Czy Zwierzęta Powinny Mieć Prawa? Dyskusja Filozofów i Teologów na Uczelni Łazarskiego

stacja7.pl 1 tydzień temu

Odpowiedzi na te pytania poszukiwano podczas panelu dyskusyjnego na Uczelni Łazarskiego, w którym udział wzięli dr hab. Dominika Dzwonkowska i ks. dr Błażej Węgrzyn.

Perspektywy Kantowskie i Kartezjańskie – Co oznacza bycie osobą?

W debacie, którą otworzył o. dr Janusz Pyda OP, dr hab. Dominika Dzwonkowska odniosła się do klasycznych teorii etycznych Kanta i Kartezjusza, analizując koncepcję osoby w etyce. Dzwonkowska przedstawiła koncepcję osoby jako bytu o określonych prawach i obowiązkach, pytając, czy ten model można rozszerzyć na zwierzęta. Czy każde zwierzę powinno mieć jednakowe prawa, czy raczej jest to przywilej, który uzależniamy od rodzaju relacji, jakie mamy z danym gatunkiem? Zwróciła także uwagę na różnice w traktowaniu zwierząt domowych i dzikich, co wprowadza do debaty nowe pytania etyczne.

GALERIA ZDJĘĆ

Prawa przyrodzone a nadane – Refleksja teologiczna ks. dr. Błażeja Węgrzyna

Ks. dr Błażej Węgrzyn z Akademii Katolickiej wniósł do dyskusji perspektywę teologiczną, opierającą się na podziale praw na pozytywne i przyrodzone. Wyjaśnił, iż choć nadanie zwierzętom praw pozytywnych jest możliwe, prawa przyrodzone przysługują według doktryny jedynie osobom. Pojawiło się pytanie, czy nadanie zwierzętom osobowości prawnej, jak sugerują niektóre ruchy, jest słuszne, oraz jak rozumieć różnicę antropologiczną między człowiekiem a zwierzęciem.

Czy Potrzebujemy Nowych Kategorii Etycznych? „Osoba Graniczna” jako alternatywa

W trakcie żywiołowej debaty, do której dołączyli profesorowie i studenci Uczelni Łazarskiego, rozważano potrzebę wprowadzenia nowej kategorii prawnej – „osoby granicznej”. Ta koncepcja mogłaby pomóc w rozwiązaniu problemów wynikających z przyznawania zwierzętom ograniczonych praw. Obecne kategorie osoby i przedmiotu mogą być niewystarczające do opisania relacji między ludźmi a światem fauny, co rodzi potrzebę redefinicji systemu praw i norm.

Spotkanie, zorganizowane przez rektora Uczelni Łazarskiego prof. dra hab. Macieja Rogalskiego oraz ks. prof. Krzysztofa Pawlinę z Akademii Katolickiej, spotkało się z dużym zainteresowaniem publiczności. Pełna treść debaty do obejrzenia w serwisie YouTube.

materiały prasowe, jk/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału