Bractwo na festiwalu w Wielkiej Brytanii

orthodox.pl 17 godzin temu

Członkowie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w ramach działalności międzynarodowej odbyli kolejną podróż zagraniczną. W dniach 1–5 maja 2025 roku przebywali w Wielkiej Brytanii, uczestnicząc w Festiwalu Młodzieży Prawosławnej, który odbywał się w ośrodku Othona, położonym nad Morzem Północnym w hrabstwie Essex. Wydarzenie zostało zorganizowane przez młodzieżową gałąź Bractwa św. Jana Chrzciciela (Orthodox Fellowship of St. John the Baptist – OFSJB), które od 1979 roku, z błogosławieństwa lokalnych hierarchów, działa na rzecz duchowego rozwoju i jedności młodzieży prawosławnej w Wielkiej Brytanii oraz poza jej granicami. Celem festiwalu było pogłębienie życia duchowego oraz integracja młodych prawosławnych chrześcijan w Anglii.

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Synaksis: Zgromadzenie Kościoła” i stanowiła okazję do refleksji nad rolą młodzieży w życiu Cerkwi. W programie znalazły się wykłady, dyskusje i warsztaty tematyczne. Wśród zaproszonych prelegentów byli m.in.: o. John Behr – wybitny teolog prawosławny, Efstathia Dimoutsou – misjonarka pracująca na Madagaskarze, dr Christina Nellist – założycielka organizacji Pan-Orthodox Concern for Animals.

Goszczący festiwal ośrodek Othona ma historię sięgającą połowy XX wieku. Powstał z inicjatywy anglikańskiego duchownego, byłego kapelana RAF-u, Normana Motleya, który po wojnie pragnął stworzyć przestrzeń otwartą na dialog i duchowość, dostępną dla chrześcijan różnych wyznań. Znajduje się w pobliżu zabytkowej kaplicy św. Piotra w Bradwell-on-Sea; jednej z najstarszych chrześcijańskich świątyń w Anglii, której początki sięgają VII wieku. Zbudowana przez św. Cedda na ruinach rzymskiego fortu Othona, przez wieki służyła lokalnej społeczności, a po okresie zapomnienia została odrestaurowana i ponownie poświęcona w 1920 roku. w tej chwili pełni istotną rolę w życiu wspólnoty Othona.

To właśnie w tej historycznej kaplicy, w atmosferze modlitwy i skupienia, odprawiane były św. Liturgia i codzienne nabożeństwa. Uczestników zachęcano do przywiezienia własnych ikon, aby wspólnie stworzyć przestrzeń modlitwy. Szczególne znaczenie miała ikona Zaleszańskiej Ikony Bogurodzicy, przywieziona przez polską delegację. Ku zaskoczeniu, ikonę Męczenników Podlaskich przywiózł jeden z organizatorów, Brytyjczyk Daniel Carter, który poznał historię męczenników podczas pobytu w Polsce, na obozie prawosławnym w Supraślu. To piękny przykład pamięci o Męczenników Podlaskich wśród młodzieży prawosławnej poza granicami Polski.

Festiwal był okazją do spotkania młodzieży prawosławnej mieszkającej na wyspach brytyjskich oraz z innych państw Europy. Uczestnicy, niezależnie od pochodzenia, wśród których byli m.in. Grecy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, a choćby Chińczycy, tworzyli jedną wspólnotę. Integrowali się również w mniej formalny sposób: podczas ogniska oraz 10-kilometrowej wędrówki malowniczymi okolicami Othony. Warto dodać, iż niedaleko znajduje się prawosławny monaster św. Jana Chrzciciela w Tolleshunt Knights. To najstarsza prawosławna wspólnota w tym kraju. Został założony w 1958 roku przez starca Sofroniusza (Sacharowa), ucznia św. Sylwana z Atosu.

Po zakończeniu festiwalu polska delegacja odwiedziła również Londyn, gdzie miała okazję zwiedzić m.in. British Museum. Bractwo Młodzieży Prawosławnej nabyte doświadczenia i znajomości zawarte podczas pobytu w Wielkiej Brytanii wykorzysta w pracy z polską młodzieżą.

tekst i zdjęcia: Maksym Fionik

Idź do oryginalnego materiału