Komunia święta przyjmowana jest przez wiernych w trakcie każdej mszy świętej. To dla nich jeden z najważniejszych momentów, ponieważ wówczas mogą doświadczyć duchowego pokarmu oraz zbliżyć się do Chrystusa. Zanim jednak do tego dojdzie, muszą wypełnić kilka obowiązków uwzględnionych w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Choć podstawą jest stan łaski uświęcającej, samo wyspowiadanie się nie wystarczy. Znaczenie ma również wstrzemięźliwość.
REKLAMA
Zobacz wideo Niewiarygodne! Msza za reprezentację Polski na Euro!
Jak przygotować się do przyjęcia komunii? Stan łaski uświęcającej to nie wszystko
Zgodnie z prawem obowiązującym w Kościele katolickim, najważniejszym warunkiem przyjęcia komunii jest stan łaski uświęcającej. To oznacza, iż wierni muszą udać się do spowiedzi, by uwolnić się od grzechów ciężkich. Od 1983 roku w Kościele katolickim obowiązuje jeszcze jedna zasada, która odnosi się bezpośrednio do przyjmowania Eucharystii. Wszystkich wiernych obowiązuje tak zwany post eucharystyczny. Oznacza to, iż osoby przystępujące do komunii nie powinny spożywać pokarmów ani napojów przynajmniej przez godzinę przed tym wydarzeniem. Wyjątkiem są jedynie niezbędne leki oraz woda. Godzinny post obowiązuje wyłącznie przed przyjęciem komunii świętej, co oznacza, iż po można jeść i pić bez ograniczeń.
Wszyscy udający się na sprawowanie Eucharystii powinni się do niej przygotować przez post i modlitwę, przez pojednanie z Bogiem i braćmi, a także przez rozważanie słowa Bożego i przygotowanie daru ofiarnego
- brzmi treść Ogólnego Wprowadzenia Mszału Rzymskiego Konferencji Episkopatu Polski.
Post eucharystyczny przed przyjęciem komunii. Niektórzy wierni są zwolnieni
Jak informuje portal msze.info, nakaz zachowania postu eucharystycznego przed przyjęciem sakramentu obowiązuje wszystkich wiernych. Kodeks Prawa Kanonicznego uwzględnia jednak dwa wyjątki, które dotyczą kapłanów oraz osób starszych zmagających się ze złym stanem zdrowia.
Sprawdź również: Kolejne polskie miasta ze strefami czystego transportu. Część mieszkańców nie wjedzie lub zapłaci karę
Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej
- czytamy w art. 919. § 1 i 2 KPK. Jak zauważa serwis Radio ZET, przed rokiem 1953 post eucharystyczny był znacznie bardziej rygorystyczny. Obowiązywał już od północy, a wierni nie mogli w tym czasie spożywać choćby wody.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.