„Choćbym szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” – ks. Bolesław Wróblewski, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

1 dzień temu
Zdjęcie: ks. Bolesław Wróblewski


W poniedziałek, 26 maja w częstochowskim Ratuszu ks. Bolesław Wróblewski został pośmiertnie odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W wydarzeniu wzięli udział – wiceambasador Izraela w Polsce, Bosmat Baruch, prezydent Częstochowy, abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski oraz przedstawiciele Fundacji Yad Vashem i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Uczennice IV Liceum im. Henryka Sienkiewicza zadbały o oprawę muzyczną wydarzenia. Odczytany został również list skierowany przez Alona Goldmana, przewodniczącego Światowego Związku Żydów Częstochowian w Izraelu. Odznaczenie odebrał siostrzeniec ks. Wróblewskiego.

Kapłan w 1939r., na początku okupacji niemieckiej był represjonowany przez władze niemieckie. Od 1940 organizował pomoc materialną dla ludności polskiej wysiedlonej z innych regionów Polski. We współpracy z Polskim Komitetem Opiekuńczym oraz siostrami Służebniczkami NMP utworzył kuchnię dla dzieci wysiedleńców, a przy ul. Ogrodowej kuchnię dla biednych. Opiekował się domem dla starców.

Pomoc Księdza Wróblewskiego dla Żydów rozpoczęła się zaraz na początku niemieckiej okupacji, gdy Niemcy zagonili grupę Żydów do Katedry. Ksiądz Wróblewski zaoferował pomoc i starał się złagodzić trudne warunki, w jakich znaleźli się tam. Katedra Częstochowska przylegała do muru getta co było niezwykle pomocne w szmuglowaniu pomocy do getta, jak i w organizowaniu ucieczek z getta. O heroizmie ks. Wróblewskiego opowiedział Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo:
Ryzyko działań ks. Wróblewskiego było ogromne, o czym świadczą słowa abp. Wacława Depo:
Czym dla rodziny ks. Bolesława Wróblewskiego jest odznaczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – odpowiada siostrzeniec odznaczonego kapłana:
Ksiądz Wróblewski zorganizował sierociniec, aby między innymi przyjąć żydowskie dzieci. Wystawiał im fałszywe dokumenty między innymi metryki chrztu. Wspomnienia z dzieciństwa związane z tymi działaniami kapłana przedstawił siostrzeniec ks. Wróblewskiego:

Jednym z tych dzieci była była Miriam Rubin, urodzona w Getcie w 1942. Najpierw została umieszczona w sierocińcu, a później, w 1944 roku, ksiądz Wróblewski pomógł w jej adopcji. Przeżyła z swoją nową rodziną do końca wojny. Dokładna ilość żydowskich dzieci którym pomógł ksiądz Wróblewski, jest trudna do ustalenia. W 1944 r. za swoją działalność został dotkliwie pobity przez funkcjonariuszy gestapo, którzy przeprowadzali rewizję w jego mieszkaniu. Na skutek tego zajścia ucierpiała siostra ks. Wróblewskiego, która w wyniku pobicia zmarła. Kapłan zmarł w 1951r. w Częstochowie. Jest odznaczony między innymi Medalem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to osoby nieżydowskiego pochodzenia, które podczas II wojny światowej bezinteresownie, narażając życie, wolność lub stanowisko udzielały pomocy Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy. Tytuł ten przyznawany jest od 1963 r. przez Państwo Izrael ratującym z całego świata.

Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przyznawany jest przez Państwo Izrael ludziom z całego świata za bezinteresowną pomoc udzielaną Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Dotychczas tytuł Sprawiedliwego otrzymało ponad 28 tysięcy osób z 51 krajów, w tym ponad 7 tysięcy Polaków.

Relacja i zdjęcia: Natanael Brewczyński

Idź do oryginalnego materiału