Konstytucja apostolska Praedicate Evangelium: O Kurii Rzymskiej i jej służbie Kościołowi w świecie, ogłoszona przez papieża Franciszka w 2022 r., określa misję i zadania każdej dykasterii.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: Vatican NewsPhoto credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Poniżej przedstawiono funkcje i zadania Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodnie z konstytucją Praedicate Evangelium, promulgowaną 19 marca 2022 r.
Art. 88
Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów promuje świętą liturgię zgodnie z odnową podjętą przez Sobór Watykański II. Do jej kompetencji należy wszystko, co zgodnie z prawem należy do Stolicy Apostolskiej w zakresie regulacji i promocji świętej liturgii oraz czuwania nad tym, aby prawa Kościoła i normy liturgiczne były wiernie przestrzegane wszędzie.
Art. 89
- Do zadań Dykasterii należy opracowywanie lub rewizja i aktualizacja typicznych wydań ksiąg liturgicznych.
- Dykasteria potwierdza przekłady ksiąg liturgicznych na języki współczesne i udziela recognitio odpowiednim dostosowaniom do kultur lokalnych, zatwierdzonym zgodnie z prawem przez konferencje episkopatów. Udziela także recognitio kalendarzom partykularnym oraz własnym formularzom Mszy i Liturgii Godzin Kościołów partykularnych oraz instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, po ich zatwierdzeniu przez adekwatne władze.
- Dykasteria wspiera biskupów diecezjalnych i konferencje episkopatów w promocji – poprzez skuteczne i odpowiednie środki – apostolatu liturgicznego, zwłaszcza w odniesieniu do celebracji Eucharystii, innych sakramentów i czynności liturgicznych, dla coraz aktywniejszego uczestnictwa wiernych. Wraz z konferencjami episkopatów zachęca do refleksji nad możliwymi formami inkulturacji liturgii i towarzyszy ich kontekstualizacji.
Art. 90
- Dykasteria czuwa nad dyscypliną sakramentów i kwestiami prawnymi dotyczącymi ich ważnego i godziwego sprawowania, a także nad dyscypliną sakramentaliów, bez uszczerbku dla kompetencji Dykasterii Nauki Wiary.
- Rozpatruje i udziela próśb o indulty i dyspensy w sprawach przekraczających kompetencje biskupów diecezjalnych.
Art. 91
Dykasteria promuje i organizuje okresowe Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne oraz współpracuje przy organizacji Krajowych Kongresów Eucharystycznych.
Art. 92
Dykasteria odpowiada za sprawy dotyczące życia liturgicznego:
- promując formację liturgiczną na różnych poziomach, także poprzez spotkania wieloregionalne;
- wspierając komisje lub instytuty powołane do promowania apostolatu liturgicznego, muzyki, śpiewu i sztuki sakralnej;
- erygując stowarzyszenia międzynarodowe w tych celach lub zatwierdzając ich statuty.
Art. 93
Dykasteria odpowiada za regulację i dyscyplinę świętej liturgii w odniesieniu do – dozwolonego według ustalonych norm – korzystania z ksiąg liturgicznych sprzed reformy Soboru Watykańskiego II.
Art. 94
Dykasteria troszczy się o zachowanie kultu świętych relikwii, potwierdzanie patronów oraz przyznawanie tytułu bazyliki mniejszej.
Art. 95
Dykasteria wspomaga biskupów diecezjalnych, aby formy pobożności ludowej coraz bardziej odpowiadały normom Kościoła i były w harmonii ze świętą liturgią, poprzez ustalanie zasad i udzielanie wskazówek do ich owocnego wprowadzenia w Kościołach partykularnych.
Art. 96
Dykasteria wspiera biskupów w pełnieniu ich adekwatnego urzędu moderatorów, promotorów i stróżów całego życia liturgicznego Kościoła partykularnego, oferując wytyczne i sugestie dla adekwatnej formacji liturgicznej, aby zapobiegać ewentualnym nadużyciom i je eliminować.
Art. 97
Dla skuteczniejszego wypełniania swoich zadań Dykasteria, oprócz członków i konsultorów, może korzystać ze współpracy i regularnej wymiany z komisjami liturgicznymi różnych konferencji episkopatów oraz z międzynarodowymi zespołami tłumaczącymi księgi liturgiczne na główne języki; śledzi także z zainteresowaniem wkład instytucji wyższych studiów kościelnych w dziedzinie liturgii.
słowa kluczowe: Dykasteria ds. Kultu Bożego, Dyscyplina Sakramentów, Praedicate Evangelium, liturgia katolicka, kongres eucharystyczny, Kościół katolicki