Królową Polski.


fot. Wikipedia
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

1. To Maryja sama upomniała się o tytuł Królowej Polski
Włoski jezuita o. Juliusz Mancinelli w 1608 roku, modląc się w Neapolu, usłyszał słowa Maryi: „Dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski? Ja to Królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam”. Objawienie to uznaje się za początek tytułowania Maryi Królową Polski.

2. 73-letni jezuita przyszedł pieszo do Polski

W 1610 roku, mimo sędziwego wieku, Mancinelli pieszo przebył drogę z Neapolu do Polski, by poznać naród, który Maryja tak bardzo umiłowała, i przekazać królowi Jej przesłanie.

3. Maryja na Wawelu ogłosiła się Królową Polski
Podczas pobytu w Polsce Mancinelli miał widzenie Matki Bożej, która powiedziała: „Jestem Królową Polski. Jestem Matką tego narodu, który jest Mi bardzo drogi”. Było to w Krakowie, w miejscu szczególnie bliskim sercu Polaków.

4. Korona na Wieży Mariackiej to pamiątka objawienia
Na pamiątkę objawienia o. Mancinelliemu i jego misji w Krakowie, na wieży Kościoła Mariackiego zainstalowano koronę, która do dziś przypomina o Maryi jako Królowej Polski.

5. Św. Andrzej Bobola autorem ślubów lwowskich
Autorstwo ślubów lwowskich, które w 1656 roku ogłosił król Jan Kazimierz, przypisuje się św. Andrzejowi Boboli. Już co najmniej w 1623 roku, gdy Bobola został rektorem w Nieświeżu, poznał księcia litewskiego Albrechta Radziwiłła, który napisał książkę o objawieniach Maryi Mancinellemu. Ta idea go zafascynowała.

7. Maryja została ogłoszona Królową Polski podczas potopu szwedzkiego

1 kwietnia 1656 r. w katedrze we Lwowie król Jan Kazimierz oddał naród pod opiekę Maryi, ogłaszając Ją Królową Korony Polskiej, w czasie jednej z największych tragedii w historii – potopu szwedzkiego.

8. Matka Boża Częstochowska – Tarcza Narodu i Pani Jasnej Góry

W trudnych momentach dziejowych naród gromadził się wokół Czarnej Madonny z Jasnej Góry. Jej wizerunek stał się symbolem duchowej jedności i oporu – szczególnie w czasie zaborów, wojen i komunizmu. Miliony wiernych składają tu osobiste zawierzenia, a Maryja odpowiada licznymi cudami i łaskami.

9. Matka Boża Ostrobramska – Opiekunka Kresów i znaku jedności

Matka Miłosierdzia z Ostrej Bramy była Królową nie tylko Wilna, ale całych Kresów Rzeczypospolitej. Jej kult zjednoczył katolików i prawosławnych, Polaków i Litwinów. W czasie zaborów dawała nadzieję na wolność, dziś przypomina o duchowym dziedzictwie Wschodu.

10. 1920 rok – Maryja ratuje Polskę przed bolszewikami

W obliczu zagrożenia bolszewickiego w 1920 r. biskupi zawierzyli naród Maryi, przez ręce Boboli. gdy pięciomilionowa armia bolszewicka zmierza na Warszawę. Biskupi polscy przyjeżdżają na Jasną Górę, by zawierzyć kraj Matce Bożej i u Jej stóp szukać ratunku. I dzieje się rzecz nadzwyczajna! W Jej kaplicy, w miejscu, gdzie od wieków Maryja Królowa Polski pomagała Narodowi, biskupi uświadamiają sobie rolę św. Andrzeja Boboli dla Polski!15 sierpnia – w dzień Jej Wniebowzięcia – doszło do Cudu nad Wisłą, który uratował nie tylko Polskę, ale całą Europę przed komunizmem.

11. Królowa Polski podczas komunizmu – Jasnogórskie Śluby Narodu

W 1956 roku, gdy Polska znajdowała się pod reżimem komunistycznym, kard. Wyszyński napisał Jasnogórskie Śluby Narodu, które odczytano przed milionem wiernych. Był to akt duchowego sprzeciwu i oddania Maryi, a także apel o moralną odnowę narodu.

12. Maryja Królową Polski nie tylko z tytułu, ale z serc wiernych

Maryjne królowanie w Polsce to nie tylko historyczny akt, ale żywa wiara i codzienne świadectwo milionów Polaków. Objawienia, śluby, cudowne ocalenia i nieustanne modlitwy pokazują, iż Maryja rzeczywiście prowadzi ten naród – z miłością, troską i nadzieją.

Idź do oryginalnego materiału