Podsumowanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 399. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada. Biskupi spotkają się również ze przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. We wtorek wieczorem rozpoczną się doroczne rekolekcje biskupów, które poprowadzi znany teolog, dominikanin o. Jarosław Kupczak.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak poinformował, iż podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności oraz w całości XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbywał się w latach 2021-2024, będzie wiodącym zagadnieniem 399. zebrania plenarnego KEP
Delegaci polskiego Episkopatu na Synod złożą biskupom relację z drugiej sesji synodalnej, omawiając najważniejsze kwestie, które pojawiły się podczas obrad zgromadzenia synodalnego, jakie miało miejsce od 2 do 27 października br. w Rzymie. Biskupi omówią również dokument końcowy Synodu – podkreślił bp Marczak.
Kolejnym zagadnieniem, które biskupi podejmą w trakcie obrad, będzie podsumowanie zbiórki, jaką Caritas Polska przeprowadziła w parafiach na rzecz powodzian.
W efekcie zbiórek pieniężnych przeprowadzonych w polskich parafiach w niedzielę 22 września br. oraz indywidualnych wpłat, Caritas Polska zebrała 75 mln złotych na pomoc dla powodzian. Środki te są wykorzystywane w długofalowym programie pomocy dla ofiar powodzi. Tak wielka solidarność Polaków z poszkodowanymi budzi ogromny szacunek i ufność, iż w naszym Narodzie można liczyć na wsparcie w obliczu katastrof i nieszczęść – przyznał bp Marczak.
Sekretarz generalny Episkopatu zwrócił uwagę, iż biskupi będą także rozmawiać o metodologii pracy zebrań plenarnych.
Obecne zebranie plenarne jest już drugim, podczas którego biskupi będą pracować w grupach roboczych. Ta metoda ma na celu głębsze przeanalizowanie aktualnych spraw i wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce – zauważył. Dodał, iż biskupi podejmą także refleksję nad dokumentem Praedicate Evangelium, który wraz z reformą Kurii Rzymskiej przynosi nowe rozwiązania w relacjach Stolicy Apostolskiej z Konferencjami Biskupów.
W trakcie obrad przewidziano też wybory. W tym m. in. najprawdopodobniej nowego ekonoma KEP oraz dyrektora Caritas Polska.
Spotkanie biskupów ze skrzywdzonymi w Kościele
Bp Marczak poinformował, iż bezpośrednio po zakończeniu obrad biskupi spotkają się z przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. Będzie to spotkanie zamknięte.
Na Jasną Górę przybędzie delegacja sygnatariuszy listu, który w maju otrzymali biskupi. Spotkanie Episkopatu Polski z delegacją osób skrzywdzonych jeszcze w roku 2024 było jednym z zawartym w nim postulatów. W odpowiedzi biskupi zaprosili skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym na spotkanie 19 listopada, wyrażając przy tym nadzieję, iż będzie ono okazją do „wzajemnego słuchania się, szczerego dialogu i współpracy”.
Będziemy na spotkaniu jako delegacja sygnatariuszy listu, w którym zawarliśmy bardzo konkretne zagadnienia. Chcemy o nich porozmawiać, przedstawić raz jeszcze punkt widzenia osób skrzywdzonych, problemy, które dostrzegamy i odpowiedzieć na ewentualne pytania biskupów. Mamy nadzieję, iż to spotkanie i dyskusja przyniesie owoce, przełoży się na jakieś konkrety – mówi Robert Fidura.
Nadzieję, iż „ten dialog okaże się ważnym krokiem na drodze do wzajemnego zrozumienia i współpracy” mają również biskupi. Ale jak podkreślili w liście do skrzywdzonych, to spotkanie jest również po to, by wsłuchiwać się w ich głos i „wciąż na nowo uczyć się wrażliwości na zranionych w naszych wspólnotach”. Dlatego jego istotnym elementem będzie świadectwo osoby skrzywdzonej w Kościele oraz wspólna modlitwa.
Po zebraniu plenarnym rozpoczną się rekolekcje biskupów
Po zakończeniu obrad, 19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną w sanktuarium na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. prof. Jarosław Kupczak OP. Rekolekcje potrwają do 22 listopada. W ciągu czterech dni wygłosi on osiem konferencji odnoszących się do myśli i nauczania Soboru Watykańskiego II.
Jak wyjaśnia O. Kupczak, obchodzimy właśnie 60-lecie Soboru Watykańskiego II. Sądzę, iż istnieje potrzeba nieustannego odwoływania się do tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w ciągu ostatnich czterech wieków, tym bardziej, iż narosło wokół niego wiele nieporozumień i stereotypów, a w niektórych środowiskach – zwłaszcza wśród ludzi młodych – pojawiło się choćby coś w rodzaju 'czarnej legendy’ ostatniego Soboru – podkreśla o. Kupczak. Żaden z soborowych i posoborowych papieży […] mimo różnic między nimi, nie wątpił, iż Sobór Watykański II był Pięćdziesiątnicą naszych czasów, którą należy adekwatnie przyjąć i odczytać – dodaje.
Pierwsza nauka rekolekcyjna pt. „Nowa Pięćdziesiątnica” została zaplanowana na wtorek. Tematy kolejnych nauk rekolekcyjnych to: „Duch liturgii”, „Boże Objawienie”, „Lud Boży i communio”, „Kościół jako prawda wiary”, „Matka Odkupiciela”, „Kościół i świat” oraz „Chrystus – nowy człowiek”.
Biskupi każdy dzień rekolekcji rozpoczną Eucharystią połączoną z Jutrznią, a zakończą Apelem Jasnogórskim. W ciągu dnia zaplanowano też modlitwę brewiarzową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Czwartek będzie dniem pokuty i pojednania. W piątek, 22 listopada, w ostatnim dniu rekolekcji, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, zostanie odprawiona Msza Święta za zmarłych biskupów.
KAI, kh/Stacja7
Źródło
atom