Boże Ciało w Przemyślu

przemyska.pl 7 miesięcy temu

W czwartek, 30 maja 2024 r., Kościół przeżywał kolejny raz uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Z tej okazji ulicami miast i wsi przeszły procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. Podobnie było w Przemyślu.

W sercu Archidiecezji Przemyskiej uroczystość z okazji tzw. Bożego Ciała rozpoczęła się Mszą Świętą, sprawowaną w Bazylice Archikatedralnej. Przewodniczył jej Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a wraz z nim przy ołtarzu obecni byli pozostali biskupi przemyscy, m.in. Metropolita Przemysko-Warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz.

Podczas homilii abp Adam Szal zaprosił wiernych do refleksji nad tematem Eucharystii. Zwrócił uwagę, iż ostatni czas w liturgii ukazuje nam tę piękną tajemnicę, czy to przez okres Wielkiego Postu, Triduum Paschalne i wreszcie okres wielkanocny. – Dziękujemy Panu Bogu za tę tajemnicę, a dzisiaj pocieszamy się słowami Chrystusa: „A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata”. W tym zapewnieniu słychać bicie serca Jezusa.

Metropolita Przemyski zwrócił uwagę wiernych na fakt, iż przeżywana uroczystość jest dniem wdzięczności i okazją do dawania świadectwa. – Świętujemy obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Z euforią przychodzimy do świątyni, idziemy na ulice naszych wiosek i miast, aby dzielić się ze światem tą tajemnicją, aby dawać świadectwo naszej wiary, tego iż Bóg jest z nami. Idąc ulicami naszego miasta, zawierzymy Chrystusowi wszystkich mieszkańców.

Wspomniane na początku homilii serce ma szczególny wymiar dla wiernych Archidiecezji Przemyskiej, na której terenie trwa w tej chwili peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wizerunek towarzyszył wiernym także podczas modlitwy w przemyskiej archikatedrze. – Patrzymy na ten obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wędruje po naszych parafiach po to, aby przypomnieć nam, iż serce Jezusa jest otwarte – mówił abp Szal. – Eucharystia, którą dzisiaj celebrujemy jest darem serca Jezusa.

Nawiązując do fragmentu Pisma Świętego, który umieszczony został na rewersie obrazu NSPJ: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, hierarcha mówił, iż w tym uroczystym dniu przechodzimy właśnie po ukojenie. – Przychodzimy po pomoc, która ma na celu zespolenie naszego serca z sercem Jezusa […] Komunia to miłość i jedność. Przez komunię przemieniamy się w ciało Chrystusa, przez komunię stajemy się do Niego podobni.

Pasterz Kościoła przemyskiego zaprosił, by podobnie jak przystrajamy ołtarze na procesję Bożego Ciała, przygotować także ołtarz miłości, wiary i nadziei w naszych sercach. – Ołtarz przebaczenia i pojednania, ołtarz dobroci i poszanowania, nakryjmy ołtarz naszego serca czystym obrusem naszych uczynków, naszego życia zgodnego z Ewangelią.

Na zakończenie homilii Metropolita Przemyski zapraszał wiernych, aby zawierzali siebie i swoje rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, by były one domowym Kościołem, wypełnionym miłością i wzajemnym szacunkiem. – Na miłość Jezusa trzeba odpowiedzieć naszą miłością, wyrażaną przez obronię życia, tego rodzinnego i małżeńskiego, także troską o to, by w naszych rodzinach była jedność i miłość.

Warto zaznaczyć, iż podczas Mszy Świętej przy ołtarzu przemyskiej archikatedry, wśród licznie zgromadzonych kapłanów obecni byli: senior Archidiecezji Przemyskiej abp Józef Michalik, biskupi pomocniczy: bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio, a także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego: Metropolita Przemysko-Warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz i ordynariusz eparchii Toronto i Wschodniej Kanady bp Bryan Bayda.

Po zakończonej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu Eucharystii na ulice miasta wyruszyła centralna, miejska procesja, w której wzięli udział wierni z przemyskich i pod przemyskich parafii, licznie zgromadzeni kapłani i siostry zakonne, a także przedstawiciele obrządku greckokatolickiego.

To właśnie przy Archikatedrze Greckokatolickiej usytuowany był pierwszy z czterech ołtarzy na trasie procesji. Następnie procesja ulicami Asnyka i Franciszkańską dotarła do drugiego ołtarza, który był umiejscowiony przy kościele Ojców Franciszkanów. Dalej przez Rynek i most im. Orląt Przemyskich wierni dotarli na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie przy kościele pw. Trójcy Świętej przygotowano trzeci ołtarz. Ostatnim etapem procesji Bożego Ciała było przejście ulicą Grunwaldzką i Salezjańską do Sanktuarium św. Józefa, gdzie zakończyły się tegoroczne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Stanisław Gęsiorski/radio Fara

zdjęcia: kl. Gabriel Patrylak

Idź do oryginalnego materiału