![](https://salveregina.pl/wp-content/uploads/2021/08/s%CC%81w-Alfons-featured-6.jpg)
🔉Wysłuchaj rozmyślania:
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA. Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz. Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić. Jezu, Miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba. Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz. Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim. W roztargnieniach mów: Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem. |
Rozmyślanie.
„Własnemu Synowi Swemu nie przepuścił, ale Go za nas wszystkich wydał„ — (Rzym. 8, 32).
PRZYGOTOWANIE. — Zadośćuczynienie, jakie Syn Boży złożył Ojcu Przedwiecznemu, jest nieskończenie większe, niż dług, jaki przez swe grzechy zaciągnęliśmy wobec Pana Boga; nie byłoby więc sprawiedliwe, gdyby zginął grzesznik, który żałuje za swe grzechy i ofiarowuje Panu Bogu Zasługi Odkupiciela. Z drugiej zaś strony Pan Jezus nieustannie wstawia się w Niebie za nami, a Bóg Ojciec nie może czegokolwiek odmówić Swemu tak Ukochanemu Synowi. Dziękujmy więc Panu Bogu i prośmy Go z ufnością o wszelkie Łaski, powołując się zawsze na Nieskończone Zasługi Pana Jezusa.
— Rozważ, iż skoro Ojciec Przedwieczny dał nam Swego własnego Syna za Pośrednika i Obrońcę wobec Siebie i jako Ofiarę zadośćczynną za nasze grzechy, nie możemy więc już wątpić, iż udzieli nam wszelkich Łask, o jakie Go poprosimy, powołując się na naszego Odkupiciela. Jako też nam wszystkiego z Nim nie darował? Cóż nam Bóg odmówi, powiada Św. Paweł Apostoł, jeżeli nam Syna Swego nie odmówił?
Wszystkie nasze modlitwy nie są warte, by Pan Bóg je wysłuchał lub na nie zwrócił uwagę, nie zasługujemy bowiem na Łaski, ale na kary za nasze grzechy; jednakże zasługuje na wysłuchanie Pan Jezus, Który wstawia się za nami i składa za nas w Ofierze wszystkie Cierpienia Swego Życia, Swą Krew i Śmierć Swoją. Nie może Bóg Ojciec czegokolwiek odmówić Swemu Ukochanemu Synowi, Który Mu ofiaruje zapłatę wartości nieskończonej. Syn Boży jest niewinny — wszystko, co On spłaca Sprawiedliwości Bożej, jest tylko zadośćuczynieniem za nasze długi; Jego zaś zadośćuczynienie jest nieskończenie większe od wszelkich grzechów ludzkich. Nie byłoby więc sprawiedliwie, gdyby miał zginąć grzesznik, który żałuje za swe winy i składa w Ofierze Bogu Ojcu Zasługi Pana Jezusa, Który za niego z nadmiarem zadośćuczynił. Dziękujmy więc Panu Bogu i spodziewajmy się wszystkiego dla Zasług Pana Jezusa.
Modlitwa.Mój Boże i mój Ojcze, muszę więc pokładać ufność w Twym Miłosierdziu, nie mogę się lękać, iż mi odmówisz przebaczenia za wszystkie zniewagi, jakie Ci wyrządziłem, iż nie udzielisz mi wszelkich Łask, jakich potrzebuję do osiągnięcia zbawienia, skoro dałeś mi Swego Syna, bym Ci Go ofiarował za siebie. Właśnie dlatego, by mi przebaczyć i uzdolnić mnie do przyjęcia Łask Twoich, dałeś mi Jezusa i polecasz mi, bym Ci Go złożył w Ofierze i dla Jego Zasług spodziewał się zbawienia. Tak, mój Boże, chcę Ci być posłuszny; dziękuję Ci za wszystko. Ofiaruję Ci Zasługi Twego Syna i dla nich spodziewam się otrzymać Łaskę, która zaradzi mej słabości i naprawi szkody, jakie wyrządziłem Tobie przez grzechy. Żałuję, Dolno Nieskończone, iż Cię obrażałem i kocham Cię nade wszystko; przyrzekam Ci od dzisiaj nie kochać nic poza Tobą. ale ta moja obietnica na nic się nie przyda, jeżeli mi nie dopomożesz. Dla Miłości Pana Jezusa udziel mi Łaski wytrwania i Miłości Twojej; użycz mi światła i mocy do wypełnienia Twej Świętej Woli. Ufny w Zasługi Pana Jezusa, spodziewam się, iż mnie wysłuchasz. — Maryo, Matko i nadziejo moja, proszę Cię również dla Miłości Pana Jezusa o wyjednanie mi tej Łaski. Matko moja, wysłuchaj mnie. Amen. (II. 343) |
Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.