Szopka betlejemska wykonana przez 11-letnią Patrycję Tomaszewską, uczennicę ze Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie w diecezji płockiej, znajdzie się na międzynarodowej wystawie szopek w Watykanie.
Do tegorocznej edycji wystawy szopek w Watykanie zakwalifikowana została szopka, którą wybraliśmy spośród nagrodzonych prac konkursu plastycznego „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”. Konkurs mający w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ponad dziesięcioletnią tradycję, adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-15 lat i ma na celu podtrzymywanie oraz kultywowanie tradycji manualnego wykonywania szopek betlejemskich – przekazała Bogusława Trojanowska, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ>>> 7 kroków do… dobra! Zacznij już dziś!
Szopka została wykonana manualnie
Autorką szopki jest Patrycja Tomaszewska, 11-letnia uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie, w diecezji płockiej. Wykonana przez nią praca przypomina skromną, drewnianą, krytą strzechą szopę dla zwierząt. Ma prostą formę, przedstawia Świętą Rodzinę z Nazaretu. Poszczególne elementy zostały wykonane manualnie z wykorzystaniem naturalnych surowców: drewna, słomy, mchu, szyszek.
Szkielet stanowi konstrukcja wykonana z gałązek wierzbowych osadzonych na desce stanowiącej podstawę szopki. Spód wyłożono mchem, korą drzew oraz sianem. W centralnej części umieszczono żłóbek z małym Jezusem oraz postaci Maryi i św. Józefa. Do ich wykonania również wykorzystano naturalne materiały: liście, orzechy oraz słomę. Dach szopki pokryty jest słomą i mchem. Wieńczy go gwiazda betlejemska.
Na uwagę zasługuje fakt, iż do budowy szopek bożonarodzeniowych naturalne surowce, ze względu na ich dużą dostępność, wykorzystywano właśnie na wsiach. Jeszcze do połowy XX wieku w okresie świątecznym mazowieckie domy odwiedzały grupy kolędników z szopką przynosząc domownikom dobrą nowinę oraz szczęście i radość. Te najprostsze konstrukcje sklejone były z kartonu lub zbite z desek. Miały podłogę wyłożoną sianem oraz słomiane dachy, na szczycie których znajdowała się gwiazda betlejemska. Pielęgnowanie tej tradycji i symbolika szopki w obrzędowości świąt Bożego Narodzenia w piękny sposób nawiązują do działalności Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Muzeum to historia, która wciąż żyje – przekazało sierpeckie muzeum.
CZYTAJ>>> Watykan i Microsoft zrealizują wspólny projekt! Papież Franciszek pochwalił inicjatywę
Polska szopka jedną ze 100 szopek z całego świata
Szopka Patrycji Tomaszewskiej będzie jedną ze 100 szopek na wystawie w Watykanie („100 Presepi in Vaticano”). Jest to prestiżowe wydarzenie o charakterze międzynarodowym.
W 2023 roku w wystawie uczestniczyły 22 kraje, a szopki pochodziły z najróżniejszych regionów świata, poza Europą także z Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali czy Paragwaju. Wystawę zwiedziło wówczas ponad 260 tysięcy osób.
Zgłoszona przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu szopka prezentowana będzie wśród innych prac od 8 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra w Watykanie.
KAI,pa/Stacja7
Źródło
atom