Bł. Nankier, biskup.

salveregina.pl 1 tydzień temu

18 Kwietnia.

Bł. Nankier, biskup.

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

Trudnym jest urząd biskupi, a goryczy pełen, o ile powierzony jest człowiekowi. który nie ogląda się na królów i panów, ale według przepisów Kościoła wypełnia swe obowiązki. Do takich należał Nankier, herbu Oksza, rodem ze Śląska, z księstwa Opolskiego. Rodzice jego ludzie zamożni i poczciwi, wychowali go skromnie i pobożnie. Nie szczędzili kosztów na wykształcenie syna, myśląc, iż zdolny młodzieniec wysokie zdobędzie stanowisko na dworze jakiego króla lub księcia. Ale Nankier nie myślał o świeckiej karierze. Poświęcił się stanowi duchownemu, i dla Pana Boga rozpoczął pracę w świątyni Pańskiej. Gorliwość jego w głoszeniu Słowa Bożego, życie pokutne i umartwione zwróciły nań oczy całego duchowieństwa krakowskiego, więc w r. 1296 obrano go biskupem w Krakowie. Nie zmienił swego życia na biskupim tronie, pościł, umartwiał się i modlił. Odprawiwszy Mszę Świętą pozostawał w katedrze, jak długo inni kapłani Msze Święte odprawiali. Dochody biskupstwa rozdawał najpierw między ubogich kapłanów, potem między ludzi świeckich. – W r. 1306 spłonął drewniany zamek krakowski na Wawelu, a z nim obok stojąca katedra murowana. Biskup widząc, iż mury były przepalone, rozpoczął budowę nowej katedry, większej i wspanialszej, sam na budowę najwięcej grosza ze swej szkatuły łożąc. Nie mógł się jednak pogodzić Nankier z królem Władysławem Łokietkiem w sprawach politycznych, dlatego w r. 1327 przeniósł się na katedrę wrocławską. I tu jednak spokoju nie zaznał, gdyż król czeski Jan starał się zniszczyć książąt śląskich, a kraje ich trwale przyłączyć do korony czeskiej. Kierując się sprawiedliwością stanął po stronie książąt śląskich Nankier, czym zraził przeciw sobie Czechów. Poczęli go więc prześladować i dokuczać mu w rozmaity sposób. Wreszcie król Jan najechał swym wojskiem dobra biskupie, zniszczył je i oddał Czechom w posiadanie. Nieustraszony biskup króla obecnego w kościele klątwą obłożył, dopóki nie zwróci dóbr kościelnych. Sam zaś z duchowieństwem z miasta trzymającego z królem ustąpił, i w Nissie siedzibę biskupią założył. Widząc Czesi, iż nie przełamią stanowczości biskupa, broniącego odważnie praw Kościoła, struli go podstępnie 1341 r. Ciało Nankiera pochowano w katedrze Wrocławskiej, a Pan Bóg licznymi cudami stwierdził jego świątobliwość, i słuszność bronionych przez niego zasad.

PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503

Punkty do rozmyślania.

Kto pracuje dla Czci Bożej i walczy o sprawiedliwość, ten musi być przygotowanym na to, iż spotka go upokorzenie, prześladowanie i wzgarda. Musi wyrzec się łaski u ludzi wyrzec się dobrej sławy, wygód i spokoju, i zostać męczennikiem dla niewzruszonych Zasad Bożych. o ile jednak potrzeba narazić się dla Pana Boga, nie bój się ran. Lepiej cierpieć i umrzeć, jak Bł. Nankier, aniżeli z bojaźni cierpienia zaniedbać ciążącego na tobie obowiązku.

Modlitwa.

Litościwy Boże, wzmacniaj nas Łaską Swoją, abyśmy w każdym położeniu wiernymi byli Zasadom naszej Świętej Religii, mężnym umysłem znosili rozmaite prześladowania i utrapienia, i osiągnęli chwalebną koronę, którą nam w Niebie w nagrodę przygotowałeś. Amen.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału