Czy przemoc jest powodem do unieważnienia ślubu? Ksiądz wyjaśnia. "Może otworzyć drogę"

3 godzin temu
Zdjęcie: Ślub, fot. Dainis Zvingulis / iStock, fot. Screen @ks.sebastianpicur / TikTok


Z jakich powodów można unieważnić ślub kościelny? Choć Watykan podkreśla, iż sakrament małżeństwa jest nierozerwalny, istnieją pewne sytuacje, m.in. przemoc w rodzinie, które mogą stanowić podstawę do starań o unieważnienie. Choć kwestia ta budzi wiele pytań, pewien duchowny stara się je wyjaśnić.
W kontekście przemocy domowej i trudnych wyborów moralnych coraz częściej pada pytanie o możliwość unieważnienia ślubu kościelnego. Choć księża zwykle bronią trwałości małżeństwa, niektóre okoliczności mogą otworzyć drogę do unieważnienia sakramentu. Ksiądz Sebastian Picur, komentując tę kwestię, zwraca uwagę na konkretne warunki, w których wierni mogą starać się o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego.


REKLAMA


Zobacz wideo "Po pandemii nie robimy już wesel na 300 osób". Wedding plannerka zwraca też uwagę na inny trend. "Przykry dla par młodych"


Z jakich powodów można unieważnić ślub kościelny? Przemoc domowa jest jednym z nich
Kościół katolicki od zawsze głosi nierozerwalność sakramentu małżeństwa, co dla wielu może sugerować, iż choćby w przypadku przemocy nie ma możliwości zakończenia takiego związku. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana. Kościół wyraźnie potępia każdą formę przemocy i naruszania godności drugiego człowieka, nie uznając żadnych wyjątków.


Kiedy jeden z użytkowników TikToka zapytał młodego duchownego, dlaczego prawo kościelne nie przewiduje rozwodów dla osób zdradzonych lub bitych w małżeństwie, ksiądz Sebastian Picur odpowiedział jasno.


Kościół nie akceptuje krzywdzenia kogokolwiek. W takich sytuacjach możliwa jest separacja lub zbadanie ważności małżeństwa, co może otworzyć drogę do jego unieważnienia.


Jak się więc okazuje, w przypadku poważnych problemów, takich jak przemoc domowa, ofiary mogą szukać wyjścia nie tylko poprzez separację, ale także starając się o unieważnienie małżeństwa kościelnego. To daje nadzieję tym, którzy chcieliby ułożyć sobie życie, nie rezygnując z możliwości ponownego wzięcia ślubu kościelnego z adekwatną osobą. Proces ten wymaga jednak wykazania, iż związek od początku nie spełniał warunków ważnego sakramentu, co otwiera możliwość jego zakończenia zgodnie z prawem kościelnym.


Co zrobić, aby unieważnić ślub kościelny? Przygotuj się na wymagający proces
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do sądu kościelnego w diecezji, do której należysz. W formularzu musisz przedstawić powody, dla których uważasz, iż wasze małżeństwo od samego początku było nieważne. Może to dotyczyć m.in. zatajenia istotnych informacji (np. orientacji seksualnej), przemocy, poważnych problemów psychicznych czy przymusu. Warto mieć na uwadze, iż proces nie dotyczy rozwiązania małżeństwa, ale ustalenia, czy było ono ważnie zawarte. Następnie obie ze stron zostają przesłuchane. Odbywa się to za pośrednictwem rozmów, podczas których sąd kościelny zbada wszystkie szczegóły waszego związku.


Często zostają także wezwani świadkowie, którzy są poproszeni o potwierdzenie wersji wydarzeń. Jest to moment, w którym trzeba być przygotowanym na szczegółowe pytania dotyczące relacji, decyzji przed ślubem i tego, co działo się w trakcie małżeństwa. Cała procedura może trwać od kilku miesięcy do choćby kilku lat, w zależności od złożoności sprawy i dostępności dowodów. Koszty również są zróżnicowane. W zależności od diecezji mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, ale niektóre sądy kościelne oferują możliwość zmniejszenia opłat, jeżeli sytuacja finansowa jest trudna.
Doświadczasz przemocy domowej? Szukasz pomocy? Możesz zgłosić się na przykład do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Bezpłatna infolinia czynna jest całodobowo pod numerem telefonu 800 12 00 02. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie. jeżeli występuje zagrożenie życia - dzwoń na numer alarmowy 112.
Idź do oryginalnego materiału