Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Ostatnie chwile przed wigilią to nie tylko czas gorączkowych przygotowań w kuchni, porządków i zakupów, ale także modlitwy, zadumy i euforii z narodzin Chrystusa, wyrażanej nie tylko w czasie pasterki. I tu pojawia się pytanie, co z Eucharystią. Prawdopodobnie każdy katolik już od dzieciństwa i pierwszych lekcji religii w szkole ma wpojone, iż przed przystąpieniem do sakramentu komunii powinien pójść do spowiedzi i być bez grzechu. Nie do końca jest to jednak prawda, choć temat budzi spore kontrowersje i wątpliwości.
REKLAMA
Zobacz wideo Byłam na jarmarku świątecznym w Krakowie. Nie tylko ceny były zaskakujące
Czy pójście do komunii bez spowiedzi to grzech? Katechizm Kościoła Katolickiego mówi jasno
Skąd te wątpliwości? Komunia święta to dla katolików moment szczególny, a zgodnie z naukami Kościoła każdy wierny zobowiązany jest nie tylko do uczestnictwa w niedzielnej mszy, ale także do przyjmowania eucharystii w stanie łaski. Tę należy przyjąć przynajmniej raz w roku, w Wielkanoc, przed którą również należy udać się do spowiedzi. Co z Bożym Narodzeniem? Nie ma obowiązku przystępowania do komunii, choć pełne uczestnictwo we mszy zakłada także przyjęcie tego sakramentu. Przed sakramentem należy jednak upewnić się, iż jest się w stanie łaski, a więc nie został popełniony grzech ciężki.
Ten, kto ma świadomość popełnienia grzechu śmiertelnego, nie powinien przyjmować Komunii świętej, choćby jeżeli przeżywa wielką skruchę, bez uzyskania wcześniej rozgrzeszenia sakramentalnego. [...] Grzech śmiertelny wymaga pełnego poznania i całkowitej zgody. Zakłada wiedzę o grzesznym charakterze czynu, o jego sprzeczności z prawem Bożym. Zakłada także zgodę na tyle dobrowolną, by stanowił on wybór osobisty
- czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Nie można więc przystępować do komunii bez spowiedzi po popełnieniu grzechu ciężkiego. Nie oznacza to jednak, iż za każdym razem przed komunią należy się wyspowiadać.
Spowiedź Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl
Czy trzeba iść do spowiedzi przed komunią? Ksiądz tłumaczy
Na łamach portalu aleteia.org tłumaczył to franciszkanin Stanislav Zore, arcybiskup Lublany. Z pytaniem do arcybiskupa zwrócił się jeden z wiernych, który podczas niedzielnego kazania usłyszał, iż przyjęcie komunii bez wcześniejszej spowiedzi jest świętokradztwem. Duchowny rozjaśnił wątpliwości i wyjaśnił, iż przystąpienie do komunii bez sakramentu pojednania nie oznacza, iż taki wierny zgrzeszył. Grzechy lekkie oraz te, co do których popełnienia nie mamy świadomości, "rozwiązuje" już bowiem spowiedź powszechna, a więc akt pokuty odmawiany w trakcie mszy.
Polecamy także: Co zrobić ze starym albo zepsutym różańcem? Ksiądz powiedział jasno. "Słowu życia należy się szacunek"
Kto nie jest świadomy ciężkiego grzechu, może i choćby powinien przystąpić do komunii, ponieważ grzechy powszednie odpuszcza już żal na początku mszy świętej, modlitwa 'Panie, nie jestem godzien' przed komunią i sama komunia
- zaznaczył i dodał, iż do prawidłowego osądu "potrzebne jest jednak dobrze uformowane sumienie".
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.