Czy miasto straci dofinansowanie na remont Alei Wojska Polskiego?

2 godzin temu
Zdjęcie: miasto


Czarne chmury gromadzą się po raz kolejny nad Aleją Wojska Polskiego. I nie chodzi tu o warunki pogodowe, a o problemy, jakie miasto ponownie ma z tą zrealizowana już inwestycją, czyli remontem miejskiego odcinka DK91. Efektem tych problemów może być utrata unijnego dofinansowania w wysokości, bagatela – 159 mln złotych.

Problem wynika z wstrzymania dotacji przez dwie instytucje finansujące – Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak podały władze miasta na specjalnie zwołanym w poniedziałek, 18 listopada briefingu prasowym, powodem wstrzymania wypłaty dofinansowania jest toczące się od przełomu 2022 i 2023 roku śledztwo dotyczące początkowo tylko dawnej „Jedynki”, a później sięgające, jak powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, „wszystkich dziedzin życia miasta”. Niestety, oprócz informacji, iż śledztwo prowadzi Prokuratura Krajowa, nie usłyszeliśmy żadnych konkretów. Pytania prokuratury kierowane były zarówno do urzędu Miasta, jak i do Miejskiego Zarządu Dróg. Rzecznik prasowy tej instytucji, Maciej Hasik zapewniał, iż z ich strony wszystkie działania były przeprowadzone jak należy:

Miasto jest przekonane, iż racja jest po ich stronie, iż wszystko co związane z przebudową Alei Wojska Polskiego zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami i umowami, zatem wstrzymanie dotacji jest bezzasadne. Dlatego władze Częstochowy zdecydowały się na złożenie wniosków do sądów rejonowych w Warszawie o zawezwanie instytucji wstrzymujących dofinansowanie do próby ugodowej. W tych wnioskach miasto wzywa do wypłaty dofinansowania, oferując ze swojej strony zrzeczenie się kosztów dodatkowych. Te koszta wynikają z tego, iż aby wypłacić wykonawcy należność za przeprowadzone prace przy przebudowie DK91 miasto musiało zaciągnąć kredyt, od którego musi teraz płacić odsetki.
Zainteresowanie budzi fakt, czy toczące się od dwóch lat śledztwo jest prowadzone „w sprawie”, czy też „przeciwko komuś”. Jak twierdzi Maciej Hasik, ta pierwsza wersja jest obowiązująca:

Przebudowa Alei Wojska Polskiego ma swoją długą i burzliwą historię. Przypomnijmy, pierwszy przetarg na jej remont ogłoszono w kwietniu 2016 roku, ale prace udało się rozpocząć dopiero w styczniu 2021 roku. Po pewnym czasie umowa z wykonawcą została rozwiązana – wg miasta nie dawał on gwarancji na wykonanie prac w terminie, a dodatkowo, w związku z podwyżką cen materiałów budowlanych zażądał dodatkowych pieniędzy. Nowy wykonawca miał zakończyć prace zgodnie z harmonogramem, czyli w listopadzie 2023 roku. Jak dobrze wiemy nie udało się terminu dotrzymać i dopiero w lutym 2024 roku mogliśmy przejechać wyremontowaną „Gierkówką” na całej jej długości.
Można na zakończenie zastanowić się, dlaczego władze miasta czekały z poinformowaniem opinii publicznej o kłopotach z pozyskaniem dofinansowania do dzisiaj (18 listopada)? Na ten dzień zwołana została również sesja Rady Miasta, na której miano dyskutować o budżecie Częstochowy na rok 2025. Czekamy na efekt zabiegów władz miasta w kwestii wypłaty dofinansowania. Brak tych pieniędzy to bez wątpienia potężna dziura w budżecie Częstochowy.

Idź do oryginalnego materiału